Wykład prof. dr. hab. Grzegorza Kołodko - Events - MOST Wiedzy

Search

Wykład prof. dr. hab. Grzegorza Kołodko

Wykład prof. dr. hab. Grzegorza Kołodko

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rejestrację do dnia 16.05.2022 r.

Tytuł wykładu: „Świat w matni. Jak tam trafiliśmy i jak z tego wybrnąć”

Prof. dr hab. Grzegorz Witold Kołodko – znamy ekonomista i polityki, profesor nauk ekonomicznych, autor teoretycznego nurtu ekonomii znanego jako nowy pragmatyzm. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pełnił funkcję wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów w l. 1994–1997 i 2002–2003.

Jest twórcą programów rozwoju społeczno-gospodarczego – Strategii dla Polski, Pakietu 2000 oraz Programu Naprawy Finansów Rzeczypospolitej. Jest również autorem książek i artykułów z dziedziny ekonomii i polityki gospodarczej, ekspertem i konsultantem międzynarodowych organizacji.

Jego najnowsza książka „Świat w matni. Jak tam trafiliśmy i jak z tego wybrnąć” zyskała ogromną popularność. Opowiada o tym, że świat trzeba ratować, odchodząc od antagonizmów w stronę współpracy globalnych potęg – USA, Unii Europejskiej oraz Chin i Rosji, a także Indii. Znajdą się i staną na ich czele przywódcy, którzy będą chcieli i potrafili tego dokonać. Zamiast zderzenia cywilizacji i wrogiej rywalizacji potrzebny jest dialog i współpraca. Świat znalazł się w matni. Możni tego świata muszą pojąć, że nie da się nieustannie wzbogacać – jakże często wyzyskując innych – bez oglądania się na towarzyszące temu z jednej strony koszty społeczne i ekologiczne, a z drugiej napięcia polityczne i konflikty zbrojne. Natomiast społeczeństwa krajów na dorobku, funkcjonujące w gospodarkach emancypujących się, muszą znaleźć własny, oparty na merytokracji sposób wykorzystania nieodwracalnej globalizacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Nie uda im się to bez zapanowania nad procesami demograficznymi i bez uporania się z korupcją dewastującą gospodarkę.

Autor poszukuje odpowiedzi na nurtujące nas pytania: jaka naprawdę jest sytuacja, co łączy, a co dzieli różne miejsce na Ziemi, co jest nieuchronne, a co może się zdarzyć, co mamy robić, aby wyrwać się z nawarstwiających się kryzysów. Opierając się na wszechstronnych interdyscyplinarnych badaniach i studiach porównawczych, a także czerpiąc z osobistych doświadczeń z licznych podróży oraz kontaktów z przywódcami i uczonymi tego niespokojnego świata, dzieli się przemyśleniami o zglobalizowanej gospodarce i jej politycznym i kulturowym otoczeniu, zwracając przy okazji uwagę na uwarunkowania i konsekwencje współczesnej rewolucji technologicznej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Details

Start date:
17-05-2022 14:30
Ends date:
17-05-2022 16:00
Category:
Edukacja
Verified by:
Gdańsk University of Technology

seen 3 times