Sposób wzrokowego wykonywania utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych z wykorzystaniem zapisu nutowego oraz układ do realizacji tego sposobu - Invention - Bridge of Knowledge

Search

Sposób wzrokowego wykonywania utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych z wykorzystaniem zapisu nutowego oraz układ do realizacji tego sposobu

Invention

Details

Creators
Property
Politechnika Gdańska
Supervisor unit

Legal protection 226031

Status
Protected
Patent granting institution
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
Application number
P.407812 07-04-2014
Patent number
226031
Verified by:
Gdańsk University of Technology

Oferty komercjalizacji

Oferta

Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonywania utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych za pomocą wzroku. Współczesne dostępne na rynku elektroniczne instrumenty muzyczne skomunikowane są z komputerem lub urządzeniami usprawniającymi odtwarzanie dźwięków. Dzięki zastosowaniu standardu MIDI lub OSC możliwa jest komunikacja między instrumentami a komputerem. Wynalazek wykorzystuje także znane rozwiązanie polegające na detekcji punktu skupienia wzroku użytkownika z użyciem podczerwieni i kamery, stosowane do wzrokowego sterowania pracą wyświetlacza. Innowacją wynalazku jest jednoczesne powiązanie: wyświetlania zapisu nutowego, pomiaru fiksacji wzroku, odtwarzania dźwięku. Wynalazek może także być stosowany do nauki nut na instrumencie klawiszowym, dzięki podświetleniu klawiszy powiązanych z obrazem wyświetlanym na monitorze w który wpatruje się użytkownik. Wynalazek jest przeznaczony dla osób, które z powodu niepełnosprawności nie miały szansy nauczyć się gry na instrumencie. 

Application and audience

Wykonywanie utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych poprzez wpatrywanie się w zapis nutowy przez osoby niepełnosprawne; Nauka nut mająca na celu opanowanie samodzielnej gry na instrumentach. Szkoły muzyczne; Producenci elektroniki; Producenci elektronicznych instrumentów muzycznych.

Innovative aspects and main features

Komunikacja oparta na standardzie MIDI lub OSC; Innowacyjne rozwiązanie problemu osób niepełnosprawnych; Efektywna nauka nut.

seen 124 times