Innovative concepts for sustainable water treatment targeting PFAS and other critical micropollutants from point sources in the South Baltic Sea area - Project - Bridge of Knowledge

Search

Innovative concepts for sustainable water treatment targeting PFAS and other critical micropollutants from point sources in the South Baltic Sea area

Projekt LIMIT, realizowany w ramach programu Interreg South Baltic i koncentruje się na poszukiwaniu zrównoważonych technologii oczyszczania wody i ścieków. Istotnym celem projektu jest usuwanie mikrozanieczyszczeń w sposób zrównoważony, wykorzystując różnorodne moduły technologiczne. Szczególną uwagę zwraca się na efektywną redukcję związków poli- i perfluoroalkilowych (PFAS), które oprócz trwałości w środowisku wodnym, charakteryzują się również wysokim potencjałem bioakumulacyjnym, toksycznością i immunosupresyjnością. 

Koncepcje technologiczne, które są w obrębie zainteresowania prac badawczych i wdrożeniowych w projekcie LIMIT to nowe zaawansowane technologie oczyszczania ścieków wykorzystujące: (1)  promieniowanie UV, (2) utlenianie elektrochemiczne oraz (3) właściwości wody w stanie nadkrytycznym. Projekt przewiduje również użycie systemów opartych na granulowanym węglu aktywnym (ang. granular activated carbon, GAC) i żywicach jonowymiennych. Kluczowym aspektem projektu jest minimalizacja śladu węglowego i efektywne wykorzystanie zasobów środowiska. Przykładem takich działań będzie opracowanie innowacyjnych metod odnowy wody oraz regeneracji filtrów GAC. Wpisują się one w realizację idei gospodarki o obiegu zamkniętym, promując wykorzystanie zielonych technologii w gospodarce wodno-ściekowej i ochronie zasobów wodnych, w tym Morza Bałtyckiego. 

 Projekt LIMIT współtworzą międzynarodowe zespoły z Szwecji, Danii, Litwy i Polski. Liderem projektu jest Lund University.

Details

Project's acronym:
LIMIT
Financial Program Name:
European Territorial Community
Organization:
Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Południowy Bałtyk
Agreement:
STHB.02.02-IP.01-0001/23 z dnia 2023-09-01
Realisation period:
2023-09-01 - 2026-08-31
Research team leader:
dr inż. Małgorzata Szopińska
Team members:
Realised in:
Gdańsk University of Technology; Faculty of Civil and Environmental Engineering
External institutions
participating in project:
  • Lund University (Sweden)
  • Kristianstad University (Sweden)
  • ULTRAAQUA A/S (Denmark)
  • Bioksa (Lithuania)
  • Slagelse municipality (Denmark)
Project's value:
1 999 796.00 EUR
Request type:
European Founds
Domestic:
International project
Verified by:
No verification

seen 75 times