Tomasz Majchrzak - Biographical note - Bridge of Knowledge

Search

Biography

Dr inż. Tomasz Majchrzak urodził się 29.01.1992 roku w Elblągu. W młodym wieku przejawiał zainteresowania z zakresu nauk społecznych i historii, stąd wykształcenie średnie uzyskał w I LO w Elblągu w klasie o profilu społeczno-prawnym. Jednak, rzucając sobie wyzwanie, zdecydował się wybrać studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej, z którym związany jest do teraz. Swoją karierę naukową rozpoczął jeszcze na studiach inżynierskich (kierunek Technologie Ochrony Środowiska), podczas których zainteresował się tematyką nanorurek z ditlenku tytanu, a następnie podjął współpracę z Katedrą Chemii Analitycznej w badaniach dotyczących zastosowania elektronicznych nosów w pomiarach środowiskowych. Liczne wystąpienia na konferencjach o charakterze ogólnopolskim oraz dobre wyniki w nauce, przełożyły się na otrzymywanie licznych stypendiów naukowych. Za dobre wyniki w nauce oraz za pracę inżynierską pt. Dobór parametrów pracy elektronicznego nosa przeznaczonego do badań próbek powietrza zewnętrznego otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Na studia magisterskie wybrał kierunek Technologia Chemiczna, podczas których kontynuował pracę nad elektronicznymi nosami a swoje umiejętności uzupełnił o wykorzystanie dwuwymiarowej chromatografii gazowej w analizie fazy nadpowierzchniowej. W tym okresie rozpoczął badania nad tematyką emisji lotnych związków podczas procesu smażenia, czego efektem była praca magisterska Identyfikacja substancji chemicznych będących produktami degradacji termicznej olejów jadalnych przy użyciu dwuwymiarowej chromatografii gazowej.

            Tematykę wykorzystania elektronicznych nosów w badaniach oparów olejowych kontynuował na doktoracie, pod promotorstwem, początkowo, prof. Jacka Namieśnika, a następnie prof. Andrzeja Wasika. Efektem doktoratu było opracowanie metody umożliwiającej ocenę jakości olejów bez konieczności przerywania procesu smażenia, a jedynie pobierając emitowane opary olejowe. Za swoje dokonania naukowe w 2018 roku otrzymał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. W tym okresie przyznany mu został grant Preludium o tytule: Nowe rozwiązanie metodyczne do analizy w czasie rzeczywistym wtórnych produktów utleniania olejów jadalnych wykorzystywanych podczas smażenia żywności, który zakończył w połowie 2021 roku. Doktorat obejmujący wykorzystanie elektronicznego nosa, jak również badania realizowane w grancie obronił z wyróżnieniem (tytuł rozprawy: A comprehensive analytical approach to assessing the quality of edible oils during the frying process using the electronic nose technique supported by real-time proton transfer reaction mass spectrometry; data nadania stopnia doktora: 13.10.2020). Praca doktorska znalazła uznanie w oczach ekspertów, o czym świadczą nagrody: Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska dla młodych pracowników nauki za rok 2020 oraz Nagroda Komitetu Chemii Analitycznej PAN za najlepszą rozprawę doktorską z chemii analitycznej.

Pan dr Majchrzak jest pracownikiem Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego PG od 2019 roku. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. W swojej pracy badawczej łączy elementy chemii analitycznej, chemii żywności jak również zaawansowanych metod analizy danych w oparciu o uczenie maszynowe czy analizę wieloczynnikową. Odnosi także sukcesy na płaszczyźnie dydaktycznej. W 2021 roku otrzymał nagrodę rektora II stopnia za działalność dydaktyczną. Bierze udział także w inicjatywach popularyzatorskich naukę takich jak wykłady popularnonaukowe i pokazy dla młodzieży licealnej, regularnie zasiada w komitecie naukowym studenckiej konferencji naukowej – Interdyscyplinarnej Akademickiej Konferencji Ochrony Środowiska.

Dr inż. Tomasz Majchrzak może poszczycić się urozmaiconą historią wyjazdów stażowych. Pierwszym odbytym przez niego stażem był wyjazd na Uniwersytet Balearów w Palmie (Hiszpania), gdzie prowadził badania nad wykorzystaniem magnetycznych cieczy jonowych do ekstrakcji pozostałości leków w wodach morskich. Brał także udział w miesięcznej kampanii badawczej dotyczącej wykorzystania elektronicznego nosa do diagnostyki osób chorych na dengę, na podstawie analizy składu wydychanego powietrza. Badania prowadzone były w kolumbijskim mieście Cucuta, gdzie Kandydat wykorzystywał elektroniczny nos do oceny zdrowia pacjentów w szpitalu akademickim. Badania te stanowiły istotną część międzynarodowego projektu badawczego TROPSENSE (Development of a non-invasive breath test for early diagnosis of tropical diseases; Horyzont 2020). Najdłuższy staż naukowy, trwający pół roku, dr inż. Majchrzak odbył w Centrum Helmholtza w Monachium. W zespole prowadzonym przez wybitnego naukowca, prof. Philippa Schmitt-Kopplina, zajmował się wykorzystaniem niecelowanej analizy z wykorzystaniem wysokosprawnej chromatografii cieczowej połączonej z wysokorodzielczą spektrometrią mas do oceny wpływu pH oraz rodzaju buforu na powstawanie związków organicznych podczas reakcję Maillarda.

Kandydat może poszczycić się ponadprzeciętnym dorobkiem naukowym i rosnącą popularnością wśród zagranicznych naukowców. Jest autorem 23 artykułów naukowych z listy JCR, posiadających sumaryczny współczynnik oddziaływania Σ IF 138.52 i cytowanych blisko 450 razy. Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Marie Curie Alumni Association (MCAA). Jego indeks Hirscha wynosi 10.

Prywatnie mąż i przyszły ojciec. Od ponad roku mieszka w zabytkowej części Oruni. Miłośnik turystyki pieszej, historii lokalnej oraz obróbki drewna. Wolne chwile poświęca na majsterkowaniu, gotowaniu jak również aktywności sportowej, ze szczególnym naciskiem na jazdę na rowerze, squash i koszykówkę.

seen 3972 times