Dariusz Mikielewicz - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

Dariusz Mikielewicz – urodził się 6 lutego 1967 roku w Gdańsku, w 1985r. zdał pomyślnie egzaminy wstępne na Wydział Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej, który ukończył z wynikiem bardzo dobrym w 1990 roku na specjalności Maszyny i Urządzenia Energetyczne.

Zainteresowania pracą naukową skłoniły go do podjęcia badań na University of Manchester na wydziale mechanicznym i energetyki jądrowej (Mechanical and Nuclear Engineering Department) w ramach stypendium doktorskiego ufundowanego przez University of Manchester. W 1994 roku obronił pracę doktorską pt. Comparative studies of turbulence models under conditions of mixed convection with variable properties in heated vertical tubes” (Studia porównawcze modeli turbulencji w warunkach konwekcji mieszanej w grzanych rurach pionowych przy uwzględnieniu zmiennych własności fizycznych) pod promotorstwem prof. J. Dereka Jacksona. Praca doktorska została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów 26 kwietnia 1996 roku.

W lutym 1994 roku powrócił do Polski, gdzie został zatrudniony na stanowisku specjalisty w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Zakładzie Termodynamiki i Wymiany Ciepła.

15 lipca 1994 roku podjął ponownie pracę w Wielkiej Brytanii w Berkeley Nuclear Laboratories na stanowisku inżyniera, gdzie pracował do 31 sierpnia 1996 roku. Pracując w zapleczu technologicznym wszystkich elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii zaangażowany był w rozwój kodu obliczeniowego PANTHER (PWR and AGR Thermal Hydraulic Reactor Safety Code) symulującego pracę gazowych reaktorów jądrowych typu Magnox oraz AGR (Advanced Gas-Cooled Reactor). Prace modej dotyczyły modelowania zagadnień cieplno-przepływowych występujących w eksploatacji tego typu reaktorów, jak również weryfikacji i modyfikacji kodu obliczeniowego.

1 października 1996 roku został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Techniki Cieplnej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej. We wrześniu 1999 r. dziekan Wydziału Mechanicznego przyjął go do grona współpracowników powierzając mu funkcję prodziekana ds. kształcenia podstawowego. Od 2002 roku był prodziekanem ds. kształcenia wydziału. 15 listopada 2002 roku przedstawił Radzie Wydziału Mechanicznego tezy pracy habilitacyjnej pt. „Modelowanie wymiany pędu i ciepła w dwufazowym przepływie pęcherzykowym”, które złożyły się na pomyślnie zatwierdzone kolokwium. Praca habilitacyjna, wraz z towarzyszącymi publikacjami została wyróżniona nagrodą im. B. Stefanowskiego przez Prezesa PAN w 2003 roku. Od 1 maja 2005 roku jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego, a od 1 lipca 2012 roku na stanowisku profesora zwyczajnego. W latach 2004–2008 był członkiem Rady Nauki w zespole roboczym ZR5 nauk technicznych. Od 2007 jest członkiem z wyboru Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, a od roku 2015 członkiem Prezydium tego Komitetu. Od 2015 roku jest członkiem Komitetu Problemów Energetyki przy Prezydium PAN. Od 1 września 2016 roku jest Dziekanem Wydziału Mechanicznego.

Główne kierunki działalności naukowej sprowadzają się do prac związanych z:

wymianą ciepła przy wrzeniu i kondensacji w przepływie oraz nieizotermicznymi przepływami para–ciecz, modelowaniem dwufazowych przepływów pęcherzykowych,
intensyfikacją wymiany ciepła przy konwekcji naturalnej i wymuszonej oraz ze zmianą fazy, rozwojem wysokosprawnych wymienników ciepła,
rozpływem i wymianą ciepła strug jedno- i dwufazowych uderzających o powierzchnię, precyzyjnym chłodzeniem powierzchni za pomocą mikrostrug, odparowaniem w cienkich warstwach cieczy,
zagadnieniami niekonwencjonalnych urządzeń i systemów konwersji energii,
energetyką rozproszoną, przede wszystkim mikroelektrociepłowniami parowymi pracującymi według organicznego obiegu Clausiusa-Rankina oraz polityką energetyczną,
wykorzystaniem biomasy do produkcji komponentów do różnych procesów technologicznych.
W swojej działalności naukowej opublikował ponad 270 prac (w tym 8 monografii, 9 rozdziałów w monografiach, 20 artykułów z listy JCR, ponad 50 artykułów o zasięgu międzynarodowym, ponad 100 cytowań wg Web of Science, H=6). Jest promotorem w 10 zakończonych przewodach doktorskich oraz w opiekunem naukowym w 4 otwartych przewodach doktorskich. Był kierownikiem 11 projektów badawczych finansowanych przez KBN, MNiSW, NCNcay też 7 FP UE. Jest recenzentem w prestiżowych czasopismach naukowych z listy JCR takich jak International Journal of Heat and Mass Transfer, International Journal of Multiphase Flow, International Journal of Refrigeration, Applied Thermal Engineering, Energy, Experimental Thermal and Fluid Science, International Journal of Thermal Sciences i innych. Brał udział w recenzjach szeregu pracach kwalifikacyjnych, w tym 20 prac doktorskich, 3 habilitacyjnych i 1 wniosku o tytuł naukowy profesora.

Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

wyświetlono 6313 razy