ZzP 2019/20- Płynąć pod prąd, czyli wyprawa w krainę „Prądu elektrycznego i magnetyzmu” - Kurs online - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

ZzP 2019/20- Płynąć pod prąd, czyli wyprawa w krainę „Prądu elektrycznego i magnetyzmu”

Cel kursu:

Celem kursu jest zapoznanie uczniów z wybranymi zagadnieniami z zakresu prądu elektrycznego, magnetyzmu i indukcji elektromagnetycznej.

Opis kursu:

Moduł (I)

W pierwszej części dowiemy się, co to jest prąd elektryczny i jak szybko płynie. Wielkości opisujące elektryczność najłatwiej zrozumieć poprzez analogię do hydrauliki – źródła zasilania to pompy wodne, oporniki to rury z wodą o pewnej średnicy, zaś spadki napięć to wodospady.

Dalej trochę praktyki, czyli dlaczego nie można podłączyć amperomierza bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. W tej części nauczymy się prawidłowo mierzyć prąd elektryczny i napięcie elektryczne, a także obsługiwać zasilacz laboratoryjny. Z oporników zbudujemy komputer wykonujący prostą operację matematyczną. Odpowiemy na pytanie filozoficzne: Czy podłączenie przyrządu pomiarowego zmienia własności obwodu elektrycznego?

Moduł (II)

Płynący w drucie prąd elektryczny wytwarza pole magnetyczne podobnie jak magnes. Co się stanie jeżeli pójdziemy dalej i umieścimy drut, w którym płynie prąd w pobliżu magnesu? W tej części także znajdziecie odpowiedzi na pytania: Jak działa silnik elektryczny? Czy „Komutator” to postać z „Gwiezdnych Wojen”?

Moduł (III)

Sprawdzimy sztuczkę agenta MacGyvera: Czy machając metalowym prętem można wytworzyć w nim przepływ prądu elektrycznego? Czy w gniazdku elektrycznym jest inny prąd niż w baterii? Dlaczego nazywamy go prądem przemiennym? Dowiemy się jak działa prądnica elektryczna.

Nauczyciele

Informacje szczegółowe

WWW:
https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=2242 otwiera się w nowej karcie
Data rozpoczęcia:
09-03-2020
Rodzaj dostępu:
wymaga klucza dostępu
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 26 razy