Emilia Miszewska - Biogram - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Biogram

       Emilia Miszewska urodziła się w 1986 roku w Gdańsku. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 17 w Gdańsku z klasami sportowymi o profilu pływanie oraz Liceum Sportowe nr 11 im. Janusza Kusocińskiego w Gdańsku. W 2005 roku rozpoczęła jednolite studia magisterskie na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska, które ukończyła w roku 2011, broniąc pracę dyplomową pt. „Analiza i opracowanie wytycznych zabezpieczenia pożarowego oraz planu ewakuacji dla wybranej nieruchomości”, wykonaną pod kierunkiem dr hab. Radosława Wiśniewskiego. 

         W czasie studiów reprezentowała barwy Klubu Uczelnianego Politechniki Gdańskiej na Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych oraz Akademickich Mistrzostwach Polski w pływaniu, ergometrze wioślarki oraz wioślarstwie zdobywając ponad 20 medali indywidualnie i 8 drużynowo. Emilia Miszewska aktywnie działała na rzecz Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska w ramach Wydziałowej Rady Studentów WILiŚ, Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej, przez dwie kadencje pełniła funkcję Prezesa Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Gdańskiej, była założycielką Koła Sportowców WILiŚ oraz pomysłodawczynią i organizatorką Igrzysk dla dzieci z domów dziecka w ramach Dni Sportu, oraz Święta Wydziału ILiŚ. Za swoją działalność organizacyjną w okresie studiów otrzymała w roku 2011 nagrodę fundacji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska im. Karola Pomianowskiego.

            Pracę zawodową Emilia Miszewska rozpoczęła w roku 2011 od zatrudnienia na stanowisku specjalisty ds. obiektów hydrotechnicznych w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gdańsku. W grudniu 2013 roku doktorantka uzyskała licencję zawodową w zakresie Zarządzania Nieruchomościami Nr 26505. na podstawie art. 192 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.) nadaną przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. 

            Następnie w 2014 roku została zatrudniona na stanowisku Pełnomocnika Zarządu i Project Managera w firmie NAVPRO Hydrotechnika Sp. z o.o., gdzie pracowała do marca 2016 roku.  Jednocześnie w 2011 roku rozpoczęła studia doktoranckie organizowane przez Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, które ukończyła we wrześniu 2015 roku. Podczas studiów doktoranckich opiekunami naukowymi doktorantki i jej późniejszymi Promotorami byli dr hab. Adam Bolt, Prof. PG oraz dr hab. Radosław Wiśniewski, Prof. AEH. Doktorantka otworzyła przewód doktorski we wrześniu 2013. Pierwotny tytuł pracy doktorskiej brzmiał: „Ocena możliwości technicznych i uwarunkowań formalno-prawnych rozwoju mieszkalnictwa na jednostkach pływających na wodach polskich”. W związku ze śmiercią Prof. Adama Bolta w roku 2018 funkcję Promotora sprawuje dr hab. inż. Maciej Niedostatkiewicz, Prof. PG.

          Od lutego 2013 roku Emilia Miszewska pracuje na stanowisku asystenta: początkowo w Katedrze Konstrukcji Metalowych i Zarządzania w Budownictwie, a od września 2020 roku w Katedrze Geodezji. Emilia Miszewska jest Sekretarzem Sekcji Ekonomiki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz członkiem Towarzystwa Naukowego Nieruchomości. 

          Rozprawa doktorska Emilii Miszewskiej pt. „Współczesne trendy i strategie rozwoju Mieszkalnych Obiektów Pływających w Polsce” miała na celu zebranie i usystematyzowanie wiedzy z zakresu budownictwa nawodnego oraz określenie potencjalnej wizji przyszłości w celu opracowania strategii rozwoju Mieszkalnych Obiektów Pływających uwzględniającej wszystkie sfery otoczenia zewnętrznego co wypełniło lukę badawczą wykazaną w pracy. W rozprawie przedstawiono złożoność problemu budownictwa nawodnego, dokonano przeglądu literatury oraz przybliżono historię i opisano obecną sytuację mieszkalnictwa na wodzie w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Następnie zaproponowano autorską nomenklaturę wraz z klasyfikacją obiektów mieszkalnych zlokalizowanych na akwenach wodnych.

            Zastosowanie metody Scenariuszy Stanów Otoczenia do określenia potencjalnych kierunków rozwoju budownictwa nawodnego w przyszłości, wymagało przeprowadzenia rozbudowanych badań ankietowych. Następnie dzięki zebranym danym przystąpiono do opracowywania scenariusza optymistycznego, pesymistycznego, najbardziej prawdopodobnego i niespodziankowego w zakresie zagadnienia rozwoju Mieszkalnych Obiektów Pływających w Polsce. Doktorantka opisała oraz zaproponowała określenie potencjalnych kierunków rozwoju budownictwa nawodnego w Polsce, co jednak nie byłoby w pełni przydatne bez opracowania strategii działania. Stosowna strategia działania została opracowana i wytypowana z zastosowaniem metody SWOT-TOWS.
Wkładem własnym Emilii Miszewskiej było zaproponowanie opracowania opisu metody Scenariuszy Stanów Otoczenia za pomocą formuł matematycznych i tabel, w celu poprawienia przejrzystości prowadzenia obliczeń. Dodatkowo zaproponowanie sposobu doboru danych zebranych na potrzeby metody Scenariuszy Stanów Otoczenia i wykorzystanie ich w metodzie SWOT-TOWS w celu zminimalizowania potrzeby przeprowadzania badań ankietowych za pomocą metody delfickiej i/lub burzy mózgów. Praca stanowi podstawę do przeprowadzania badań foresightowych na szczeblu krajowym dotyczących mieszkalnictwa nawodnego w Polsce.

Na dorobek naukowy Emilii Miszewskiej składa się 58 pozycji publikacyjnych: 34 publikacje naukowo i naukowo – techniczne w wydawnictwach cyklicznych, 21 publikacji konferencyjnych, 1 projekt konkursowy oraz współredakcja 2 monografii. Doktorantka posiada wskaźnik Hirscha wynoszący 3. 
10 pozycji publikacyjnych jest indeksowanych na Web of Science. W czasopismach z listy JCR Web of Science jest współautorką 2 publikacji naukowych:

•   Miszewska E., Niedostatkiewicz M., Wiśniewski R.: The Selection of Anchoring System for Floating Houses by Means of AHP Method// Buildings -Vol. 10, iss. 4 (2020), s.1-17 – 70 punktów, (IF=3.324),
•   Miszewska E., Niedostatkiewicz M., Wiśniewski R.: Sustainable development of water housing using the example of Poland: the analysis of scenarios// Sustainability –w recencji – 100 punktów, (IF=3.889),

Do najważniejszych publikacji związanych tematycznie z problematyką doktoratu należą też publikacje z wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych:
•  Miszewska, E. (2013). Analiza możliwości lokalizacji DNW na przykładzie Gminy Miasta Gdańska. W M. Kuczera (Red.), Młodzi Naukowcy dla Polskiej Nauki (s. 75-83). CREATIVETIME, 
•  Miszewska, E. (2014). Identyfikacja systemów cumowniczych MJP i konsekwencje wynikające z ich zastosowania. W M. Kuczera i K. Piech (Red.), Dokonania Młodych Naukowców, (s. 579 – 582). CREATIVETIME,
•   Miszewska, E. (2016). Modern Management Challenges of Floating Housing Development. Real Estate Management and Valuation, 24(1), 31-40. https://doi.org/10.1515/remav-2016-0003 ,
•   Miszewska, E. i Niedostatkiewicz, M. (2019a). Formalno-prawne uwarunkowania rozwoju mieszkalnictwa na wodzie w aspekcie mieszkalnych jednostek pływających. W N. Książek (Red.), Materiały konferencyjne ogólnopolskiej konferencji – Problemy techniczno-prawne utrzymania obiektów budowlanych, (s. 129-139). Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, 
•   Miszewska, E. i Niedostatkiewicz, M. (2019b). Application of multi-criteria method to assess the usefulness of a hydrotechnical object for floating housing. IOP Conf. Ser.: Mater. Sci. Eng., 660, 1-9. https://dx.doi.org/10.1088/1757-899X/660/1/012015 ,
•   Miszewska, E. i Niedostatkiewicz, M. (2020b). Dobór analizy strategicznej przedsięwzięć budowlanych w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Przegląd Budowlany, 91(6), 21-25,
•   Miszewska, E, Niedostatkiewicz M. i Wiśniewski, R. (2021). Enviromental factors as the elements determing the development of floating homes. Inżynieria Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych, 4, 41-51. https://doi.org/10.37105/iboa.124
•   Miszewska, E., Niedostatkiewicz, M., Wiśniewski, R. (2022). „Analiza możliwości rozwoju Mieszkalnych Obiektów Pływających (MOP) w aspekcie czynników środowiskowych”. Przegląd Budowlany, 1, 50-55.

              Emilia Miszewska jest pomysłodawczynią i Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji BalCon (Baltic Conference for Students and Young Researchers) w roku 2017 i 2018 odbywającej się na terenie Polski i Szwecji. Była członkiem Komitetu Sterującego 64 Konferencji Naukowej Krynica-2018 pełniąc funkcję Głównego Edytora Konferencji. Emilia Miszewska jest laureatką Zespołowej Nagrody Rektora Politechniki Gdańskiej III stopnia za wyróżniającą działalność organizacyjną w roku 2017 i 2018. 
        Była członkiem Zespołu Projektu ERASMUS+ pt. „High Performance Hybrid Timber Building Construction”, pracującego pod Kierownictwem Pani dr inż. arch. Justyny Boruckiej z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz członkiem Zespołu konkursu architektonicznego na Modelowy Dom Jednorodzinny w ramach Programu Mieszkanie Plus pt. ”Wielobranżowy projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego w 4 wariantach: 1. dom wolnostojący, 2. dom wolnostojący dla gmin wiejskich, 3. dom w zabudowie bliźniaczej, 4. dom w zabudowie szeregowej” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
           W czasie pracy na Politechnice Gdańskiej Emilia Miszewska prowadziła zajęcia na studiach inżynierskich i magisterskich, zarówno stacjonarnych jak i niestacjonarnych na wydziale ILiŚ oraz na Wydziale Zarządzania i Ekonomii na studiach podyplomowych z zakresu przedmiotów Zarządzanie Nieruchomościami oraz Wycena Nieruchomości. 
         

wyświetlono 1574 razy