Informacje szczegółowe
- Twórcy
- Własność
- Politechnika Gdańska
- Jednostka nadzorująca
Ochrona prawna 223681
- Status
- Chroniony
- Instytucja udzielająca praw wyłącznych
- Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
- Numer zgłoszenia
- P.395725 21-07-2011
- Numer prawa wyłącznego
- 223681
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Oferty komercjalizacji
Oferta
Srebro znane jest z tego, że wykazuje właściwości bakteriobójcze. Mikroorganizmy, w odróżnieniu od ich reakcji na antybiotyki i inne środki, nie są w stanie nabyć odporności na metale. Obecnie istnieją dwie formy koloidów: zawiesiny koloidalne, koloidy emulsyjne. Przy uch wytworzeniu wydzielają się substancje trujące i potencjalnie niebezpieczne. Wiele z istniejących produktów nie utrzymuje srebra w rozproszonej formie na dłużej co skutkuje utratą ich właściwości antyseptycznych. Roztwór koloidalny nanosrebra uzyskany za pomocą metody będącej przedmiotem prezentowanego wynalazku znajduje się w stanie pośrednim między stanem zawiesinowym i emulsyjnym.
Zastosowanie rynkowe i odbiorcy
Może być zastosowany między innymi jako środek antyseptyczny do traktowania hydrofobowych powierzchni (powierzchni wodoodpornych, nie wchłaniających wodę), a także dodawany do wyrobów nie mieszających się z wodą, np. farb przeciwporostowych (antifouling). Obecnie srebro pozostaje również w użyciu jako środek antyseptyczny w medycynie.
Aspekty innowacyjne i główne zalety
Charakteryzuje się nietoksycznością, czystością oraz dobrą stabilnością przekraczającą 100 dni w temperaturze około 25°C. W przeciwieństwie do istniejących metod wytwarzania nanosrebra, w prezentowanej metodzie podczas tworzenia roztworu nie powstają dodatkowe produkty potencjalnie niebezpieczne bądź trujące bez konieczności wydłużania czasu produkcji i obniżania efektywności finansowej produkcji. Wykazuje antyseptyczną aktywność zwłaszcza poprzez hamowanie wzrostu bakterii, grzybów i chlamydia. Jest naturalnym antybiotykiem Oczyszcza wodę, nie reaguje z lekami, nie uzależnia.wyświetlono 499 razy