Informacje szczegółowe
- Twórcy
-
- Czesław Dymarski
- Paweł Dymarski
- Sławomir Klukowski
- Własność
- Politechnika Gdańska
- Jednostka nadzorująca
Ochrona prawna 225694
- Status
- Chroniony
- Instytucja udzielająca praw wyłącznych
- Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
- Numer zgłoszenia
- P.401951 10-12-2012
- Numer prawa wyłącznego
- 225694
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Oferty komercjalizacji
Oferta
Przedmiotem wynalazku jest sposób pozyskiwania energii fal morskich lub oceanicznych, mający zastosowanie zwłaszcza w akwenach przybrzeżnych i zagrożonych niszczeniem nadbrzeży przez fale morskie. W jednym metrze fali o wysokości 1,80 m i długości 38 m uwięziona jest moc wynosząca 10 kW. Przyczynami falowania mogą być tarcia wiatru o powierzchnię wody, albo zmiany ciśnienia atmosferycznego na powierzchni oceanu, wywołane przez siły pływotwórcze Księżyca i Słońca. Fale powstają także podczas trzęsień dna morskiego (tsunami) bądź przy wybuchach wulkanów. Energię fal morskich ludzkość próbuje wykorzystać już od 1799 roku, kiedy to po raz pierwszy zarejestrowano w Anglii patent z tej dziedziny. Zaproponowany wynalazek przedstawiony jest w trzech wariantach i pozwala na ciągłe pozyskiwanie energii niezależnie od zmian warunków atmosferycznych oraz zwiększenie efektywności i stabilności procesu.
Zastosowanie rynkowe i odbiorcy
Zabezpieczenie linii brzegowej wzdłuż akwenu morskiego; Pozyskanie mocy fali (około 12 kW dla fali o wysokości 2m na Morzu Bałtyckim oraz 50 kW dla fali o wysokości 2,5m na Oceanie Atlantyckim). Odbiorcy: Elektrownie maremotoryczne(kraje, które mają w planach wykorzystanie tych elektrowni to: Irlandia, Dania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania, Francja i Chiny).
Aspekty innowacyjne i główne zalety
Brak dodatkowych obciążeń boi i ograniczenie niepożądanych zanurzeń boi; Zwiększenie amplitudy kołysań i efektywności pozyskania energii falowania; Stałe pozyskiwanie energii fal niezależnie od zmiany pogody.wyświetlono 176 razy