Sposób wzrokowego wykonywania utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych z wykorzystaniem zapisu nutowego oraz układ do realizacji tego sposobu - Wynalazek - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Sposób wzrokowego wykonywania utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych z wykorzystaniem zapisu nutowego oraz układ do realizacji tego sposobu

Wynalazek

Informacje szczegółowe

Twórcy
Własność
Politechnika Gdańska
Jednostka nadzorująca

Ochrona prawna 226031

Status
Chroniony
Instytucja udzielająca praw wyłącznych
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
Numer zgłoszenia
P.407812 07-04-2014
Numer prawa wyłącznego
226031
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

Oferty komercjalizacji

Oferta

Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonywania utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych za pomocą wzroku. Współczesne dostępne na rynku elektroniczne instrumenty muzyczne skomunikowane są z komputerem lub urządzeniami usprawniającymi odtwarzanie dźwięków. Dzięki zastosowaniu standardu MIDI lub OSC możliwa jest komunikacja między instrumentami a komputerem. Wynalazek wykorzystuje także znane rozwiązanie polegające na detekcji punktu skupienia wzroku użytkownika z użyciem podczerwieni i kamery, stosowane do wzrokowego sterowania pracą wyświetlacza. Innowacją wynalazku jest jednoczesne powiązanie: wyświetlania zapisu nutowego, pomiaru fiksacji wzroku, odtwarzania dźwięku. Wynalazek może także być stosowany do nauki nut na instrumencie klawiszowym, dzięki podświetleniu klawiszy powiązanych z obrazem wyświetlanym na monitorze w który wpatruje się użytkownik. Wynalazek jest przeznaczony dla osób, które z powodu niepełnosprawności nie miały szansy nauczyć się gry na instrumencie. 

Zastosowanie rynkowe i odbiorcy

Wykonywanie utworów dźwiękowych na instrumentach muzycznych poprzez wpatrywanie się w zapis nutowy przez osoby niepełnosprawne; Nauka nut mająca na celu opanowanie samodzielnej gry na instrumentach. Szkoły muzyczne; Producenci elektroniki; Producenci elektronicznych instrumentów muzycznych.

Aspekty innowacyjne i główne zalety

Komunikacja oparta na standardzie MIDI lub OSC; Innowacyjne rozwiązanie problemu osób niepełnosprawnych; Efektywna nauka nut.

wyświetlono 121 razy