Informacje szczegółowe
- Twórcy
- Własność
- Politechnika Gdańska
- Jednostka nadzorująca
Ochrona prawna 223409
- Status
- Chroniony
- Instytucja udzielająca praw wyłącznych
- Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
- Numer zgłoszenia
- P.405366 16-09-2013
- Numer prawa wyłącznego
- 223409
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Oferty komercjalizacji
Oferta
Chromatografia gazowa jest najczęściej stosowaną metodą do szybkiej analizy złożonych mieszanin związków chemicznych oraz oceny czystości tych związków, zarówno w przemyśle jak i w rozmaitych laboratoriach. Technika GC umożliwia ustalenie procentowego składu mieszanin związków chemicznych, w których występuje ich nawet kilkaset.
Ekstrakcję analitów z roztworów wodnych przeprowadza się w celu późniejszego ich wykorzystania w chromatografii gazowej. Sposób według wynalazku cechuje się wysoką dokładnością oraz krótkim czasem trwania procedury.
Zastosowanie rynkowe i odbiorcy
Chromatografię gazową stosuje się m.in. w przemyśle petrochemicznym, do oceny składu chemicznego produkowanej benzyny, w ochronie środowiska, do oceny stopnia zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody, w kryminalistyce, do analizy źródła pochodzenia narkotyków na podstawie składu zawartych w nich zanieczyszczeń, w kontroli antydopingowej, gdzie GC-MS jest podstawową metodą wykrywania niedozwolonych substancji w krwi, pocie, moczu i ekstrakcie z włosów sportowców, w przemyśle spożywczym - do badania składu surowców i produktów żywnościowych oraz do wykrywania zafałszowań żywności.
Aspekty innowacyjne i główne zalety
Krótki czas procedury (mniej niż 30 min); Możliwość zastosowania pełnej automatyzacji całej procedury; Wysoka dokładność ekstrakcji analitów; Możliwość precyzyjnego oznaczenia szerokiej gamy analitów z grupy lotnych związków organicznych; Możliwość ekstrahowania analitów silnie polarnych z próbek wodnych;wyświetlono 228 razy