prof. zw. dr hab. inż. Jacek Marecki
Zatrudnienie
Publikacje
Filtry
wszystkich: 26
Katalog Publikacji
Rok 2015
-
Ekspertyza : Mapa rozwoju dyscypliny Elektrotechnika : Systemy Elektroenergetyczne
PublikacjaW publikacji przedstawiono trendy rozwojowe dyscypliny elektrotechnika opracowanej przez Komitet Elektrotechniki PAN.
Rok 2012
-
Kształcenie i badania dla potrzeb energetyki jądrowej w Polsce - synergia działań na przykładzie Politechniki Gdańskiej
PublikacjaPrzedstawiono możliwy wkład Politechniki Gdańskiej w rozwój kształcenia i badań na rzecz energetyki jądrowej, który wpisuje się w potrzeby wyrażone w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej. Zapewnienie kadr dla energetyki jądrowej wymaga stworzenia w uczelniach i szkołach średnich kierunków związanych z energetyką jądrową.Podobnie w dziedzinie badań potrzebne jest tworzenie centrów badawczych ukierunkowanych na badania związane...
Rok 2007
-
Podstawy przemian energetycznych
PublikacjaPodano podstawy fizyczne oraz techniczno-ekonomiczne przemian różnych rodzajów energii w energię cieplną i elektryczną. Na tle światowych i krajowych zasobów energii oraz rozwoju zapotrzebowania na energię przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z przemianami energii cieplnej i mechanicznej w energię elektryczną w elektrowniach i elektrociepłowniach konwencjonalnych oraz energii wodu i wiatrów. Opisano zagadnienia związane...
-
Z działalności Komitetu Problemów Energetyki PAN (2003-2006)
PublikacjaOpisano działalność Komitetu Problemów Energetyki PAN w latach 2003-2006.Przedstawiono zadania i formy pracy, opisano tematykę sesji plenarnych i konferencji energetycznych oraz zasygnalizowano problemy do rozwiązania. Przedstawiono informacje dotyczące nowych prognoz rozwoju energetyki w Polsce, omówiono działalność wydawnictwa Archiwum Energetyki oraz opisano rolę komitetów naukowych PAN w Polskim systemie nauki.
Rok 2006
-
Aspekty energetyczne, ekonomiczne i ekologiczne rozwoju elektrowni jądrowych
PublikacjaPrzedstawiono skróconą wersję referatu, który był opublikowany na Międzynarodowej Konferencji Naukow-Technicznej pt. ''Elektrownie jądrowe dla Polski- NPPP 2006'' Warszawa, 1-2.06.2006. Uzasadniono konieczność budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
-
Dlaczego istnieje w Polsce konieczność budowy elektrowni jądrowych?
PublikacjaPrzedstawiono konieczność budowy elektrowni jadrowych w aspektach ekonomicznym, energetycznym i ekologicznym z uwagi na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
-
Dlaczego istnieje w Polsce konieczność budowy elektrowni jądrowych?
PublikacjaZaprezentowano i uzasadniono korzysci, które wynikają z wdrożenia w Polsce wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych. Rozwój energetyki jadrowej przedstawiono w aspektach ekonomicznym, energetycznym i ekologicznym.
-
Dlaczego istnieje w Polsce konieczność budowy elektrowni jądrowych?
PublikacjaZaprezentowano i uzasadniono korzysci, które wynikają z wdrożenia w Polsce wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych. Rozwój energetyki jadrowej przedstawiono w aspektach ekonomicznym, energetycznym i ekologicznym.
-
Moje pół wieku na Wydziale. Część 1
PublikacjaAutor przedstawił lata swoich studiów, pracę, współpracowników a także działalność profesora Kazimierza Kopeckiego. Opisał osiągnięcia naukowo-badawcze i dydaktyczne prof. K. Kopeckiego oraz przedstawił Jego zasługi dla rozwoju Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej.
-
Moje pół wieku na Wydziale. Część 2
PublikacjaAutor przedstawił swoich nauczycieli i kolegów w Katedrze (Instytucie) Elektroenergetyki. Zawarł ogólne przesłanie w zakresie przyśpieszenia rozwoju cywilizacyjnego i poprawy życia w najbliższych latach.
Rok 2005
-
Challenges of Cogeneration
PublikacjaPrzedstawiono problemy skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Polsce. Omówiono układy technologiczne i problemy sprawności wytwarzania skojarzonego. podano przykłady problemów, które powinny być rozwiązane w nowych warunkach ekonomicznych zarówno w dziedzinie optymalizacji ekonomicznej jak i technologicznej.
-
Prognozowanie, planowanie i problemy rozwoju : referat generalny do referatów podsekcji III.1
PublikacjaW pracy dokonano ogólnej oceny referatów podsekcji III. 1 dot. prognozowania, planowania i problemów elektroenergetyki. Przedstawiono uwagi krytyczne i kwestie dyskusyjne dotyczące omawianej tematyki.
-
Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej
PublikacjaPrzedstawiono problemy skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w Polsce. Omówiono układy technologiczne i problemy sprawności wytwarzania skojarzonego. podano przykłady problemów, które powinny być rozwiązane w nowych warunkach ekonomicznych zarówno w dziedzinie optymalizacji ekonomicznej jak i technologicznej.
-
Strategia nauk technicznych do roku 2020 - propozycje
PublikacjaW pracy przedstawiono strategię proponowaną przez Wydział IV Nauk Technicznych PAN w perspektywie wieloletniej. Opisano założenia, cele strategiczne i uwarunkowania rozwoju nauk informacyjnych (informatyka, automatyka, robotyka, telekomunikacja) mikro- i nanotechnologii, optoelektroniki, bioinżynierii, systemów energetycznych i nowych źródeł energii.
Rok 2004
-
Problemy analizy ryzyka i zarządzania bezpieczeństwem w systemach krytycznych.
PublikacjaPrzedstawiono problemy związane z analizą zagrożeń i ryzyka oraz zarządzanie bezpieczeństwem w systemach technicznych.
-
Trzydziestolecie Komitetu Problemów Energetyki PAN.
PublikacjaW pracy przedstawiono działalność Komitetu Problemów Energetyki PAN w latach 1974-2004. Opisano działalność Komitetu jako komitetu probelmowego przy Prezydium PAN w zakresie różnorodnych form działalności. Zdefiniowano problemy do rozwiązania w przyszłości.
Rok 2003
-
Optimization of development of district heating system
PublikacjaZaprezentowano metody optymalizacji systemów ciepłowniczych. Przedstawiono metodę oraz algorytm optymalizacji rozwoju systemu, obejmujący wszystkie jego elementy w formie oddzielnych modułów. Sformułowane zadanie optymalizacji dla wybranego regionu miejskiego rozwiązano z wykorzystaniem programowania liniowego całkowitoliczbowego. Dokonano analizy wyników oraz wskazano na użyteczność metody oraz kierunki i możliwości jej zastosowania.
-
Problemy rozwoju elektroenergetyki w Polsce do 2020 roku
PublikacjaPrzedstawiono prognozy zużycia i produkcji energii elektrycznej na świecie. Opisano dotychczasowy rozwój energetyki oraz uwarunkowania dalszego rozwoju do 2002 roku. Opisano ekonomiczne aspekty rozbudowy odnawialnych źródeł energii.
-
Strategiczne problemy rozwoju elektroenergetyki w Polsce na początku XXI wieku
PublikacjaPrzedstawiono strategiczne problemy rozwoju elektroenergetyki w Polsce na początku XXI wieku. Scharakteryzowano stan polskiej elektroenegetyki i określono kierunki rozwoju.
-
Wspomnienie o Profesorze Kazimierzu Kopeckim (1904-1984).
PublikacjaPrzedstawiono ogólne dane biograficzne na tle doświadczeń życiowych prof. K.Kopeckiego. Opisano osiągnięcia naukowo-badawcze i dydaktyczne prof. K. Kopeckiego oraz przedstawiono Jego zasługi dla rozwoju Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej.
-
Wytwarzanie energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem i w źródłach odnawialnych na rynku konkurencyjnym. (Referat komplementarny)
PublikacjaPrzedstawiono zasadnicze problemy wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem w źródłach odnawialnych na rynku konkurencyjnym. Podano główne bariery rozwoju skojarzonej gospodarki węglowo-elektrycznej w warunkach rynku konkurencyjnego.
Rok 2002
-
Ekologiczne aspekty wytwarzania energii elektrycznej.
PublikacjaPrzedstawiono zakres tematyczny i podsumowano konferencję na temat ekologicznych aspektów wytwarzania energii elektrycznej. Konferencja została zorganizowana przez SEP, Komitet Problemów Energetyki PAN oraz Instytut Energetyki. Przedstawiono wnioski z wszystkich sześciu sesji, w tym sesji dotyczących światowych tendencji elektroenergetyki oraz perspektyw tego rozwoju w Polsce, zobowiązań w zakresie ochrony środowiska, technologii...
-
Perspektywy rozwoju elektroenergetyki w Polsce do 2002 r.
PublikacjaPrzedstawiono prognozę zużycia energii elektrycznej na świecie sporządzoną przez ECS IIASA w Laxenburgu na potrzeby World Energy Counsil. Omówiono wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce w latach 1950-1990 i 1995-1999. Przedstawiono autorską prognozę rozwoju elektroenergetyki do 2020 roku.
-
Trzydziestolecie Archiwum Energetyki
PublikacjaPrzedstawiono historię kwartalnika Archiwum Energetyki, które w czerwcu 2002 obchodziło 30-lecie ukazywania się.
Rok 1988
-
Combined Heat & Power Generating Systems
PublikacjaSteam cycles in combined heat and power plants. Efficiency of combined heat and power systems. Characteristics of steam-turbine CHP plants. Choice of equipment in CHP generating systems. Economic effects of combined heat and power production. Costs and energy produced CHP generating systems. Future development trends in CHP generating systems.
Rok 1980
-
Gospodarka skojarzona cieplno-elektryczna
PublikacjaW książce podano teoretyczne podstawy gospodarki skojarzonej cieplno - elektrycznej oraz przedstawiono analizę efektów ekonomicznych, uzyskiwanych dzięki skojarzonemu wytwarzaniu energii elektrycznej i cieplnej. Przykłady optymalizacji parametrów w układach skojarzonych, obliczone przy użyciu nowoczesnych metod matematycznych na maszynach cyfrowych, dotyczą konkretnych zagadnień praktycznych, występujących w energetyce przemysłowej...
wyświetlono 1026 razy