dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska
Biogram
Karolina M. Zielinska-Dabkowska (dr inż. arch., Dipl.-Ing. Arch.[FH]) jest adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
W roku 2002 ukończyła studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej a w 2004 inżynierii architektonicznej na HAWK Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst Hildesheim w Niemczech.
Po studiach pracowała dla kilku firm o światowej renomie w Berlinie, Londynie, Nowym Jorku i Zurychu, zajmując się architektonicznym projektowaniem iluminacji. Ponad 15-letnie międzynarodowe doświadczenie zawodowe w dziedzinie realizacji dużych i średnich projektów wnętrza i zewnętrza z różnych sektorów dało jej pełne zrozumienie procesu projektowego. Do najbardziej znaczących realizacji, przy których współpracowała należą: Główna siedziba NATO w Brukseli (BE), najwyższy budynek na świecie Burj Kalifa w Dubaju (UEA), masterplan świetlny dla mariny Porto Montenegro w Tivat (ME), instalacja świetlna Tribute in Light Memorial w Newym Yorku (US), iluminacje zewnętrzne Granary Building i Granary Square w Londonie (UK), a także nowego obserwatorium astronomicznegp w Royal Observatory Greenwich (UK) czy nowy terminal jetBlue dla lotniska Kennediego w Nowym Jorku (USA).
W roku 2013 uzyskała tytuł doktora nauk technicznych z wyróżnieniem na PG WA. W pracy badawczej: „Sztuka iluminacji, jako narzędzie kształtowania formy architektonicznej” między innymi przełożyła swoją wiedzę praktyczną z dziedziny architektury światła na istotne wskazówki dla projektantów. W roku 2014 praca ta otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W 2015 roku za badania naukowe nad niewizualnymi efektami wpływu światła na ludzi, florę i faunę, dr Zielinska-Dabkowska została wyróżniona międzynarodową nagrodą PLD-R Professional Lighting Design Recognition Award w kategorii "Research". W roku 2020 otrzymała także międzynarodową nagrodę badawczą IDA Galileo Research Award.
Od 2018 roku dr Zielińska-Dabkowska jest również adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej oraz współzałożycielką i ko-kierownikiem laboratorium badawczego śwatła GUT LightLab, gdzie prowadzi badania nad różnymi aspektami światła naturalnego i sztucznego w środowisku zbudowanym. Od 2019 roku jest kierownikiem ILLUME, interdyscyplinarnej grupy badawczej w ramach centrum badawczego EcoTech PG, utworzonego w celu minimalizacji wpływu zanieczyszczenia światłem sztucznym na ludzi, florę i faunę.
Od lat angażuje się także, w działalność organizacyjną i stowarzyszeniową: jest profesjonalnym członkiem Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich (RIBA), jedynym z Polski, licencjonowanym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektantów Oświetleniowych (IALD), brytyjskiego Society of Light and Lighting, amerykańskiego Illuminating Engineering Society (IES), członkiem Międzynarodowej Rady Doradczej (IAC) Chińskiego Stowarzyszenia Projektantów Oświetleniowych czy członkiem Międzynarodowej Komisji ds. Iluminacji (CIE). Zapraszana wielokrotnie w charakterze członka jury międzynarodowych nagród dla profesjonalnych projektantów iluminacji (USA i GB), uczestniczyła także w wielu międzynarodowych konferencjach jako prelegent.
Doświadczenia dydaktyczne rozpoczęła w roku 2008 współpracą z niemiecką Hochschule Wismar, Faculty of Architecture and Design, na kierunku Architectural Lighting Design, jako ko-promotor prac magisterskich. W latach 2014-2017 pracowała na stanowisku starszego wykładowcy na w/w uczelni prowadząc wykłady, ćwiczenia, projekty, prace magisterskie oraz będąc promotorem pomocniczym dwóch pracy doktorskich. W roku 2013 była również, promotorem pracy magisterskiej na szwedzkiej KTH Royal Institute of Technology, STH Technology and Health, Lighting Laboratory. Praca ta wygrała główną nagrodę w konkursie zorganizowanym przez brytyjskie Society of Light and Lighting w kategorii Young Lighter of the Year Award. W latach 2015-2016 prowadziła gościnnie wykłady na Polytechnic University of Catalonia (UPC), School of Professional and Executive Development in Barcelona (ES), na kierunku studiów magisterskich w Lighting Design.
Zainteresowania badawcze dr Zielińskiej-Dąbkowskiej dotykają problematyki interdyscyplinarnych uwarunkowań współczesnych projektów iluminacji, w tym ograniczeń wynikających z ekologii, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju czy zdrowia jak i nowych możliwości technologicznych. Dodatkowym zagadnieniem badawczym są procesy kształtowania projektu architektury światła i metody jego integrowania z projektami architektury i urbanistyki.
Wiele z powyższych tematów jest przedmiotem artykułów drukowanych w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym takich jak Nature Journal czy specjalistycznych magazynach i innych publikacjach książkowych.
wyświetlono 11326 razy