Katarzyna Darecka - Profil naukowy - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Kontakt

E-mail
Brak danych

Wybrane publikacje

 • Zespół Przedbramia ulicy Długiej w Gdańsku : prace konserwatorskie i adaptacyjne

  - Rok 2010

  W latach 2000-2006 przeprowadzono interdyscyplinarne prace konserwatorskie, budowlane i adaptacyjne Zespołu Przedbramia ul. Długiej w Gdańsku. Realizacja ta stanowi przykład współczesnej konserwacji opartej na badaniach, zabytkoznawczej analizie wartościującej, nowoczesnej myśli architektonicznej i muzealnej.

 • Kłopoty z kolorem stolarki okiennej po II wojnie światowej w Gdańsku i jego okolicach

  - Rok 2010

  Zagadnienie historycznego koloru dawnych okien jest często pomijane zarówno przez badaczy jak i konserwatorów zabytków czy projektantów. Prześledzono jak zmieniała się świadomość zachowania bądź powtórzenia oryginalnej barwy na oknach od czasu powojennej odbudowy Gdańska do dzisiaj. Przedstawiono wyniki badań konserwatorskich wykonanych na zabytkowej stolarce okiennej wybranych przykładów z terenu Trójmiasta.

 • Kolorystyka gotyckich drzwi w gdańskich kościołach

  - Rok 2010

  W gdańskich kościołach zachowało się kilka sztuk gotyckiej stolarki drzwiowej. Bardzo ważnym zagadnieniem jest ich pierwotna kolorystyka. Wykonane badania wykazały, że bardzo popularnym kolorem w Sredniowieczu była czerwień. Poza tym często stosowano także zieleń i ugier. Czasami barwy te występowały w róznych zestawach na jednych drzwiach.

wyświetlono 278 razy