dr Konrad Trzebiatowski
Zatrudnienie
Publikacje
Filtry
wszystkich: 15
Katalog Publikacji
Rok 2008
-
Effect of structure modification with potassium on grains layer creation process and phase transitions
PublikacjaZbadano szkła germanianowo-ołowiowe i krzemianowo bizutowe. Wartwy metalicznych granul wytwarzano w nich poprzez redukcję powierzchni w atmosferze wodoru. Praca dotyczy wpływu potasu na tworzenie się warstwy granul oraz na procesy topnienia i krzepnięcia granul w trakcie obróbki termicznej.
-
Structure and electric conductivity of reduced lead-germanate, bismuth-germanate and bismuth-silicate glasses modified with potassium
PublikacjaZbadano szkła germanianowo-ołowiowe i krzemianowo+bizmutowe. Warstwy metalicznych granul wytwarzano w nich poprzez redukcję powierzchni w atmosferze wodoru. Praca dotyczy wpływu potasu na właściwości szkła. Przeprowadzono badania metodami mikroskopii sił atomowych, DSC oraz pomiary przewodności elektrycznej. Stwierdzono, że obecność potasu poprawia mechaniczne i technologiczne właściwości szkła.
Rok 2007
-
Synthesis and properties of the double perovskites La2NiVO6, La2CoVO6 i La2CoTiO6
PublikacjaW publikacji przedstawiono sposób syntezy, analizę dyfrakcji rentgenowskiej (xrd) i badania podatności magnetycznej tzw. podwójnych związków perowskitowych La2NiVO6, La2CoVO6 i La2CoTiO6. Badane związki są półprzewodnikami ze stosunkowo wąską szerokością przerwy energetycznej dla La2NiVO6, La2CoVO6 i nieznacznie powyżej 1 eV powyżej La2CoTiO6.
Rok 2006
-
Effect of short time reduction on electrical properties of bismuth-silicate glasses
PublikacjaPodczas krótkiego wygrzewania szkieł bizmutowo-krzemianowych w wodorze (około 5 min w 375C) przewodnictwo powierzchniowe wzrasta o kilka rzędów wartości. Nośnikiem ładunku w tych próbkach jest hopping elektronowy między zlokalizowanymi stanami w badanej warstwie krzemu, zawierającej małe klastry Bi. Wpływ granul bizmutu na przewodnictwo jest widoczny w drugim stadium redukcji, które zachodzi po redukcji dłuższej niż 4h.
-
Superconducting lead granular layer prepared by reducting in hydrogen lead of germanate glass
PublikacjaCienka warstwa granul Pb została wytworzona poprzez wygrzewanie w wodorze, w wysokiej temperaturze. Struktura i nadprzewodzące właściwości warstwy ołowiu zależą od temperatury i czasu redukcji. Artykuł analizuje wpływ warunków redukcji na wytworzoną warstwę granul Pb.
-
The structure and melting of lead nanocrystalline layer in reduced lead-germanate glass
PublikacjaNanokrystaliczna warstwa granul Pb na powierzchni szkieł ołowiowo-germanianowych została wytworzona poprzez wygrzewanie w wysokich temperaturach, w atmosferze wodoru. Właściwości tej warstwy silnie zależą od temperatury i czasu redukcji. Artykuł prezentuje rentgenowskie i mikroskopowe badania struktury warstwy oraz wpływ topnienia i krzepnięcia granul Pb na jej przewodnictwo.
Rok 2004
-
Positron-annihilation monitoring of reduction processes in conducting glasses.
PublikacjaW publikacji podano wyniki badań metodą anihilacji pozytronów szkieł bizmutowo-krzemianowych, bizmutowo-germanianowych i ołowiowo-krzemianowych. Stwierdzono istnienie defektów wywołanych redukcją w atmosferze wodoru. Przeprowadzono analizę głębokości występowania defektów oraz ich rozmiarów.
Rok 2003
-
Bismuth germanate and bismuth silicate glasses in cryogenic detectors.
PublikacjaStwierdzono, że przewodnictwo elektryczne redukowanych szkieł silnie zależy od temperatury, czasu reakcji i koncentracji Bi. Zależność przewodnictwa elektrycznego od temperatury jest dobrze opisana przez funkcję ĺ~exp[-(T0/T)n,gdzie n=1/4. Współczynnik emisji wtórnej elektronów jest praktycznie niezależny od stopnia redukcji ale znacznie rośnie po domieszkowaniu szkieł alkalicznymi jonami. Badania dowiodły, że modyfikowane...
-
Ionic conductivity of bismuth silicate and bismuth germanate glasses.
PublikacjaPrzedstawiono wyniki badań przewodnictwa d.c i a.c. szkieł BixGe1-xO2-0.5x (gdzie x=0.13, 0.23, 0.33, 0.47) i BixSi1-xO2-0.5x (gdzie x=0.47, 0.57, 0.67). Wyniki sugerują, że przewodnictwo elektryczne jest zdeterminowane ruchem jonów tlenu. Znaczący wzrost przewodnictwa elektrycznego przy x> 0.33 został wytłumaczony na podstawie faz perkolacyjnego modelu ruchu jonów w podsieci BiO5-6.
-
Structural studies and melting of bismuth nanocrystals in reduced bismuthgermanate and bismuth silicate glasses.
PublikacjaOtrzymano nanostruktury krystalicznego bizmutu w matrycy XO2 (X=Si,Ge) oraz warstwę nanostruktur krystalicznego bizmutu na powierzchni redukowanych w atmosferze wodoru szkieł Bi0.33Ge0.67O1.84 i Bi0.57Si0.43O1.72. Kompozyt Bi-szkło badano metodą DSC, XRD oraz AFM. Zaobserwowano zmniejszenie temperatury topnienia nanokrystalicznego bizmutu znajdującego się w matrycy szkła z 544 K do 387 K oraz do 502 K w przypadku powierzchniowej...
-
Structural studies of bismuth nanocrystals embedded in SiO2 or GeO2 matrices.
PublikacjaW wyniku wygrzewania w atmosferze wodoru szkieł bizmutowych i germanowych otrzymano warstwę nanogranul bizmutu w otoczeniu amorficznej matrycy oraz powierzchniową warstwę bizmutowych granul. Grubość i struktura tak otrzymanych warstw silnie zależy od czasu i temperatury redukcji.
-
Structure and morphology of hydrogen reduced surface of bismuth germanateand bismuth silicate glasses.
PublikacjaOtrzymano nanostruktury krystalicznego bizmutu w matrycy XO2(X=Si,Ge) oraz warstwę nanostruktur krystalicznego bizmutu na powierzchni redukowanych w atmosferze wodoru szkieł Bi0.33Ge0.67O1. i Bi0.57Si0.43O1.72. Zaproponowano prosty model budowy zredukowanych szkieł bizmutowo-germanowych potwierdzony wynikami badań AFM i XRD. Obserwowane zmiany przewodnictwa elektrycznego redukowanych szkieł wyjaśniono na podstawie modelu.
Rok 2002
-
Electrical conductivity of reduced lead-germanate glasses
PublikacjaPewna grupa szkieł tlenkowych poddana procesowi redukcji w atmosferze gorącego wodoru wykazuje gwałtowne zmiany swoich właściwości elektrycznych i optycznych. Szkła ołowiowo-germanianowe, którym poświęcona jest niniejsza praca należą do takich szkieł i charakteryzują się szczególnymi redukcyjnie indukowanymi właściwościami. Wystarczająco długie wygrzewanie prowadzi bowiem do wzrostu przewodnictwa elektrycznego nawet o 12 rzędów...
-
Ionic conductivity in bismuth silicate glasses.
PublikacjaZbadano właściwości elektryczne szkieł krzemianowo- bizmutowych zawierających 55 mol% tlenku bizmutu. Uzyskane wyniki potwierdzają jonowy charakter przewodnictwa, za które odpowiedzialne są jony tlenu.
-
Positron Annihilation Studies of Silicon Oxides and Oxygen Precipitates in Silicon
PublikacjaTechniki pozytonowe dają możliwości badania defektów i zmian strukturalnych nie obserwowanych innymi metodami. W tej pracy zastosowano 3 różne techniki pozytonowe do badania zmian strukturalnych i tworzenia wydzieleń SiOx w krzemie.
wyświetlono 643 razy