dr inż. Paweł Tysiąc
Zatrudnienie
- Adiunkt w Katedra Geodezji
Obszary badawcze
Biogram
dr inż.
Paweł Tysiąc
Urodził się 25 marca 1992 w Gdańsku. Po ukończeniu Gimnazjum nr 32 uczęszczał do VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, klasy o profilu matematyczno-geograficznym, uzyskując w 2011 roku świadectwo dojrzałości. Następnie w latach 2011-2016 kontynuował naukę na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Ukończył studia I stopnia w specjalności Geodezja i Kartografia oraz II stopnia w specjalności Technik Geodezyjnych w Inżynierii. Za bardzo dobre wyniki w nauce został wyróżniony Złotą Odznaką Absolwenta Politechniki Gdańskiej. W trakcie studiów angażował się w działania naukowych zespołów multidyscyplinarnych oraz był autorem wielu publikacji.
Po studiach podjął pracę na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, gdzie w Katedrze Geodezji i Kartografii był w latach 2016-2019 zatrudniony na stanowisku asystenta. W 2019 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pt. „Zastosowanie techniki skanowania laserowego do analizy okresowych zmian strefy brzegowej w szczególności klifów”. Od 2019 roku do chwili obecnej pracuje jako adiunkt w macierzystej Katedrze na Politechnice Gdańskiej. Od 2020 roku jest kierownikiem zespołu Fotogrametrii i Teledetekcji oraz członkiem zespołu kierowanego przez prof. dr. hab. inż. Mikołaja Miśkiewicza.
Specjalizuje się w wykorzystaniu urządzeń rejestrujących obrazy w przestrzeni. Doświadczenie zawodowe zdobył w firmie ZUI Apeks Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, gdzie miał możliwość poznania najnowszych technologii zbierania i przetwarzania informacji przestrzennych na platformach mobilnych, lotniczych oraz stacjonarnych. Metody te pozwalają na zdalne pozyskanie informacji dotyczących mierzonego obiektu oraz wypracowanie szeregu metod analitycznych poprawiających bezpieczeństwo człowieka i środowiska. Zwieńczeniem prac badawczych nad wykorzystaniem tych technologii w służbie człowieka był projekt pt. „Realizacja procedury pomiarowej usługi skanowania laserowego 3D z platformy pływającej”, którego był głównym wykonawcą. Miał także możliwość współpracy w projekcie dotyczącym pomiarów batymetrycznych Morza Bałtyckiego z platformy lotniczej z wykorzystaniem Lotniczego Skanera Batymetrycznego, którego był jednym z pomysłodawców.
Dokonania zawodowe oraz możliwość współpracy z firmami dały Pawłowi Tysiąc możliwość prowadzenia badań naukowych dotyczących zdalnej rejestracji obiektów oraz publikacji ich wyników w prestiżowych czasopismach naukowych w języku polskim i angielskim. Wyniki prac badawczych przedstawiał w trakcie konferencji naukowych w Gdańsku, Olsztynie, Wilnie czy Pradze. Uczestniczył w warsztatach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną i Centrum Kosmicznym w Wielkiej Brytanii.
Jest certyfikowanym pilotem statków bezzałogowych oraz posiada szereg certyfikatów dotyczących współpracy oraz obsługi specjalistycznych narzędzi i oprogramowania między innymi Riegl, Leica. Podczas realizacji prac badawczych oraz doskonalenia swoich kompetencji nawiązał szeroką współpracę z firmami i uczelniami w kraju i za granicą, co zaowocowało powołaniem go w skład komisji recenzujących artykuły naukowe (Sensors, International Journal of Geo-Information) czy redakcji akademickich numerów specjalnych (Applied Sciences).
Paweł Tysiąc jest autorem ponad 30 publikacji naukowych, był promotorem 12 prac magisterskich oraz recenzował ponad 100 artykułów w czasopismach z listy JCR.
wyświetlono 5776 razy