Adaptacyjny system inteligentnego przetwarzania mowy lekarzy wraz ze strukturalizacją wyników badań i wspomaganiem procesu terapeutycznego. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Adaptacyjny system inteligentnego przetwarzania mowy lekarzy wraz ze strukturalizacją wyników badań i wspomaganiem procesu terapeutycznego.

Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie rozwiązania, przy użyciu którego, lekarze przywołują głosowo dostępne wyniki badań diagnostycznych i parametrów klinicznych pacjentów, wypełniają karty choroby w toku wywiadu lekarskiego, stosownie do potrzeb tworzą opisy radiologiczne i ordynują leczenie. Przewidziany do opracowania system automatycznie generuje szablony do ich wypełniania, w tym wywiad lekarski, opisy obrazów radiologicznych, które będą mogły być edytowane głosowo, a ponadto umożliwi dyktowanie skierowań na dodatkowe badania, recept i zwolnień lekarskich. Chmurowy system rozpoznawania mowy zostanie zbudowany w oparciu o zbudowany korpus mowy polskiej poszerzony o słownik terminów medycznych oraz handlowych nazw leków, z przeznaczeniem do wykorzystania przede wszystkim przez lekarzy różnych specjalności, w tym radiologów, chirurgów, lekarzy pracujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych, specjalistów udzielających porad medycznych. Wariant rozwiązania rozbudowany o komunikację dwukierunkową, opartą zarówno na rozpoznawaniu mowy, jak i na jej syntezie, będzie mógł być wykorzystywany w sytuacjach, kiedy lekarz nie może obsługiwać ręcznie edytora tekstowego. Zakłada się zbudowanie korpusu nagrań w oparciu o nagrania mowy artykułowanej w typowych warunkach akustycznych gabinetów lekarskich, a ponadto w maskach chirurgicznych, na salach operacyjnych, a także w warunkach utrudniających skuteczne rozpoznawanie mowy, tzn. w obecności pogłosu, zakłóceń oraz mowy równoczesnej. W szczególności dla potrzeb wykorzystywania systemu na salach zabiegowych i klinicznych oddziałach ratunkowych wykorzystywane będzie skonstruowane sprzętowe rozwiązanie do akwizycji sygnału mowy. Dodatkowym zastosowaniem systemu będzie przeszukiwanie baz i repozytoriów medycznych, stąd repozytoria zostaną uzupełnione o nazwy schorzeń i niektórych składników leków oraz o nazwy handlowe popularnych produktów medycznych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na wytrenowanie systemu dla rozpoznawania skojarzonych ze sobą zestawów słów, eliminowania powtarzających się terminów błędnych, dyktowania wymiarów zmian radiologicznych, głosowego korygowania wpisów w przywoływanych szablonach, możliwości odczytywania wpisów przy użyciu mowy syntetycznej, poczynając od zaznaczanych pozycji kursora i wymiany istniejących fragmentów na nowe, podyktowane głosem.

Informacje szczegółowe

Akronim projektu:
ADMEDVOICE
Program finansujący:
INFOSTRATEG
Instytucja:
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (The National Centre for Research and Development)
Porozumienie:
INFOSTRATEG4/0003/2022 z dnia 2023-05-04
Okres realizacji:
2023-04-01 - 2026-03-31
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Andrzej Czyżewski
Członkowie zespołu:
Realizowany w:
Katedra Systemów Multimedialnych
Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie:
  • Gdański Uniwersytet Medyczny (Polska)
  • E-TRUST Sp. z o.o. (Polska)
Wartość projektu:
8 299 875.00 PLN
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

Filtry

wszystkich: 3

  • Kategoria

  • Rok

  • Opcje

wyczyść Filtry wybranego katalogu niedostępne

Katalog Projektów

Rok 2024

Rok 2023

wyświetlono 10350 razy