Każdy proces akredytacyjny, niezależnie od tego czy ma charakter krajowy czy międzynarodowy, ma niezaprzeczalny wpływ na doskonalenie organizacji studiów oraz dydaktyki, a także szeroko pojętego zarządzania jednostką. W ramach akredytacji dokonuje się szczegółowego przeglądu głównych procesów zarządczych, obejmujących wiele płaszczyzn funkcjonowania uczelni/wydziału: misji, systemu zarządzania, struktury programów, kadry akademickiej, jakości badań naukowych, zastosowania technologii w dydaktyce i zarządzaniu, finansów, systemu zapewnienia jakości dydaktyki, relacji z rozmaitymi interesariuszami instytucji.
W przypadku akredytacji międzynarodowych ważny jest również aspekt budowania wizerunku wydziału/uczelni/programu w kraju, ale i przede wszystkim za granicą. Prestiżowe akredytacje przekładają się bezpośrednio na wzmożoną rekrutację studentów zagranicznych, a co za tym idzie na jakość kandydatów przyjmowanych na studia. WZiE ma w tej kwestii konkretne doświadczenia związane z akredytacją AMBA na studiach MBA- po otrzymaniu akredytacji liczba kandydatów na studia MBA uległa potrojeniu.
Akredytacje mają również wpływ na pozycje uczelni w rankingach polskich i międzynarodowych, co ma bezpośredni wpływ jej zdolność do przyciągania „talentów”, zarówno w odniesieniu do studentów, jak i kadry dydaktycznej.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- CEEMAN IQA
- Program finansujący:
- Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
- Instytucja:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)
- Porozumienie:
- MNISW/2018/35/DIR/AZ z dnia 2018-04-30
- Okres realizacji:
- 2018-04-30 - 2019-12-20
- Kierownik projektu:
- dr Magdalena Maria Popowska
- Członkowie zespołu:
-
- Kierownik Projektu dr Magdalena Maria Popowska
- Realizowany w:
- Dziekanat Wydziału Zarządzania i Ekonomii
- Wartość projektu:
- 70 980.36 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 355 razy