Dążenie do doskonałości naukowej poprzez realizację projektu naukowego "Wykorzystanie bio-inspirowanych warstw w elektronice: nowe możliwości rozwoju elementów półprzewodnikowych"
i prezentacje jego wyników na międzynarodowych konferencjach.
Głównym celem projektu jest wzrost kompetencji studenta Michała Suplewskiego w zakresie nauk inżynieryjno-technicznych poprzez opracowanie metod wytwarzania stabilnych, niedegradowalnych tranzystorów MOSFET z fosforem (NPh) NPh – MOSFET w oparciu o warstwy fosforu i dokładne zbadanie ich właściwości elektrycznych i optycznych i prezentacje wyników projektu na międzynarodowej konferencji przedmiotowej:
W projekcie zastosowane zostanie innowacyjne podejście do warstw fosforu. Tradycyjnie badania fosforu prowadzono w komorach rękawicowych, gdzie warstwy fosforu izolowane są od warunków otoczenia w atmosferze ochronnej, takiej jak argon. Taka metoda badań uniemożliwia praktyczne zastosowanie tych materiałów w rzeczywistych urządzeniach, gdyż fosfor ulega degradacji w warunkach atmosferycznych w ciągu zaledwie 30 minut.
Rozwiązanie problemu degradacji warstwy półprzewodników otworzy nowe możliwości w projektowaniu i wytwarzaniu zaawansowanych urządzeń. Nasze badania mogą przyczynić się do opracowania technologii o wyższej wydajności i dłuższej żywotności, co jest kluczowe dla postępu w elektronice i optoelektronice.
Celem projektu badawczego jest przezwyciężenie kluczowych ograniczeń związanych ze stosowaniem fosforu jako nowego materiału półprzewodnikowego. Dzięki naszym innowacyjnym metodom możemy wytwarzać stabilne, niedegradowalne warstwy półprzewodników, które mogą zrewolucjonizować przemysł elektroniczny i optoelektroniczny.
Ponadto studenci uzyskają doskonałość naukową realizując projekt badawczy „Wykorzystanie warstw inspirowanych biologią w elektronice: nowe możliwości rozwoju elementów półprzewodnikowych” i prezentując jego wyniki na konferencjach międzynarodowych: World of Photonics Congress 2025 June 22-27 International Congress on Photonics in Europe.
Informacje szczegółowe
- Program finansujący:
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
- Instytucja:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- prof. dr hab. inż. Małgorzata Szczerska
- Realizowany w:
- Katedra Metrologii i Optoelektroniki
- Typ zgłoszenia:
- Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 0 razy