Dynamika kreowania zaufania i braku zaufania w głosowaniu internetowym - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Dynamika kreowania zaufania i braku zaufania w głosowaniu internetowym

Głosowanie Internetowe istnieje już od dwudziestu lat, a mimo to nadal nie jest powszechnie stosowane. Jednym z głównych powodów jest brak zaufania obywateli do technologii i zatrudnionych w niej ludzi. Uważając nieufność za zmienną niezależną od zaufania, badam, w jaki sposób oba konstrukty kształtują dyskurs publiczny wokół głosowania „I” (zarówno technologia, jak i jej promotorzy), rozumiany jako krytyczny przypadek eskalacji tego samego podejścia i potencjalnych wniosków do badań w cyfrowej dministracji. Aby zrealizować ten cel będę przebywał na Politechnice Gdańskiej - PG (Polska), w Katedrze Informatyki w Zarządzaniu, pod kierunkiem prof. Tomasza Janowskiego, z jednym oddelegowaniem do Instytutu Fraunhofera FOKUS (Niemcy) , w Centrum Kompetencji Publicznego IT, pod kierunkiem prof. Petera Parycka. W ramach projektu powstanie 5 studiów przypadku, 4 oparte na dwutygodniowych wizytach studyjnych i długiej wizycie studyjnej w Nowej Południowej Walii (Australia) pod kierunkiem Prof. Lemurii Carter (Uniwersytet Nowej Południowej Walii). Doświadczenie w GUT i FOKUS wzbogaci proponowane podejście o wiedzę techniczną i prawną; natomiast opracowanie studiów przypadkow dostarczy danych do analizy procesu tworzenia zaufania i nieufności. Metodologicznie zmapuję plik pojawienie się dyskursów zaufania i nieufności w głosowaniu Internetowym poprzez analizę dyskursu i pogłębione wywiady z aktorami społeczno-politycznymi; później metodologia Q zostanie wykorzystana do zrozumienia, które dyskursy są najczęściej podzielane przez obywateli. Projekt zapewni strategiczne know-how dotyczące dynamiki zaufania i nieufności w zakresie akceptacji głosowania Internetowego.

1. PODSUMOWANIE KONTEKSTÓW I CELÓW OGÓLNYCH PROJEKTU

Badania prowadzone w ramach projektu ELECTRUST mają kluczowe znaczenie dla współczesnych społeczeństw w obliczu globalnego przyjęcia różnych technologii głosowania mających na celu wzmocnienie i zwiększenie skali demokracji. Mimo to często brakuje świadomości zagrożeń związanych z technologiami głosowania. Zrozumienie wzorców zaufania i nieufności w głosowaniu internetowym nie tylko pomaga zidentyfikować czynniki wpływające na nastroje obywateli, ale także umożliwia administracjom publicznym opracowanie strategii budowania zaufania i zarządzania nieufnością. Ta wiedza pomaga również potencjalnym realizatorom w podejmowaniu świadomych decyzji w oparciu o podstawową dynamikę zaufania i nieufności. Co więcej, rzuca światło na paradoksalne sytuacje, w których pewne czynniki wzbudzają zaufanie w niektórych grupach, wywołując nieufność u innych, lub gdy pewne czynniki budzą jednocześnie zaufanie i nieufność.

Projekt ELECTRUST zajmował się przyjęciem głosowania w Internecie i jego wpływem na demokrację. Zaufanie ma kluczowe znaczenie zarówno dla decydentów, jak i obywateli, jeśli chodzi o głosowanie przez Internet. Tradycyjne badania często pomijały nieufność, traktując ją jedynie jako brak zaufania. Projekt ELECTRUST na nowo sformułował zaufanie i nieufność jako niezależne, ale wzajemnie powiązane koncepcje. Opierając się na pracach Luhmanna i Lewickiego, zbadano rolę zaufania i nieufności w technologiach opartych na danych, takich jak głosowanie w Internecie. W ramach projektu opracowano nowatorską metodologię badań, a wstępnymi wynikami wkrótce zostaną udostępnione społeczności naukowej.

ELECTRUST bada przypadki głosowania internetowego i elektronicznego, mając na celu odkrycie czynników kształtujących zaufanie i nieufność. Oprócz pogłębiania wiedzy naukowej projekt oferuje praktyczne spostrzeżenia. Pomaga zidentyfikować: 1) kluczowe argumenty wpływające na zaufanie i nieufność w głosowaniu Internetowym, wzbogacając istniejące zrozumienie; 2) sposoby usprawnienia procesów wdrażania technologii wyborczych poprzez zrozumienie ich wpływu na zaufanie i nieufność; oraz 3) strategie dla rządów mające na celu skuteczniejsze zwiększanie zaufania lub radzenie sobie z nieufnością. Ponadto wyznacza grunt pod przyszłe badania w dwóch obszarach: badanie wpływu zaufania i nieufności na inne technologie wyborcze oraz badanie ich wpływu na administrację publiczną.

2. WYKONANA PRACA I OSIĄGNIĘTE REZULTATY

W ramach projektu ELECTRUST w badaniach zastosowano dwuetapową metodologię. Po pierwsze, ustanowiono solidne podstawy teoretyczne dotyczące zaufania, nieufności i ich integracji w kontekście głosowania Internetowego i technologii opartych na danych. Po drugie, przeprowadzono studia przypadków w krajach, w których głosowanie Internetowe lub głosowanie elektroniczne było wykorzystywane do zrozumienia powstawania zaufania i nieufności. Podejście to zrekonceptualizowało zaufanie i nieufność jako powiązane, ale odrębne pojęcia, identyfikując różne mechanizmy ich konstrukcji.

Analiza studiów przypadków potwierdziła hipotezę, że zaufanie i nieufność wykazują różne wzorce w odniesieniu do głosowania w Internecie, sugerując możliwości dalszych badań w zakresie innych technologii. Zaufanie buduje się dzięki pozytywnym doświadczeniom użytkowników, wygodzie i istniejącemu zaufaniu instytucjonalnemu, podczas gdy brak zaufania wynika z problemów technicznych i politycznych. Dodatkowo pojawiło się kilka intrygujących obserwacji:

    • elementy mogą jednocześnie budzić zaufanie i nieufność;
    • awarie zaufanych elementów mogą wywołać nieufność;
    • czynniki zaufania i nieufności wykraczają poza dni wyborów i wpływają na różne fazy cyklu wyborczego;
    • strategie braku zaufania mogą, jak na ironię, zachęcać do przyjęcia technologii;
    • różne grupy, których celem jest poprawa jakości demokracji, mogą stosować kontrastujące podejścia do budowania zaufania i nieufności.

Wyniki te zostały zaprezentowane na 7 międzynarodowych konferencjach badawczych, 2 konferencjach z praktykami, warsztatach z ekspertami, 4 seminariach uniwersyteckich i 4 wykładach na 3 różnych kontynentach. Poza tym opublikowano je w 2 artykułach w czasopismach, 3 materiałach konferencyjnych i 2 redagowanych książkach. Wyniki podsumowano w pakiecie wyników CORDIS, zaproszono do podcastu CORDIScovery, a badacz otrzymał tytuł MSCA Fellow of the Week.

Prace prowadzone w ramach projektu ELECTRUST pozwoliły badaczowi uzyskać stopień doktora habilitowanego nauk politycznych i administracyjnych oraz stanowisko profesora nadzwyczajnego. Zwiększyło to także jego widoczność w tej dziedzinie, pełniąc obecnie funkcję głównego przewodniczącego konferencji E-Vote-ID, przewodniczącego grupy tematycznej ds. socjologii cyfrowej w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Socjologicznym, przewodniczącego programu na międzynarodowej konferencji badan nad cyfrowym dotyczących rządem, oraz przewodniczącego trackow na konferencjach EGOV i HICSS.

3. POSTĘP PONAD STAN TECHNIKI I POTENCJALNY WPŁYW

Projekt pomógł zdefiniować zaufanie, nieufność i ich wzajemne powiązania oraz zastosować tę teoretyczną konstrukcję do wykorzystania głosowania Internetowego. Przeprowadzone studium przypadku pozwoliło wykryć zróżnicowane wzorce funkcjonowania zaufania i nieufności i będzie miało wpływ na zaprojektowanie odrębnych, ale powiązanych strategii radzenia sobie z nimi. W ramach projektu zgromadzono mnóstwo danych gotowych do dalszej analizy. Wykorzystywanie tych danych będzie jednym z kluczowych działań w przyszłości. W związku z tym projekt będzie kontynuowany w następujących nurtach:

    • Publikacje: Trzy publikacje są już na zaawansowanym etapie, część została już zgłoszona, a dwie pozostałe są w trakcie opracowywania. Dalsze publikacje będą efektem trwającej analizy danych.
    • Upowszechnianie: Temat i wyniki projektu przyciągają uwagę zarówno władz badawczych, jak i administracyjnych. CORDIS zamieścił już wyniki projektu w swoim najnowszym pakiecie wyników, a dynamika ta będzie kontynuowana w podcaście CORDIScovery. Te wysiłki w zakresie rozpowszechniania zakończą się publikacją białej księgi na temat zaufania i nieufności do technologii wyborczych, która zostanie zaproponowana po zakończeniu wykorzystywania wyników w 2025 r.
    • Projekty spin-off: projekt kładzie podwaliny pod projekty spin-off mające na celu postęp w tych badaniach, a uzyskana widoczność służy jako cenny atut w przyciąganiu partnerów i potwierdzaniu siły portfolio akademickiego badacza. W przygotowaniu są dwa projekty poboczne, jeden skupiający się na rozwoju głosowania Internetowego w Katalonii (już sfinansowany), a drugi na demokracji cyfrowej. Złożenie wniosku o grant ERC Consolidator w 2025 r. jest w planie średnioterminowym.

Jeśli chodzi o wpływ badań, istotnym wskaźnikiem jest przyjęcie przez ekspertów w danej dziedzinie rozróżnienia między zaufaniem a nieufnością, czego dowodem jest integracja tego pojęcia na specjalistycznych konferencjach. Oznacza to, że teoretyczne podstawy tej idei rezonują z tymi, którzy prowadzili badania w tej dziedzinie. Podobnie wyniki badań sugerują, że administracje publiczne powinny aktywnie uwzględniać brak zaufania w swoich politykach zarządzania i opracowywać strategie wzmacniania zaufania do dostarczanych przez siebie technologii i zarządzania nieufnością, gdy ona się pojawi. Badanie wyraźnie wskazuje, że zaufanie i nieufność podążają odrębnymi trajektoriami i należy odpowiednio się nimi zająć. W tej specyficznej dziedzinie badań projekt ELECTRUST dostarcza istotnych wyników, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia dynamiki akceptacji głosowania w Internecie i ustanawiają solidne podstawy dla osób pragnących je wprowadzić. Celem projektu nie jest opowiadanie się za lub przeciw korzystaniu z głosowania Internetowego, ale zapewnienie wglądu w potencjalne kroki i wyniki osobom rozważającym jego wdrożenie.

4. PUBLIKACJE

W ramach projektu powstały artykuły w czasopismach, artykuły konferencyjne, rozdziały w książkach i zredagowane książki.

4.1. Recenzowane artykuły w czasopismach

      • Duenas-Cid, D., Calzati, S. (2023). Dis/Trust and data driven Technologies, Internet Policy Review, 12(4).
      • Bravo, R., Brugué, J. & Duenas-Cid, D. (2022). Technology and Democracy: the who and how in decision-making. The cases of Estonia and Catalonia, El Profesional de la información, 33(1).

4.2. Recenzowane artykuły konferencyjne

      • Duenas-Cid, D., Janowski, T., Krimmer, R. (2022). Trust and Distrust in e-Democracy, DGO 2022 Proceedings.
      • Duenas-Cid, D. (2022). A theoretical framework for understanding trust and distrust in internet voting, E-Vote-ID 2022 Proceedings.
      • Erb, Y., Duenas-Cid, D., Volkamer, M. (2024). Identifying factors studied for voter trust in e-Voting, E-Vote-ID 2023 Proceedings (in press).
      • Duenas-Cid, D., Loeber, L., Martin-Rozumiłowicz, B., Macias, R. (2024). Trust frameworks in application to technology in elections, E-Vote-ID 2023 Proceedings (in press).

4.3. Recenzowane rozdziały książek

      • Rzycki, B, Duenas-Cid, D., Przegalinska, A. (2024). Application of Artificial Intelligence by Poland’s Public Administration, Research Handbook on Public Management and Artificial Intelligence, 118-136.

4.4. Redagowane książki

      • Krimmer, R., et al. (2022). Electronic Voting: 7th International Joint Conference, E-Vote-ID 2022, Bregenz, Austria, October 4–7, 2022, Proceedings. Springer: Cham.
      • Krimmer, R., et al. (2022). E-Vote-ID 2022 Proceedings: Seventh International Joint Conference on Electronic Voting, Bregenz, Austria, 4-7 October 2022. University of Tartu Press: Tartu.
      • Volkamer, M., et al. (2023). Electronic Voting: 8th International Joint Conference, E-Vote-ID 2023, Luxembourg City, Luxembourg, October 3–6, 2023, Proceedings. Springer: Cham.
      • Volkamer, M., et al. (in press). E-Vote-ID 2023 Proceedings: Eighth International Joint Conference on Electronic Voting, Bregenz, Austria, 4-7 October 2022. Gesselschaft für Informatik: Berlin.
      • Duenas-Cid, D., et al. (2023). DGO’23: Proceedings of the 24th Annual International Conference on Digital Government Research. Association for Computing Machinery: New York.

5. KOMUNIKACJA

Wyniki projektu zaprezentowano podczas konferencji akademickich, konferencji praktyków, seminariów badawczych, wykładów i wystąpień publicznych.

5.1. Konferencje akademickie

      • E-Vote-ID 2022, Bregenz, 4-7 October 2022.
      • E-Vote-ID 2023, Luxembourg, 3-6 October 2023.
      • The Annual International Conference on Digital Government Research (DG.O) 2022, Seoul (Online), 15-17 June 2022.
      • The Annual International Conference on Digital Government Research (DG.O) 2023, Gdansk, 11-14 July 2023.
      • International Research Conference Europe of the XXI Century 2022, Słubice (online), 23-24 June, 2022.
      • International Research Conference Europe of the XXI Century 2023, Słubice, 2-3 February, 2023.
      • XX ISA World Congress of Sociology 2023, Melbourne, 25 June – 1 July 2023.
      • Conference on Trust and Reliability of Internet Voting at the Estonian Academy of Sciences 2023, Tallinn, 17 October 2023.

5.2. Konferencje praktyków

      • Global Conference: Peaceful and Inclusive Elections in a Digital Age (UNDP), Brussels, 8-10 November 2023.
      • International Conference on Constitutional Reform and Electoral System (Kazakhstan's Central Electoral Committee), Astana, 7-8 December 2023.

5.3. Seminaria badawcze

      • Gdańsk University of Technology, March 2022
      • Gdańsk University of Technology, November 2023
      • University for Continuing Education Krems, June 2022
      • Karlsruhe Institute of Technology, May 2022
      • University of New South Wales, August 2023
      • The Annual International Conference on Digital Government Research (DG.O) 2022, Seoul (Online), June 2022.
      • Digital Government Society – Student Support Committee, April 2023

5.4. Wykłady

      • Ritsumeikan University, September 2023
      • University of Granada, June 2023
      • Escuela Centroamericana de Gobierno y Democracia, December 2022
      • Escuela Centroamericana de Gobierno y Democracia, November 2023
      • Indian Sociological Society, July 2023

5.5. Wystąpienia publiczne

      • Is Internet voting possible? How do people vote and what does it involve? Researchers’ Night activity programme, Tarragona, 27 September 2022.

Informacje szczegółowe

Akronim projektu:
ELECTRUST
Program finansujący:
HORYZONT 2020
Instytucja:
Komisja Europejska
Porozumienie:
101038055 z dnia 2021-04-28
Okres realizacji:
2022-01-01 - 2023-12-31
Kierownik projektu:
dr Tomasz Janowski
Członkowie zespołu:
Realizowany w:
Katedra Informatyki w Zarządzaniu
Wartość projektu:
149 625.60 EUR
Typ zgłoszenia:
Międzynarodowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt zagraniczny/międzynarodowy
Weryfikacja:
Brak weryfikacji

Filtry

wszystkich: 13

  • Kategoria

  • Rok

  • Opcje

wyczyść Filtry wybranego katalogu niedostępne

Katalog Projektów

Rok 2025

  • Is DAO Governance Fostering Democracy? Reviewing Decision-Making in Decentraland
    Publikacja

    - Rok 2025

    This study analyzes voting dynamics and proposal outcomes within Decentraland, a prominent Decentralized Autonomous Organization (DAO), by examining its voting behaviors and decision outcomes. We offer insights into how a DAO is employed to facilitate decision-making and discern the nature of the issues about which decisions are made. DAOs promise horizontal and democratic decision-making. However, our research reveals...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

Rok 2024

Rok 2023

  • Conceptualizing Digital Government for Social Solidarity

    This paper motivates the study of the impact of digital government on social solidarity; builds a conceptual foundation with four types of solidarity – group-based, compassionate, instrumental and emphatic; relates digital government to the type and moment – pre-technological, technological and post-technological of solidarity; and puts forward the type-moment frame to study how digital government is supporting social solidarity...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Dis/Trust and data-driven technologies
    Publikacja

    This concept paper contextualises, defines, and systematises the concepts of trust and distrust (and their interrelations), providing a critical review of existing literature so as to identify gaps, disjuncture, and continuities in the use of these concepts across the social sciences and in the context of the consolidation of the digital society. Firstly, the development of the concept of trust is explored by looking at its use...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Identifying Factors Studied for Voter Trust in E-Voting – Review of Literature
    Publikacja

    - Rok 2023

    Trust is a precondition for the adoption of novel technologies (see, e.g., [ES21]). As more and more electoral commissions consider introducing e-voting solutions, research into voter trust in these systems grows in importance. As a basis for future research on trust in e-voting, we conducted a literature review. We identified 13 papers researching various factors influencing voters’ trust in e-voting. In these papers, we determined...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Trust Frameworks in Application to Technology in Elections
    Publikacja

    - Rok 2023

    The prevalence of technology in elections has increased in recent decades, both in terms of voting systems as well as ancillary ones. At the same time, the issue of public confidence and trust has come to the fore as certain threat actors have sought to undermine electoral integrity through publicized attacks and disinformation campaigns against such technology. This paper examines the nexus between this public trust and the...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

Rok 2022

  • A theoretical framework for understanding trust and distrust in internet voting
    Publikacja

    - Rok 2022

    Each and every case of success and failure in the implementation of internet voting is permeated by a common element: the concept of trust. Several researchers highlighted the relevance of creating trust for the successful implementation of technology [15] and, in particular, of internet voting [13]. But the concept itself is complex and challenging to define, for one fundamental reason: it is a concept of everyday social use...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Technology and democracy: the who and how in decision-making. The cases of Estonia and Catalonia
    Publikacja

    - Profesional de la Informacion - Rok 2022

    This paper focuses on the use of technology to improve democracy, comparing the cases of Estonia and Catalonia. Both examples are closely related in their use of technology to further democratize the decision-making processes but have opposite starting points. Estonia’s internet voting system is an offshoot of the comprehensive e-governance system developed by the Estonian government. It is meant to make it more convenient for...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

  • Trust and Distrust in e-Democracy
    Publikacja

    - Rok 2022

    In the digital government research literature, the concept of trust is typically used as a precondition for the adoption of digital technology in the public sector or an outcome of a roadmap leading up to such adoption. The concept plays a central role in many decisions linked to the planning, adoption and management of the public sector technology. In contrast, the concept of distrust is almost neglected in such literature but,...

    Pełny tekst do pobrania w serwisie zewnętrznym

  • Trust and Distrust in e-Democracy
    Publikacja

    - Rok 2022

    In the digital government research literature, the concept of trust is typically used as a precondition for the adoption of digital technology in the public sector or an outcome of a roadmap leading up to such adoption. The concept plays a central role in many decisions linked to the planning, adoption and management of the public sector technology. In contrast, the concept of...

    Pełny tekst do pobrania w portalu

wyświetlono 899 razy