Rosnąca populacja na świecie stawia wymagania w zakresie produkcji żywności. Ponadto intensyfikacja istniejącego rolnictwa ma poważne konsekwencje środowiskowe, takie jak niezrównoważone zużycie wody, wylesianie i spływ pestycydów. Jednym z obiecujących podejść do zmniejszenia wpływu na środowisko jest rolnictwo oparte na szklarniach, które może znacznie zwiększyć efektywność użytkowania gruntów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody i pestycydów. Głównym ograniczeniem stosowania szklarni jest znacznie wyższe zużycie energii niż w rolnictwie konwencjonalnym. Celem tego projektu jest rozwój szklarni z użyciem zerowej emisji (NZE) zapewniającej realne rozwiązanie dla zrównoważonego rolnictwa. W ramach projektu zaplanowane jest stworzenie półprzezroczystego systemu fotowoltaicznego w zastosowaniu do szklarni. Półprzezroczyste powłoki fotowoltaiczne zapewnią możliwość zmniejszenia negatywnego wpływu wysokiej intensywności światła na wzrost roślin zapewniając pozytywne zacienienie, a jednocześnie generowanie energii elektrycznej dla szklarni. Zarządzanie światłem zostanie osiągnięte nie tylko dzięki półprzezroczystym ogniwom słonecznym, ale także innowacyjnym powłokom (odbicie zależne od długości fali), które przekierują światło w celu zwiększenia wydajności ogniw słonecznych i zmniejszenia negatywnego wpływu światła na rośliny.
Narodowe Centrum Nauki (NCN) jest członkiem sieci M-ERA.NET w obszarze materiałoznawstwa dla międzynarodowych programów badawczych. Cele programu wspierają Europejski Zielony Ład poprzez zwrócenie uwagi na czyste i związane z energią technologie. Polska jako członek Unii Europejskiej (UE) podąża za najnowszymi trendami niskoemisyjnej gospodarki energetycznej. Dlatego cele M-ERA.NET są zgodne z polityką energetyczną Polski. Również Politechnika Gdańska utworzyła niedawno Centrum Zaawansowanych Technologii, które skupia się na innowacyjnych materiałach mających zastosowanie w przemyśle. Badania koncentrują się na rozwoju materiałów wykorzystywanych do magazynowania i wytwarzania energii elektrycznej korzystając z odnawialnych źródeł energii. Dlatego cele projektu M-ERA.NET bardzo dobrze wpisują się w bieżące trendy badawcze na uczelni. Również współpraca z Tajwanem i innymi grupami europejskimi wzmocniłaby pozycję Politechniki Gdańskiej w badaniach nad materiałami wykorzystywanymi w energetyce.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- Greenhouse-PV
- Program finansujący:
- ERA-NET COFUND
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Porozumienie:
- UMO-2021/03/Y/ST5/00233 z dnia 2022-07-01
- Okres realizacji:
- 2022-07-01 - 2025-06-30
- Kierownik zespołu badawczego:
- dr inż. Damian Głowienka
- Realizowany w:
- Zakład Fizyki Organicznych i Perowskitowych Struktur Fotowoltaicznych
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Infinity PV (Dania)
- National Taiwan University (Tajwan, Prowincja Chin)
- Institute of Experimental Botany of the Czech Academy of Sciences (Czechy)
- Wartość projektu:
- 757 364.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Międzynarodowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt zagraniczny/międzynarodowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Publikacje powiązane z tym projektem
Filtry
wszystkich: 1
Katalog Projektów
Rok 2023
-
Highly stable CsFAPbIBr perovskite solar cells with dominant bulk recombination at real operating temperatures
PublikacjaMixed-cation mixed-halide perovskite solar cells have been characterized in DC at different temperatures (from −20 °C up to 50 °C) and the time evolution of the device efficiency has been assessed using different degradation protocols (indoors and outdoors). The completely planar p–i–n structure is ITO/CuNiOx/PTAA/CsFAPbIBr/PCBM/PEI/Ag. Pristine current–voltage characteristics barely show hysteresis, at any temperature. Open circuit...
wyświetlono 582 razy