Celem projektu będzie zachęcenie aktywnych i ambitnych studentów oraz doktorantów zagranicznych do podjęcia kształcenia w obszarze nauk stosowanych, tj. fizyki, matematyki oraz inżynierii materiałowej, prowadzonego przez doświadczonych naukowców z WFTiMS. Realizacja tego zadania wymaga zainteresowania studentów wszystkich stopni tematyką najnowszych badań prowadzonych na Wydziale i powiązania ich z ofertą dydaktyczną. Pozwoli to na zmniejszenie problemu sprzężenia zwrotnego, w którym stosunkowo mała liczba studentów zagranicznych przyczynia się do niewielkiej oferty kursów prowadzonych w języku angielskim i odwrotnie. Nastawienie nowych kursów na aspekt praktyczny związany z badaniami przyczyni się do zwiększenia zdolności studentów i doktorantów do realizacji późniejszych, złożonych zagadnień naukowych.
W ramach projektu zorganizowane zostaną 3 szkoły letnie prowadzone w j. angielskim w formule blended-learningu przez zagranicznych oraz polskich specjalistów ze wszystkich trzech obszarów badawczych:
1. Warsztaty z fizyki i inżynierii materiałowej „MAGENTA”, tj. wykłady i pokazy naukowców oraz partnerów przemysłowych (np. FIAT-Włochy, Solvionic- Francja) związane z końcową realizacją projektu MAGENTA (Horyzont 2020), w którym opracowuje się nowy rodzaj materiału ferromagnetycznego opartego o ciecze jonowe wraz z prototypem urządzenia zamieniającego ciepło w energię-elektryczną;
2. szkoła letnia „Topology and Dynamical Systems in Action” (TopDynSystAction) dla doktorantów i studentów studiów II stopnia matematyki, związana z tematyką studiów i badań prowadzonych na WFTiMS we współpracy z partnerami zagranicznymi;
3. trzy edycje szkoły letniej “Monte Carlo Methods for Applications in Medicine and Material Science”, dotykającej aktualnych zagadnień z dziedziny fizyki medycznej i inżynierii materiałowej.
Dodatkowym wzbogaceniem oferty dydaktycznej wydziału będzie organizacja 2 nowych intensywnych międzynarodowych programów kształcenia (kursów online) związanych z ww. tematami:
1. ,,Quantum simulations and particles'', 30 h zajęć, 3 edycje (w sumie 90h)
2. “Monte Carlo Methods for Applications in Medicine and Material Science”, 45h, 2 edycje (w sumie 90 h).
Ukończenie każdej z planowanych aktywności będzie się wiązało ze zdobyciem punktów ECTS. Wszystkie aktywności będą szeroko promowane na arenie międzynarodowej i udostępniane on-line (live streaming) na przeznaczonych do tego platformach edukacyjnych.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- ScienceApp
- Program finansujący:
- Programy NAWA
- Instytucja:
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
- Porozumienie:
- PPI/SPI/2020/1/00024/U/00001 z dnia 2021-08-03
- Okres realizacji:
- 2021-07-01 - 2023-08-31
- Kierownik projektu:
- dr inż. Justyna Szostak
- Realizowany w:
- Zakład Fizyki Organicznych i Perowskitowych Struktur Fotowoltaicznych
- Typ zgłoszenia:
- Inny
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Brak weryfikacji
wyświetlono 252 razy