Wysoce dokładna i autonomiczna programowalna platforma do świadczenia usług w zakresie danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza kierowcom i społeczeństwu
Wysoce dokładna i autonomiczna programowalna platforma do świadczenia usług w zakresie danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza kierowcom i społeczeństwu (HAPADS) to ambitny projekt, w ramach którego opracowana zostanie nowatorska inteligentna i autonomiczna platforma monitorująca (MP), która pomoże użytkownikom końcowym (kierowcom, przedsiębiorstwom transportowym, gminom i ogółowi społeczeństwa) w podejmowaniu decyzji mających na celu ograniczenie narażenia ludzi na zanieczyszczenie powietrza. Jednym z celów projektu jest opracowanie nowych detektorów, takich jak mikrofalowy czujnik NO2 oraz optyczny czujnik cząstek stałych (PM) wykorzystujący metodę Time Delay Integration (TDI), które można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdów. Ponadto opracowany zostanie programowalny wieloprocesorowy sprzęt do akwizycji danych i przetwarzania sygnałów, wspomagający obliczenia równoległe oraz algorytmy Deep Learning wraz z wbudowanym oprogramowaniem do modelowania i kalibracji czujników zanieczyszczenia powietrza i wielokryterialną optymalizacją. Jakość tanich czujników jest często wątpliwa, a istniejące czujniki jakości powietrza muszą być ręcznie kalibrowane dla danego miejsca instalacji, co czyni je nieodpowiednimi dla zastosowań mobilnych. W ramach projektu HAPADS zostanie opracowane i wdrożone specjalistyczne oprogramowanie wbudowane dla mobilnych platform MP, które będą w stanie automatycznie się kalibrować dla nowych lokalizacji. Mobilne platformy z czujnikami można będzie wykorzystywać do dostarczania danych podmiotom publicznym np. w celu sporządzenia mapy zanieczyszczeń w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Główne części projektu będą realizowane na Politechnice Gdańskiej (PG), m.in. projekt i realizacja detektorów cząstek w postaci specjalizowanych układów scalonych ASIC oraz projekt i realizacja nowoczesnej mobilnej platformy obliczeniowej. Współpraca z renomowanymi uczelniami oraz instytucjami z Polski i Norwegii, w tym z jednostkami specjalizującymi się w monitorowaniu jakości powietrza, pozwoli naukowcom PG zdobywać nowe doświadczenia naukowe i praktyczne oraz prezentować wyniki prac w postaci wartościowych publikacji.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- HAPADS
- Program finansujący:
- Fundusze norweskie i EOG - Program Badania Stosowane
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (The National Centre for Research and Development)
- Porozumienie:
- NOR/POLNOR/HAPADS/0049/2019-00 z dnia 2020-10-20
- Okres realizacji:
- 2020-10-01 - 2023-10-01
- Kierownik projektu:
- dr hab. inż. Marek Wójcikowski
- Członkowie zespołu:
-
- kierownik projektu, pracownik naukowy Marek Wójcikowski
- pracownik naukowy dr hab. inż. Bogdan Pankiewicz
- pracownik naukowy dr hab. inż. Waldemar Jendernalik
- pracownik naukowy dr hab. inż. Grzegorz Blakiewicz
- pracownik naukowy dr hab. inż. Jacek Jakusz
- pracownik naukowy dr inż. Miron Kłosowski
- lider pakietu roboczego WP2, pracownik naukowy prof. dr inż. Sławomir Kozieł
- młody pracownik naukowy dr hab. inż. Anna Pietrenko-Dąbrowska
- młody pracownik naukowy dr hab. inż. Adrian Bekasiewicz
- Realizowany w:
- Katedra Systemów Mikroelektronicznych
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Norwegian Institute for Air Research (Norwegia)
- Wroclaw University of Science and Technology (Polska)
- Logistics Enhancement Systems and Services Sp. z o.o. (Polska)
- AGH University of Science and Technology (Polska)
- University of Tromsø – The Arctic University of Norway (Norwegia)
- Wartość projektu:
- 6 648 075.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Międzynarodowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt zagraniczny/międzynarodowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 124 razy