Diamonds in the Mine. Strategies for the Cities in the Silesian Metropolitan Region. / Diamenty w kopalni. Strategie rozwoju dla miast śląskiego regionu metropolitalnego.
Abstrakt
Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejakiego, w swojej działalności związanej z rozwojem miast współpracuje z Towarzystwem Urbanistów Polskich, jednym z najstarszych stowarzyszeń urbanistów w Europie, które aktywnie działa od 1923 roku. Miałam przyjemność i zaszczyt reprezentować Zarząd Główny Towarzystwa w naszych ostatnich wspólnych przedsięwzięciach. W roku 2016 po konferencji „Miasto - Zarządzanie Miastem” corocznie organizowanej w Katowicach przez Jana Olbrychta, doszliśmy do przekonania, że byłoby dobrze rozszerzyć jej format o działania z jednej strony przyciągające młodych ludzi a z drugiej silniej angażujące śląskie miasta w dyskusję o współczesnych ich problemach, wyzwaniach, jakie przed nimi stoją i możliwych scenariuszach rozwoju.
Te poszukiwania zaowocowały ideą zorganizowania Master Class - intensywnego warsztatu dla studentów urbanistyki, gospodarki przestrzennej, architektury, architektury krajobrazu i podobnych kierunków związanych z planowaniem i zarządzaniem obszarami miejskimi, który dałby im szansę zapoznania się z realnymi problemami, z jakimi borykają się polskie miasta, w szczególności zaś miasta regionu śląskiego oraz próba sformułowania rozwiązania, które pozwoliłoby miastom uzyskać wyższą jakość przestrzeni, a w konsekwencji lepszą jakość życia mieszkańców. Ja miałam przyjemność współtworzyć - zarówno merytorycznie jak i organizacyjnie - Master Class w imieniu TUP wraz z Arkadiuszem Godlewskim, byłym wiceprezydentem Katowic i byłym przewodniczącym Rady Miasta Katowice, który reprezentował organizatorów konferencji, w szczególności fundację Think Silesia.
Tematy, z jakimi przyszło się zmierzyć studentom były powiązane z ogólnymi celami konferencji, której zadaniem było przedstawienie dobrych praktyk w zakresie zarządzania współczesnym miastem w kontekście zachodzących zmian klimatycznych oraz zobowiązań Unii Europejskiej i ONZ w zakresie redukcji zużycia energii oraz ochrony klimatu. Także kwestia jakości życia z uwzględnieniem włączenia społecznego i jakości powietrza były bardzo istotne. Studenci pracowali nad zagadnieniem specjalnie wybranymi dla nich przez miasta: Chorzów, Czerwionka-Leszczyny, Ruda Śląska i Rybnik.
Studenci, którzy zostali zaproszeni na Master Class na co dzień studiują na Politechnice Gdańskiej, Politechnice Krakowskiej, Politechnice Śląskiej, Politechnice Wrocławskiej oraz Politechnice w Tours we Francji. Wśród uczestników byli studenci pochodzący z wielu krajów, w tym z USA, Rosji, Ukrainy, Francji i Indii. Master Class rozpoczęła się w piątek 17 listopada 2017 roku wizytami w poszczególnych miastach, następnie studenci pracowali przez kolejne trzy dni i na koniec przedstawili wyniki swojej pracy na XI Międzynarodowej Konferencji „Miasto 2017. Zarządzanie Miastem” w Katowicach 21 listopada 2017.
Autorzy (4)
Cytuj jako
Pełna treść
- Wersja publikacji
- Accepted albo Published Version
- Licencja
- otwiera się w nowej karcie
Słowa kluczowe
Informacje szczegółowe
- Kategoria:
- Inna publikacyjna praca zbiorowa (w tym materiały konferencyjne)
- Typ:
- Inna publikacyjna praca zbiorowa (w tym materiały konferencyjne)
- Rok wydania:
- 2018
- Opis bibliograficzny:
- Mironowicz, I., Majczyk, J., Skrzypczyński, R., Potoczek, J. (red.) 2018. Diamonds in the Mine. Strategies for the Cities in the Silesian Metropolitan Region. Brussels-Katowice: Think Silesia. 301 pages. ISBN 978-83-7493-015-4
- Weryfikacja:
- Brak weryfikacji
wyświetlono 96 razy