Mountain pass solutions to Euler-Lagrange equations with general anisotropic operator - Publikacja - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Mountain pass solutions to Euler-Lagrange equations with general anisotropic operator

Abstrakt

Using the Mountain Pass Theorem we show that the problem \begin{equation*} \begin{cases} \frac{d}{dt}\Lcal_v(t,u(t),\dot u(t))=\Lcal_x(t,u(t),\dot u(t))\quad \text{ for a.e. }t\in[a,b]\\ u(a)=u(b)=0 \end{cases} \end{equation*} has a solution in anisotropic Orlicz-Sobolev space. We consider Lagrangian $\Lcal=F(t,x,v)+V(t,x)+\langle f(t), x\rangle$ with growth conditions determined by anisotropic G-function and some geometric conditions of Ambrosetti-Rabinowitz type.

Cytowania

  • 1

    CrossRef

  • 0

    Web of Science

  • 1

    Scopus

Cytuj jako

Pełna treść

pełna treść publikacji nie jest dostępna w portalu

Słowa kluczowe

Informacje szczegółowe

Kategoria:
Publikacja w czasopiśmie
Typ:
artykuły w czasopismach
Opublikowano w:
JOURNAL OF MATHEMATICAL ANALYSIS AND APPLICATIONS nr 485, strony 1 - 14,
ISSN: 0022-247X
Język:
angielski
Rok wydania:
2020
Opis bibliograficzny:
Chmara M., Maksymiuk J.: Mountain pass solutions to Euler-Lagrange equations with general anisotropic operator// JOURNAL OF MATHEMATICAL ANALYSIS AND APPLICATIONS -Vol. 485,iss. 2 (2020), s.1-14
DOI:
Cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego (otwiera się w nowej karcie) 10.1016/j.jmaa.2019.123809
Bibliografia: test
  1. M. Chmara, J. Maksymiuk, Mountain pass type periodic solutions for Euler-Lagrange equations in anisotropic Orlicz-Sobolev space, J. Math. Anal. Appl. 470 (1) (2019) 584-598. otwiera się w nowej karcie
  2. Y. Song, B. Thompson, The dirichlet problem for the vector ordinary p-laplacian, J. Appl. Math. Comput. 47 (1) (2015) 381-399. otwiera się w nowej karcie
  3. A. Cabada, R. L. Pouso, Existence theory for functional p-laplacian equations with variable exponents, Nonl. Anal. TMA 52 (2) (2003) 557-572. otwiera się w nowej karcie
  4. M. del Pino, M. Elgueta, R. Manasevich, A homotopic deformation along p of a leray- schauder degree result and existence for (|u | p−2 u ) + f (t, u) = 0, u(0) = u(t) = 0, p > 1, J. Diff. Eq 80 (1) (1989) 1-13.
  5. R. Ma, L. Jiang, Existence of sign-changing solutions to equations involving the one- dimensional p-laplacian, J. Appl. Math. 2014. otwiera się w nowej karcie
  6. R. Kajikiya, Y.-H. Lee, I. Sim, One-dimensional p-laplacian with a strong singular indefinite weight, i. eigenvalue, J. Diff. Eq. 244 (8) (2008) 1985-2019. otwiera się w nowej karcie
  7. Y. Guo, W. Ge, Three positive solutions for the one-dimensional p-laplacian, J. Math. Anal. Appl. 286 (2) (2003) 491-508. otwiera się w nowej karcie
  8. P. Drabek, J. Milota, Methods of Nonlinear Analysis: Applications to Differential Equations, Birkhäuser Advanced Texts Basler Lehrbücher, Birkhäuser Basel, 2007. otwiera się w nowej karcie
  9. P. De Nápoli, M. C. Mariani, Mountain pass solutions to equations of p-Laplacian type, Nonlinear Anal. 54 (7) (2003) 1205-1219. otwiera się w nowej karcie
  10. P. Clément, B. Pagter, G. Sweers, F. Thélin, Existence of Solutions to a Semilinear Elliptic System through Orlicz-Sobolev Spaces, Mediter. J. Math. 1 (3) (2004) 241- 267. otwiera się w nowej karcie
  11. G. Barletta, A. Cianchi, Dirichlet problems for fully anisotropic elliptic equations, Proc. Royal Soc. Ed. 147 (1) (2017) 25-60. otwiera się w nowej karcie
  12. P. Clément, M. Garcí a-Huidobro, R. Manásevich, K. Schmitt, Mountain pass type solutions for quasilinear elliptic equations, Calc. Var. Partial Differential Equations 11 (1) (2000) 33-62. otwiera się w nowej karcie
  13. M. Chmara, J. Maksymiuk, Anisotropic Orlicz-Sobolev spaces of vector valued func- tions and Lagrange equations, J. Math. Anal. Appl. 456 (1) (2017) 457-475. otwiera się w nowej karcie
  14. L. Maligranda, Orlicz spaces and interpolation, Vol. 5 of Seminários de Matemática [Seminars in Mathematics], 1989.
  15. S. Acinas, F. Mazzone, Periodic solutions of Euler-Lagrange equations in an Orlicz- Sobolev space setting, Revista de la Union Matematica Argentina(In press).
  16. A. Ambrosetti, P. H. Rabinowitz, Dual variational methods in critical point theory and applications, J. Func. Anal. 14 (4) (1973) 349-381. otwiera się w nowej karcie
  17. Department of Technical Physics and Applied Mathematics, Gdańsk Uni- versity of Technology, Narutowicza 11/12, 80-233 Gdańsk, Poland E-mail address: magdalena.chmara@pg.edu.pl, jakub.maksymiuk@pg.edu.pl otwiera się w nowej karcie
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 58 razy

Publikacje, które mogą cię zainteresować

Meta Tagi