dr Krzysztof Postrach
Publications
Filters
total: 19
Catalog Publications
Year 2015
-
Tworzenie wartości dla akcjonariuszy w świetle nadzoru korporacyjnego
PublicationDuży odsetek spółek publicznych w Polsce nie tworzy wartości dla akcjonariuszy. Zaprezento-wano wyniki badań dotyczących wpływu struktur własności na efektywność działania spółek pu-blicznych. Badania te nie były w stanie wyjaśnić w wystarczającym stopniu zjawiska destrukcji warto-ści. Starano się wykazać, że jedną z przyczyn tego zjawiska jest transfer wartości. Zalicza się go do głównych problemów nadzoru korporacyjnego. Szczególna...
Year 2014
-
Problemy ukrytych aportów w spółkach publicznych
PublicationTransakcje z samym sobą należą do typowych zachowań dominującego akcjonariusza nadużywającego swojej pozycji w spółce publicznej. W artykule omówiono ukryte aporty, które są efektem tego typu zachowań. Wskazano, czym różnią się ukryte aporty od prawidłowo wnoszonych aportów i jakie są negatywne konsekwencje tych pierwszych. W rozważaniach uwzględniono aspekty prawne tego zjawiska. Opisane zostały przypadki obchodzenia przepisów...
Year 2013
-
Działanie na szkodę spółki zależnej - aspekty prawne
PublicationCelem artykułu jest prezentacja prawnych aspektów funkcjonowania grup kapitałowych w Polsce. Opracowanie dotyczy prawa grup spółek rozpatrywanego z punktu widzenia potrzeb działalności gospodarczej, z uwzględnieniem ochrony akcjonariuszy mniejszościowych, wierzycieli i menedżerów spółek tworzących holding, w szczególności spółek zależnych. Wykazano, że polski system prawa grup spółek nie spełnia zupełnie potrzeb współczesnego obrotu...
-
Should Polish banks be domesticated?
PublicationThe financial crisis revealed vulnerabilities in the regulation and supervision of the banking system. The overarching goal of the proposal (Bazylea III and CRD IV) is to strengthen the resilience of the EU banking sector. The effects of these regulations will be detrimental to the Polish banking system and economy. This follows from the fact that listed banks in Poland are subsidiaries of international banking groups. The article...
Year 2012
-
Rola rady nadzorczej w zapobieganiu sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwie
PublicationOkazuje się, że nie jest łatwo, wbrew pozorom, określić w sposób jednoznaczny zadania rady nadzorczej w zapobieganiu sytuacjom kryzysowym. Niewątpliwie jej zapobiegawcza rola jest tu nie do podważenia. Wynika ona z potrzeby sprawowania nadzoru nad działalnością zarządu, którego interesy nie zawsze są zbieżne z interesem akcjonariuszy. Na przykład dążenie zarządu do krótkookresowych zysków może prowadzić do sytuacji kryzysowych.
-
Struktura własności polskich banków w świetle nowych regulacji systemu bankowego w unii europejskiej
PublicationKryzys finansowy ujawnił luki w regulacji i nadzorze systemu bankowego. Nadrzędnym celem propozycji ( Bazylea III oraz CRD IV) jest wzmocnienie odporności sektora bankowego w UE. Skutki tych regulacji będą niekorzystne dla polskiego systemu bankowego i gospodarki. Wynika to z faktu, że banki publiczne w Polsce sa jednostkami zależnymi w międzynarodowych grupach bankowych. W artykule rozważa się zmianę struktury własności tych banków.
Year 2011
-
Instytucja wezwania na akcje a nadzór korporacyjny
PublicationW opracowaniu zawarta jest ocena struktur własności i kontroli w polskich spółkach publicznych. Stwierdzono wysoką koncentrację pakietów akcji, która wynika miedzy innymi z obowiązujących przepisów o wezwaniach. Przeprowadzono analizę znaczenia płynności akcji dla kształtu nadzoru korporacyjnego.
Year 2010
-
Teoria agencji a teoria stewarda w nadzorze korporacyjnym
PublicationOmówiono specyficzne różnice dotyczące teorii agencji i stewarda, odwołując sie do alternatywnych modeli natury człowieka. Przytoczono badania, które usiłują pogodzić różnice między tymi założeniami. Zaproponowano model bazujący na psychologicznych cechach podwładnego i sytuacyjnych cechach organizacji.
Year 2009
-
Rola niezależnych członków rad nadzorczych w sprawowaniu nadzoru korporacyjnego w spółkach giełdowych w Polsce
PublicationOpracowanie składa sie z dwóch części. W pierwszej części przdstawiono problemy nadzoru korporacyjnego i wpływ struktury własności na nadzór korporacyjny. W drugiej części skupiono się na niezaleznych członkach rad nadzorczych, wskazując, że powinni oni być podstawowym instrumentem ochrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych w polskich spółkach giełdowych. Zaproponowano zmiany, nie tylko w odniesieniu do kodeksu giełdowego,...
-
Tendencje zmian w nadzorze korporacyjnym w spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
PublicationOpracowanie dotyczy nadzoru korporacyjnego w spółkach notowwanych na GPW w Warszawie. Zaprezentowano problemy nadzoru w tych spółkach, instrumenty ochrony interesów akcjonariuszy oraz rolę kodeksu dobrych praktyk jako narzędzia nadzoru korporacyjnego. Szczególną uwagę zwrócono na instytucję niezależnego członka rady nadzorczej.
Year 2006
-
Cele nadzoru korporacyjnego w polskich spółkch giełdowych
PublicationOpracowanie składa sie z dwóch części. W pierwszej części rozwazań zaprezentowano dwa ujęcia corporate governance - z perspektywy akcjonariuszy i perspektywy interesariuszy. W drugiej części przedstawiono przyklady naruszania interesów akcjonariuszy mniejszościowych w spółkach giełdowych w Polsce.
-
Inwestorzy w spółkach publicznych.
Publication
Year 2004
-
Kierunki poprawy transparentności w spółkach publicznych.
PublicationOmówiono znaczenie przejrzystości rynku kapitałowego wpływ przejrzystości informacyjnej na efektywność nadzóru korporacyjnego.Szczególną uwagę poświęcono przejrzystości spółek jako narzędziu ochrony interesów akcjonariuszy.Na podstawie kodeksów dobrych praktyk wskazano kierunki poprawy przejrzystościinformacyjnej spółek.
-
Sprzeczności celów w spółkach publicznych.
PublicationOmówiono cele przedsiębiorstwa w odniesieniu do spółek, w których ma miejsce rozdzielenie własnosci od zarzadzania. Przedstawiono systemy nadzoru korporacyjnego i w ich świetle scharakteryzowano cele spółek. Uwzględnono w tej charakterystyce warunki w jakich funkcjonują polskie spółki gieldowe.
Year 2003
-
Cele i zachowania dominujących akcjonariuszy
PublicationZaprezentowano cele dominujących akcjonariuszy w spółkach giełdowych oraz konsekwencje ich realizacji dla pozostałych akcjonariuszy. Omówiono metody transferu zysków i inne sposoby nadużycia pozycji dominującej przez inwestorów giełdowych.
-
Przejrzystość informacyjna spółek w świecie nadzoru korporacyjnego
PublicationOmówiono zagadnienia związane z zakresem nadzoru korporacyjnego, transparentność rynku kapitałowego oraz wymogi informacyjne spółek giełdowych. Określono role transparentności w nadzorze korporacyjnym. Zwrócono uwagę na niewłaściwe w tym zakresie praktyki spółek giełdowych.
-
Transparentność informacyjna przedsiębiorstwa jako element kształtujący jego wartość
PublicationOmówiono rolę transparentności informacyjnej spółek giełdowych w kształtowaniu ich wartości oraz znaczenie transparentności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Wskazano na sposoby poprawy przejrzystości spółek giełdowych.
Year 2002
-
Instrumenty prawne ochrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych w polskich spółkach publicznych.
PublicationWe wstępie wskazano na znaczenie ochrony interesów akcjonariuszy mniejszościowych w świetle corporate governance. Następnie omówiono instrumenty ochrony akcjonariuszy mniejszościowych przed transferem zysków i w wezwaniach na sprzedaż akcji. Rozważania oparto na licznych przykładach.
-
Model wielostopniowego i wieloblokowego rachunku kosztów i wyników w odpłatnych formach kształcenia szkoły wyższej.
PublicationZaprezentowano model rachunku kosztów i wyników, który może być przydatnym narzędziem do podejmowania decyzji związanych z prowadzeniem odpłatnych form kształcenia. Konstrukcja tego rachunku została zaadoptowana do świadczenia odpłatnych usług edukacyjnych szkoły wyższej. W końcowej części zaprezentowano proste formuły matematyczne pozwalające określić wielkości progowe w odniesieniu do liczby studentów, opłat za studia,...
seen 771 times