Baza zagadnień prawnych - Bridge of Knowledge

Search

Czy prawa autorskie do danych zależą w jakiś sposób od licencji oprogramowania przy pomocy którego dane zostały wytworzone (open source, akademickie, komercyjne itd.)? Co jeśli dane powstają przy pomocy własnoręcznie napisanego programu?

Zasady korzystania z danych mogą być uzależnione od licencji oprogramowania, wykorzystanego do wytworzenia tychże. Niestety należy każdorazowo przeprowadzić analizę  wpływu licencji oprogramowania na wytworzone dane. Dopiero dokładna analiza postanowień licencji pozwala na dookreślenie sytuacji prawnej podmiotu, który z danych będzie korzystać. W przypadku indywidualnie napisanego programu zasady te można samodzielnie kształtować w dozwolonych ramach prawnych.

W ogólności licencja oprogramowania, które posłużyło do wytworzenia danych nie wpływa na ochronę prawno-autorską. Dane wytworzone są każdorazowo chronione prawem autorskim (o ile spełniają stosowne przesłanki), możemy jednak być zmuszeni do ich rozpowszechniani na określonej licencji. W przypadku licencji komercyjnych stosowne zapisy zazwyczaj znajdują się w treści licencji. W tym jednak przypadku, w ogólności (podobnie jak w przypadku licencji zezwalających) można przyjąć, że wpływ licencji na oprogramowanie na sposób dystrybucji danych z jego pomocą wytworzonych jest znikomy albo żaden (np. dane w arkuszu kalkulacyjnym opracowanym w MS Office). W przypadku oprogramowania wydanego na licencji typu copyleft (np. GPL) ważny jest związek danych z oprogramowaniem. Jeżeli dane zawierają fragmenty oprogramowania to konieczne jest dystrybuowanie tych danych na takiej samej licencji jak licencja na oprogramowanie użyte w trakcie tworzenia danych. Ma to zastosowanie wtedy, kiedy jako część danych wyjściowych zapisane są symbole zakodowane w oprogramowaniu, np. służące jako etykiety dla danych stanowiących wejście do oprogramowania.

Stan prawny na dzień 23 marca 2021r.