Baza zagadnień prawnych - Bridge of Knowledge

Search

W którym miejscu przebiega granica pomiędzy danymi a oprogramowaniem? Czy jeśli w oprogramowaniu "wbudowane" są pewne dane, np. w postaci parametrów to czy są one chronione prawem autorskim (licencją oprogramowania) czy nie?

W naukach prawnych nie istnieje stała granica pomiędzy danymi a oprogramowaniem. Także sądy wielokrotnie nie były w stanie tego ocenić, np. na przykładzie mapy cyfrowej, czy jest ona bazą danych, czy oprogramowaniem, i gdzie przebiega granica między jednym a drugim. Co do zasady przyjmuje się, że za oprogramowanie należy uznać silnik dzieła. W wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 4 marca 2014 r. sąd uznał, iż „mapa [...] w wyniku ujęcia jej w formę programu komputerowego (podlegającego indywidualnej ochronie), podlega [...] kumulatywnej ochronie prawnoautorskiej, nie tylko jako utwór kartograficzny, ale i jako element programu komputerowego”. Podobna uwaga pojawiła się na gruncie prawa amerykańskiego w latach 90-tych XX w., gdy J. Davies przyjął, że „zdigitalizowany tekst, obraz i dźwięk w dziele multimedialnym zawiera wyłącznie dane do programu komputerowego [...] i dlatego całość jest programem komputerowym”. Warto zauważyć na przykładzie mapy cyfrowej, że przez sam fakt tegoż, że program komputerowy stanowi silnik mapy cyfrowej, nie można uznać wszystkich elementów mapy za elementy programu komputerowego. Nie można przyjąć, że mapa stanowi zespoloną i nierozerwalną część programu komputerowego. Nie jest także prawidłowe zdanie Sądu Apelacyjnego w Łodzi, że mapa cyfrowa to inaczej „mapa ujęta w programie komputerowym” lub „mapa w formie programu komputerowego”, w związku z czym dochodzenie ochrony mapy równocześnie oznacza dochodzenie ochrony programu komputerowego. Podobnie uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach uznając mapę za „część programu komputerowego”, co wyprowadził z faktu przejęcia tej części przez pozwanego „ze wszelkimi funkcjami, jakie ze stworzonego przez powoda programu na potrzeby tego wykorzystania istniały”, jak też z faktu znajdowania się mapy na nośniku elektronicznym. Ta druga okoliczność miała dawać możliwość przetwarzania jej obrazu i „abstrahując od innych możliwych funkcji programu, co nie było przedmiotem ustaleń faktycznych w sprawie, niewątpliwie z programu komputerowego pochodziła możliwość naniesienia na tę mapę przez pozwanych nazwy ich firmy i zaznaczenia miejsca jej położenia”.

To, czy dane, np. w postaci parametrów, wbudowane w system, są chronione prawem autorskim, to może zależeć od licencji, na której oprogramowanie jest udostępniane. W ogólności jednak każdy taki przypadek należałoby przeanalizować osobno.

Stan prawny na dzień 23 marca 2021r.