Baza zagadnień prawnych - Bridge of Knowledge

Search

Jeśli w ramach swojej pracy naukowej często się wykorzystuje komercyjne oprogramowanie do wykonywania obliczeń w ramach fizyki atomowej i molekularnej oraz chemii kwantowej, to czy wyniki takich obliczeń można traktować jako dane surowe? Czy zbiory parametrów, wybranych lub zoptymalizowanych (np. baza obliczeniowa) umieszczonych w skryptach wejściowych do takich programów mogą stanowić dane surowe?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie należałoby najpierw określić czym są dane surowe. Brak jest legalnych definicji zatem konieczne jest sięgnięcie do praktyki danej dziedziny, jak też sumiennego rozważenia na ile dane uległy przetworzeniu, lub też nie. Nawiązując do Zasad ONZ w zakresie danych kosmicznych dane przetworzone oznaczają „produkt wynikający z przetworzenia danych pierwotnych, niezbędnych do użytecznienia tych danych”. Na przykładzie fal mózgowych wyznaczonych na podstawie surowych sygnałów EEG należałoby zadać pytanie, w jakim stopniu i przez kogo są one przerabiane, by mogłyby następnie dać obraz sytuacji. Na ile pierwsze dane surowe, czyli sygnał EEG, został pogrupowany, zweryfikowany i przedstawiony. Pozostając w zgodzie z definicją Zasad ONZ należałoby uznać, że są to dane przetworzone. Ale być może fale mózgowe stanowią jedynie prezentację danych surowych? Część prawników nadal uważa, że są to dane przetworzone. Praktyk i znawca tematu może jednak próbować udowadniać inaczej, póki uzasadnienie ma sens, jest ono do obrony. Ponadto w przypadku stosunków kontraktowych strony mogą na użytek tego zobowiązania umownego (np. licencji) zdefiniować, które dane uważają za surowe, a które za przetworzone, co zresztą byłoby zasadne. 

W sytuacji postawionej w pytaniu, wyniki obliczeń w ramach fizyki atomowej i molekularnej oraz chemii kwantowej można uznać za dane surowe. Podobnie zbiory parametrów wybrane i umieszczone w skryptach wejściowych do dalszych badań będą stanowiły dane surowe.

Stan prawny na dzień 23 marca 2021r.