Baza zagadnień prawnych - Bridge of Knowledge

Search

Czy na podstawie udostępnionych danych można opatentować wynalazek? Czy w takim przypadku twórca danych jest współautorem wynalazku? Czy również mamy prawo do wynagrodzenia płynącego z używania wynalazku przez osoby trzecie?

Należy zauważyć, że same dane nie stanowią podstawy do uzyskania patentu na wynalazek. Przedmiotem patentu jest wyłącznie wynalazek, czyli rozwiązanie problemu technicznego, oddziałujące na materię, posiadające zdolność patentową (spełniający przesłankę 1) nowości, 2) nieoczywistości i 3) zdatności do przemysłowego stosowania). Udostępnione dane, jakkolwiek rozumiane, są jedynie informacją na temat określonego procesu lub przeprowadzonego eksperymentu. Nie definiują problemu, nie są środkiem technicznym służącym do jego rozwiązania. Dane jako informacja nie stanowią wynalazku, więc nie mogą być jako takie przedmiotem patentu, ale można wyobrazić sobie sytuację, w której posłużyły do stworzenia wynalazku. Zgodnie z art. 8 p.w.p prawo do:
    1) uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji;
    2) wynagrodzenia;
    3) wymieniania go jako twórcy w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach,
przysługuje twórcy wynalazku. Należy więc rozumieć, że sam fakt korzystania z danych (o ile twórca miał prawo z nich korzystać) nie czyni twórcy danych twórcą wynalazku i nie niesie za sobą praw do wynagrodzenia czy atrybucji. Ew. prawo do wykorzystania danych, jeżeli te nie są publicznie odstępne powinno być uregulowane stosowną umową między twórcą wynalazku i twórcą danych.

Stan prawny na dzień 23 marca 2021r.