Kurs Obiekty Hydrotechniczne realizowany jest przez studentów na kierunku Inżynieria Środowiska WILiŚ PG w ramach studiów stacjonarnych II stopnia. Celem kursu jest przedstawienie podstawowych zasad związanych z projektowaniem i eksploatacją obiektów hydrotechnicznych takich jak np. jazy, zapory ziemne czy betonowe.
WYKŁAD Podział i klasyfikacja budowli hydrotechnicznych. Główne budowle wodne wzniesione na polskich rzekach: cel budowy i podstawowe dane hydrotechniczne. Zbiorniki wodne typy i ich charakterystyka. Zasady projektowania i wymiarowania budowli piętrzącej, dobór miarodajnej wielkości wody, zasady wyboru poziomu piętrzenia, wymiarowanie urządzeń upustowych (spustów i przelewów), wymiarowanie podłoża do rozpraszania energii, zabezpieczenia przeciwfiltracyjne, stateczność budowli piętrzącej. Kompozycja stopni wodnych. Typy jazów. Konstrukcje korpusu, płyty wypadowej, filarów i przyczółków. Zapory ziemne i narzutowe, dobór materiałów do budowy zapór. Elementy uszczelniające. Filtracja przez zapory ziemne i podłoże. Drenaże i filtry odwrotne. Zabezpieczenie i odwadnianie korony i skarpy odpowietrznej (zasięg i rodzaje ubezpieczeń). Urządzenia kontrolno-pomiarowe zapór. Zasady ochrony koryta rzeki poniżej stopnia piętrzącego. Wały przeciwpowodziowe. Wykorzystanie geosyntetyków w budownictwie wodnym. Budowle hydroenergetyczne. Omówienie typowej konstrukcji elektrowni wodnej niskiego spadu. Podstawowe typy zapór betonowych i ich urządzenia upustowe. Pompownie i ich wyposażenie. Urządzenia przesyłowe: kanały i rurociągi.
ĆWICZENIA Wykonanie podstawowych obliczeń hydraulicznych i filtracyjnych budowli piętrzącej niskiego spadu. Zestawienie obciążeń działających na budowlę. Obliczenie stateczności w ograniczonym zakresie.
Teacher
Details
- WWW:
- https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=10305 open in new tab
- Start date:
- 23-02-2022
- Access type:
-
By yourself
- Verified by:
- Gdańsk University of Technology
seen 89 times