Nowatorska, nietoksyczna metoda wizualizacji śladów daktyloskopijnych na papierach standardowych i termicznych - Publication - Bridge of Knowledge

Search

Nowatorska, nietoksyczna metoda wizualizacji śladów daktyloskopijnych na papierach standardowych i termicznych

Abstract

Kryminalistyka nieustannie dąży do unowocześniania stosowanych metod, jak również poszukuje nowych, skuteczniejszych rozwiązań mających na celu umożliwienie realizacji zasady trafnej reakcji karnej w jej podmiotowym aspekcie (art. 2 § 1 pkt 1 k.p.k.) lub ujmując kwestię inaczej osiągniecia celów procesu karnego w postaci sprawiedliwości materialnej i proceduralnej. Proces ten dotyczy również daktyloskopii, jako niekwestionowanej „królowej” metod identyfikacji. Bezsprzecznie, od sprawności i skuteczności metod wizualizacji śladów zależy bowiem przebieg identyfikacji rzeczywistego sprawcy czynu zabronionego, który powinien zostać wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Wpływa to również na efektywność całego procesu wykrywczego opartego na dowodach naukowych. Dlatego też, podjęliśmy próbę modyfikacji aktualnych procedur i opracowania nowego, nietoksycznego i skutecznego rozwiązania w zakresie wizualizacji śladów daktyloskopijnych na podłożach tzw. trudnych (chłonnych).Wyniki naszych badań przedstawiają ujawnianie śladów daktyloskopijnych na podłożu chłonnym przy użyciu pionierskiej procedury z zakresu spektroskopii molekularnej. Podłoże chłonne to papier zwykły oraz termiczny. Obecnie powszechnie stosowany sposób wizualizacji linii papilarnych na papierze wymaga toksycznego środowiska np. metanolu, który nie jest pozbawiony wad (efekt czernienia papieru termoczułego uniemożliwiający widoczność i analizę śladów). Nasza innowacyjna procedura zapobiega temu zjawisku - na powierzchni papieru tworzy się warstwa ochronna i jednocześnie stabilizuje roztwór do ujawniania śladów linii papilarnych. W proponowanym środowisku zjawisko agregacji cząsteczek DFO jest używane do ujawniania linii papilarnych, zarówno na powierzchni klasycznego papieru, jak i papieru termicznego. Ukierunkowanie procesu agregacji molekularnej w roztworze otwiera nowe możliwości modyfikacji dotychczasowych procedur z zapewnieniem nietoksycznego środowiska reakcyjnego.

Cite as

Full text

download paper
downloaded 57 times
Publication version
Accepted or Published Version
License
Creative Commons: CC-BY-NC open in new tab

Keywords

Details

Category:
Other publications
Type:
Other publications
Title of issue:
Oblicza Kryminalistyki strony 65 - 76
Publication year:
2024
Bibliographic description:
M. Goc, V. Kwiatkwska-Wójcikiewicz, J. Wójcikiewicz (red.), Oblicza kryminalistyki, wyd. Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, Uniwersytet Jagielloński WPiA, Warszawa 2024.
Verified by:
No verification

seen 64 times

Recommended for you

Meta Tags