dr inż. Krzysztof Dobrzyński
Employment
- Assistant professor at Department of Electrical Power Engineering
Publications
Filters
total: 110
Catalog Publications
Year 2010
-
Bilansowanie KSE z udziałem procesu regulacji pierwotnej po wypadnięciu źródeł generacji rozproszonej. Cześć II: Synchroniczna praca KSE z UCTE.
PublicationReferat jest kontynuacją tematu o takim samym tytule, przy czym rozważana jest w nim praca synchroniczna KSE z UCTE. W referacie tym analizuje się proces bilansowania mocy po wypadnięciu źródeł generacji rozproszonej w ramach regulacji pierwotnej, w której biorą udział bloki wytwórcze w całym UCTE.
-
Układy regulacji turbin parowych w procesie odbudowy systemu elektroenergetycznego
PublicationW referacie przedstawiono analizę procesu odbudowy systemu elektroenergetycznego od pojedynczego generatora do kilku pracujących synchronicznie jednostek wytwórczych (JW). Zbadano wpływ trybu pracy regulatora turbiny parowej na proces odbudowy i tworzenia wyspy. Analizowano dwa tryby pracy regulatora turbiny, tj. tryb regulacji mocy oraz tryb regulacji prędkości kątowej (częstotliwości). Wskazano zalety i wady poszczególnych rozwiązań.
-
Układy regulacji turbin parowych w procesie odbudowy systemu elektroenergetycznego
PublicationW artykule przedstawiono analizę udziału układu regulacji turbiny parowej w procesie odbudowy systemu elektroenergetycznego po black-oucie.
Year 2009
-
Przegląd systemów przeznaczonych do predykcji mocy wytwarzanej w farmach wiatrowych
PublicationW referacie przedstawiono przegląd systemów przeznaczonych do przewidywania mocy wytwarzanej w farmach wiatrowych, które na przestrzeni ostatnich lat powstały w Europie i na Świecie. Ponadto, w referacie zamieszcza się wytyczne dla systemu predykcji, który mógłby zostać zainstalowany w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE).
Year 2008
-
Synchronizacja i wydzielanie KSE z pracy równoległej w UCTE
PublicationPrzedstawiono problematykę związaną z wydzielaniem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) z pracy równoległej w ramach UCTE, jak również problematykę ponownej synchronizacji.Ponadto rozważano możliwości sterowania przepływami mocy w liniach transgranicznych.
Year 2007
-
Praca farmy wiatrowej w krajowym systemie elektroenergetycznym w świetle wymagań stawianych wymianie międzysystemowej
PublicationW referacie przedstawiono wpływ elektrowni wiatrowych na moc przesyłaną między poszczególnymi systemami elektroenergetycznymi pracującymi synchronicznie. Zamieszczono również wymagania stawiane elektrowniom wiatrowym jako obiektom uczestniczącym w systemowych procesach regulacyjnych.
-
Wydzielanie KSE do pracy samodzielnej z wykorzystaniem technologii WAMS
PublicationReferat przedstawia wstępną analizę możliwości wykorzystania technologii WAMS w procesie wydzielania systemów elektroenergetycznych do pracy samodzielnej. Przeprowadzone w tym zakresie symulacje wskazują na możliwość bezpiecznego wydzielania KSE do pracy samodzielnej przez jednoczesne wyłączenie wszystkich linii transgranicznych.
Year 2005
-
Metodyka szacowania maksymalnej generacji rozproszonej ulokowanej w elektrowniach wiatrowych
PublicationW referacie przedstawiono charakterystykę źródeł generacji rozproszonej oraz wymagań z nimi związanych. Ze względu na dynamikę rozwoju, jako przedmiot rozważań wybrano elektrownie wiatrowe. Zaprezentowana została również metodyka szacowania maksymalnej generacji rozproszonej. Rozwiązania problemu szacowania poszukuje się przez minimalizację funkcji celu. Przedstawiono przykładowe wyniki pochodzące z analiz przeprowadzonych na testowym...
Year 2003
-
Ekwiwalentowanie farm wiatrowych
PublicationW artykule zaproponowano sposób modelowania i ekwiwalentowania dużych farm wiatrowych. Przedstawiono sposoby tworzenia modeli w celu ich wykorzystania do analiz stanów ustalonych i nieustalonych systemu elektroenergetycznego.
Year 2002
-
Koncepcja wymiany informacji między urządzeniami zabezpieczającymi przy wykorzystaniu protokołu sieciowego TCP/IP.
PublicationObecnie system energetyczny składa się z wielu elementów rozmieszczonych na dużym obszarze, które powodują powstawanie dużej liczby danych binarnych. Aktualnie przesyłanie tych danych na duże odległości sprawia pewne trudności. Głównym jest brak wzajemnej współpracy na platformie komunikacyjnej pomiędzy urządzeniami wyprodukowanymi przez różnych producentów. W tym referacie została opisana koncepcja wykorzystania protokołów...
seen 3307 times