dr hab. Stefan Zabieglik
Publications
Filters
total: 30
Catalog Publications
Year 2008
-
Leksykon Szkocji : historia, polityka, nauka, kultura
PublicationLeksykon zawiera 1043 hasła obejmujące różne dziedziny: historia, polityka, nauka, kultura i inne. Jest to pierwszy w języku polskim tak obszerny zasób informacji o Szkocji, jej dziejach i dniu dzisiejszym. Oprócz haseł zawiera też: ''Od autora'', mapy, tablicę chronologiczną, drzewa genealogiczne, liczne aneksy (w tym: ''Szkocja - wybrane dane statystyczne'') oraz 34 kolorowe ilustracje. Obok bibliografii tradycyjnej podano również...
-
Z romantycznym uniesieniem : Józef Wojciech Gołuchowski (1797-1858)
PublicationW artykule przedstawiono podstawowe informacje o życiu i twórczości polskiego filozofa, przedstawiciela nurtu romantycznego, Józefa Gołuchowskiego oraz główne założenia i tezy jego myśli filozoficznej.
Year 2007
-
Eseje ekonomiczne Davida Hume'a
PublicationW artykule przedstawiono poglądy ekonomiczne czołowego szkockiego filozofa Davida Hume'a, które odegrały znaczący wpływ na kształtowanie się nurtu klasycznej ekonomii, a zwłaszcza na twórczość Adama Smitha.
-
Of Commerce / David Hume ; przeł. Stefan Zabieglik.
PublicationPierwszy polski przekład eseju Davida Hume'a Of Commerce.
-
Psychologia ekonomiczna Davida Hume'a
PublicationZainteresowanie Hume'a problematyką ekonomiczną obejmowało szeroki krąg zagadnień i wiązało się często z jego filozofią, a zwłaszcza filozofią polityki. W artykule przedstawiono jego myśli dotyczące czynników psychologicznych występujących w zjawiskach i procesach ekonomicznych.
Year 2006
-
Etyka życia gospodarczego w twórczości Adama Smitha
PublicationW artykule przedstawiono poglądy Adama Smitha dotyczące wybranych problemów etyki życia gospodarczego. Podstawą źródłową są dwa główne dzieła A. Smitha: ''Teoria uczuć moralnych'' i ''Bogactwo narodów'', a także jego wykłady prowadzone na Uniwersytecie w Glasgow, gdzie w latach 1752-1764 był profesorem filozofii moralnej. Artykuł pokazuje, że zagadnienia etyczne znajdują się również w ekonomii politycznej Smitha, co bywa często...
Year 2005
-
Deizm Adama Smitha
PublicationW artykule przedstawiono koncepcję Boga, jaką można zrekonstruować na podstawie ''Teorii uczuć moralnych'' szkockiego filozofa Adama Smitha (1723-1790). W świetle przeprowadzonych analiz koncepcję tę należy zaliczyć do szczególnego rodzaju deizmu, który akceptuje nieśmiertelność duszy i zgodne z rozumem tezy religii naturalnej.
-
Filozofia społeczna Jana Pawła II (krótkie wprowadzenie)
PublicationW artykule przedstawiono zarys antropologii filozoficznej oraz główne tezy filozofii społecznej Jana Pawła II wyłożone w encyklikach: ''Redemptor hominis'', ''Laborem exercens'', ''Sollicitudo rei socialis'' i ''Centesimus annus''.
-
Hierarchia bytów
PublicationArtykuł zawiera wprowadzenie do filozofii ekologicznej (główne nurty i przedstawiciele).
-
Metodologia poznania naukowego w ujęciu Adama Smitha
PublicationPrzedstawiono założenia metodologiczne dotyczące poznania naukowego w ujęciu szkockiego filozofa Adama Smitha (1723-1790), wyłożone głównie w jego eseju o historii astronomii.
-
O języku reklamy
PublicationW artykule omówiono wybrane aspekty wykorzystania języka mówionego i pisanego w reklamie (głównie telewizyjnej).
-
Polityczne, prawne i ekonomiczne aspekty ustawy o języku polskim
PublicationW artykule omówiono proces przyjmowania przez Sejm i Senat RP ustawy o języku polskim z 7 października 1999 r. oraz jej nowelizacji z 4 marca 2004 r. Przestawiono aspekty polityczne, prawne i ekonomiczne tej ustawy oraz wybrane komentarze prasowe.
Year 2004
-
Gołuchowski Józef. O cierpieniu.
PublicationMowa Józefa Gołuchowskiego, profesora filozofii Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego, przygotowana na uroczystość zakończenia roku akad. 1823/24, której nie dane mu było wygłosić. Jej rękopis znajduje się w dziale zbiorów specjalnych Uniwersytetu Wileńskiego.Na podstawie rękopisu F3 - 1572 z Biblioteki Uniwersytetu Wileńskiego do druku podał Stefan Zabieglik.
-
Józef Gołuchowski - profesor filozofii w Wilnie.
PublicationW artykule przedstawiono krótki rys biograficzny Józefa Gołuchowskiego (1797-1858) do czasu wydalenia go z Wilna przez władze carskie. Omówiono sprawę jego nominacji oraz odwołania, a także okoliczności, które sprawiły, że nie było mu dane wygłoszenie mowy na uroczystości zakończenia roku akad. 1823/1824.
Year 2003
-
Adam Smith
PublicationArtykuł stanowi poszerzoną wersję Wstępu do przygotowywanej do druku książki omawiającej twórczość Adama Smitha (1723-1790). Wskazano na różne interpretacje odnoszące się do twórczości, zwłaszcza ekonomicznej, tego filozofa.
-
Adam Smith
PublicationKsiążka omawia życie i twórczość Adama Smitha (1723-1790), zarówno opublikowaną za jego życia, jak i tę wydaną pośmiertnie oraz odtworzoną na podstawie notatek jego słuchaczy. W drugiej części zamieszczono wybór fragmentów tekstów najbardziej reprezentatywnych dla tego filozofa. Wśród nich znalazły się teksty tłumaczone po raz pierwszy na język polski.
-
Adama Smitha filozofia moralności (cz. 1)
PublicationOmówiono filozofię moralności Adama Smitha (1723-1790) wyłożoną w jego dziele "Teoria uczuć moralnych", w tym koncepcję sympatii i bezstronnego obserwatora.
-
Adama Smitha rozprawa o językach.
Publication...
-
Feliksa Konecznego teoria cywilizacji.
PublicationW artykule omówiono koncepcję opisu i porównywania cywilizacji, traktowanych jako metoda ustroju życia zbiorowego, przedstawioną przez polskiego historyka Feliksa Konecznego (1862-1949) w jego pracy
-
Historia filozofii na tle cywilizacji europejskiej (do końca XIII wieku).Sopot: Fund. na rzecz Pol. Zw. Kredytowych. Wydaw. ''Pieniadze i Więź''**2003 200s. 3 tab. 100 il. 7 map bibliogr. 300 poz.
Publication...
-
Homo oeconomicus. W: Etyczne podstawy ekonomii - teoria i praktyka. Red.nauk. J. Kubka. Gdańsk: Zakł. Nauk. Filoz. Wydz. Zarz. i Ekon. P. Gdań.**2003 s. 27-34.
PublicationPrzedstawiono genezę i różne podejścia do koncepcji homo oeconomicus na te-renie teorii i filozofii ekonomii.
-
John Stuard Mill i pojęcie ekonomii politycznej.
PublicationPrzedstawiono podstawowe założenia filozoficzne ekonomii politycznej J. S. Milla, wyłożone w eseju On the definition of Political Economy.
-
Scottish philosophhy in Poland.
PublicationArtykuł omawia recepcję filozofii szkockiej w Polsce w okresie od XVIII do XX wieku. Najwięcej uwagi poświęcono twórczości Dawida Hume´a, Adama Smitha i Thomasa Reida.
Year 2002
-
Adam Smith´s political economy in Poland. Review of the problem
PublicationArtykuł omawia recepcję twórczości ekonomicznej Adama Smitha (1723-1790) w Polsce od końca XVIII w. do czasów najnowszych.
-
Feliks Koneczny o cywilizacjach
PublicationArtykuł przedstawia zarys teorii cywilizacji opracowanej przez Feliksa Konecznego (1862-1949). Teoria ta zakłada, że najdoskonalszą formą cywilizacji jest cywilizacja łacińska oparta na religii katolickiej. W artykule wskazano również na kontekst idologiczny teorii F. Koniecznego.
-
Lorda Kamesa filozofia religii
PublicationW artykule przedstawiono główne założenia filozofii religii opracowanej przez szkockiego prawnika H. Hume`a (1696-1782), znanego jako lord Kames. Charakterystycznym rysem tej filozofii była próba pogodzenia radykalnego determinizmu, także w dziedzinie moralności, z religia chrześcijańską.
-
O definicji ekonomii (na przykładzie J.S. Milla)
PublicationPrzedstawiono genezę pojęć "ekonomia polityczna" oraz "homo oeconomicus". Omówiono definicję ekonomii politycznej w ujęciu brytyjskiego myśliciela Johna Stuarta Milla (1806-1873). Artykuł zawiera 47 przypisów i odsyłaczy do źródeł.
-
Scotish Philosophy and Vilnius Philosophers.
PublicationW pracy przedstawiono wpływ filozofii szkockiej (Th. Reid, D. Steward) na filozofów polskich związanych z Uniwersytetem Wileńskim (Anioł Dowgird, Jan Śniadecki, Michał Wiśniewski, Krystyn Lach-Szyrma).
-
The origins of the term homo oeconomicus.
PublicationPrzedstawiono genezę pojęcia homo oeconomicus w historii myśli ekonomicznej.Obok wątku historycznego (J.St. Mill, J.K. Ingram) podano przykłady współczesnych autorów podejmujących tę problematykę.
-
The reception of Adam Smith´s works in Poland from the eighteenth to the twentieth centuries
PublicationOmówiono recepcję twórczości Adama Smitha w Polsce od końca XVIII w. do cza-sów najnowszych. Oprócz krótkiego wprowadzenia historycznego przedstawiono recepcję dwóch dzieł A. Smitha: ''Bogactwa narodów'' oraz ''Teorii uczuć moral-nych''. Praca zawiera liczne przypisy i odsyłacze do źródeł, a także Appendix: Early editions of the Adam Smithłs Works in Warsaw and Gdańsk [Wczesne edycje dzieł Adama Smitha w bibliotekach polskich...
seen 930 times