Wykłady "Inżynieria miejska i drogowa" dla semestru VI prowadzone będą w sposób aktywizujący słuchaczy.
Wykłady z Inżynierii drogowej poruszają szerokie spektrum istotnych zagadnień związanych przedmiotem, począwszy od omówienia historycznych okoliczności powstania, rozwoju i dominacji współcześnie konwencjonalnego modelu, poprzez wskazanie nowego podejścia i standardów, podkreślenie znaczenia projektowania uniwersalnego, omówienie istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa, aż po sposoby zarządzania zielenią, wodą w pasie drogowym i uspokajania ruchu.
Wykłady przebiegają w formie dyskusji na określone tematy. Omawiane tematy mogą być proponowane także przez studentów, jeśli jest to właściwe dla tematyki wykładów. Każdy student musi przeprowadzić jedną prezentację w semestrze. Każda prezentacja jest publicznie omawiana podczas wykładów.
Cel przedmiotu:
Celem wykładów jest przygotowanie studentów do profesjonalnego rozumienia, umiejętności prowadzenia dyskusji oraz projektowego stosowania rozwiązań z zakresu inżynierii drogowej. Rezultatem dydaktycznym jest nauczenie studentów używania poprawnych terminów, rozumienia zależności między konkretnymi potrzebami, zastosowanymi rozwiązaniami i osiągniętymi efektami.
Przebieg wykładów:
Wykłady trwają dwie godziny lekcyjne, w trakcie których:
- w pierwszej godzinie wysłuchiwana jest prezentacja na wybrany temat związany z zakresem przedmiotu zajęć – poszczególne wątki prezentacji są wspólnie dyskutowane, co ma na celu aktywizację grupy oraz podkreślenie tych wątków, które wymagają szczególnej uwagi, omówienia oraz rozwinięcia ad hoc;
- w drugiej godzinie, wykorzystując atmosferę dyskusji i zaangażowanie studentów, poruszane są wybrane kwestie merytoryczne – studenci wspólnie z prowadzącym dokonują interpretacji poruszanych kwestii merytorycznych.
Wybrane tematy:
- przedstawienie, porównanie i wyjaśnienie podstawowych pojęć;
- krótki rys historyczny powstania i rozwoju współczesnej ulicy, jako drogi zdominowanej przez ruch kołowy;
- przegląd i wyjaśnienie znaczenia dokumentów międzynarodowych, krajowych i lokalnych;
- zasady projektowania uniwersalnego;
- różne podejścia do procesu projektowego;
- omówienie istotnych elementów składowych projektów inżynieryjnych: oświetlenia, zieleni, zarządzania wodą, postoju i parkowania;
- sposoby zarządzenia ruchem, takie jak uspokajanie ruchu drogowego;
- relacje pomiędzy intensywnością zabudowy a infrastrukturą transportową;
- omówienie kluczowych zasad oraz paradoksów i praw nieintuicyjnych związanych z infrastrukturą transportową.
Nauczyciel
Informacje szczegółowe
- WWW:
- https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/course/view.php?id=36842 otwiera się w nowej karcie
- Data rozpoczęcia:
- 21-02-2024
- Rodzaj dostępu:
-
samodzielne zapisywanie
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 42 razy