Informacje szczegółowe
- Twórcy
- Własność
- Politechnika Gdańska
- Jednostka nadzorująca
Ochrona prawna 218912
- Status
- Chroniony
- Instytucja udzielająca praw wyłącznych
- Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
- Numer zgłoszenia
- P.398555 21-03-2012
- Numer prawa wyłącznego
- 218912
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Oferty komercjalizacji
Oferta
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania hydroksylowanego oleju sojowego, przeznaczonego do syntezy elastomerów poliuretanowych. Oleje roślinne wykorzystuje się do produkcji biopaliw, zwłaszcza biodiesli oraz tworzyw sztucznych jako plastyfikatory. Hydroksylację olejów przeprowadza się przy pomocy syntetyków lub bakterii oraz modyfikowanych olejów roślinnych. W sposobie wykorzystuje się bioglikol wytwarzany podczas hydrogenolizy odpadowej gliceryny powstającej podczas produkcji biopaliw jako produkt uboczny oraz bioglikol powstały podczas fermentacji cukru kukurydzianego, który jest łatwo odnawialny. Wykorzystanie tych surowców pozwala na utylizację szkodliwych dla środowiska naturalnego odpadów, które występują w znacznych ilościach i wymagają składowania oraz krótki czas reakcji.
Zastosowanie rynkowe i odbiorcy
Otrzymany według wynalazku półprodukt stanowi pełnowartościowy surowiec do syntezy elastomerów poliuretanowych; Oleje roślinne stanowią surowiec do produkcji biopaliw, tworzyw sztucznych, poliuretanów; Olej sojowy zmniejsza zużycie ropy naftowej w produkcji opon (Goodyear); Pochodne oleju sojowego stosuje się w syntezie polimerów do zastosowań w medycynie;Odbiorcy: Producenci elastomerów poliuretanowych.
Aspekty innowacyjne i główne zalety
Wykorzystanie ubocznych produktów powstających w trakcie wytwarzania biopaliw, które dotąd stanowiły uciążliwy odpad (wymagają składowania, stanowią zagrożenie dla środowiska); Krótki czas reakcji, od 1h.wyświetlono 268 razy