Informacje szczegółowe
- Twórcy
-
- Beata Świeczko-Żurek
- Wojciech Zgoła
- Własność
- Politechnika Gdańska
- Jednostka nadzorująca
Ochrona prawna 235083
- Status
- Chroniony
- Instytucja udzielająca praw wyłącznych
- Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
- Numer zgłoszenia
- P.419668 02-12-2016
- Numer prawa wyłącznego
- 235083
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
Oferty komercjalizacji
Oferta
Powłoka na implanty metaliczne, składająca się z cementu kostnego z dodatkiem nanometali jako substancji bakteriobójczych.
Wprowadzenie wszczepu do określonego organu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, w wyniku którego uszkodzona zostaje określona ilość tkanek miękkich, co skutkować może wprowadzeniem drobnoustrojów, które w późniejszym okresie powodują rozwój stanu zapalnego.
Cement kostny to materiał służący spajaniu endoprotez z kością lub implantem oraz do wypełniania ubytków kostnych. Cement kostny zawiera dodatek nanometali, przesądzający o bakteriobójczej roli powłoki, którą potwierdziły badania próbek tytanowych pokrytych przedmiotową powłoką w roztworze bakteryjnym, zawierającym pięć najczęściej występujących bakterii w polu operacyjnym. Jednocześnie, zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych na szczurach, tkanka kostna wykazywała dobry zrost z proponowaną powłoką, zaś w obrębie zrostu nie odnotowano występowania komórek bakteryjnych.
Zastosowanie rynkowe i odbiorcy
Rozwiązanie możliwe do szerokiego zastosowania w traumatologii – szczególnie leczeniu operacyjnym kości.
Do grupy potencjalnych odbiorców należy zaliczyć jednostki ochrony zdrowia, a także producentów implantów metalicznych.
Aspekty innowacyjne i główne zalety
Obecnie powszechnie stosowanym rozwiązaniem w omawianej dziedzinie jest wykorzystanie powłoki złożonej z cementu kostnego nasyconego różnymi antybiotykami, między innymi gentamycyną, wankomycyną, czy też ich kombinacjami. W porównaniu z tym rozwiązaniem, wynalazek jest:
-stabilny pod względem temperaturowym – przez brak wykorzystania antybiotyku zachowuje skuteczność przy wysokich temperaturach mających potencjał niszczenia antybiotyku a charakterystycznych dla procesów związanych z użyciem cementu kostnego,
-uniwersalny – znajduje zastosowanie również w stosunku do bakterii odpornych na antybiotyki.
wyświetlono 118 razy