Szkło ferromagnetyczne oraz sposób jego otrzymywania - Wynalazek - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Szkło ferromagnetyczne oraz sposób jego otrzymywania

Wynalazek

Informacje szczegółowe

Twórcy
Własność
Politechnika Gdańska
Jednostka nadzorująca

Ochrona prawna

Status
Zgłoszony do ochrony
Instytucja udzielająca praw wyłącznych
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
Numer zgłoszenia
P.400177 30-07-2012
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

Oferty komercjalizacji

Oferta

Przedmiotem wynalazku jest szkło ferromagnetyczne oraz sposób jego otrzymywania, w szczególności do zastosowania jako rdzeń ferromagnetyczny (magnetowód) w urządzeniach takich jak przekaźniki, prądnice, dławiki, silniki elektryczne, wysokoczęstotliwościowe transformatory. Szkło ferromagnetyczne dzięki swojej strukturze ogranicza powstawanie prądów wirowych, które szkodliwie wpływają na sprawność urządzeń elektronicznych. Szkło jest ferromagnetykiem miękkim, co oznacza, że po wyjściu z pola magnetycznego traci magnetyczne właściwości. Dzięki wytrąceniom nanokrystalicznym posiada właściwości magnetyczne oraz nie przewodzi prądu.

Zastosowanie rynkowe i odbiorcy

Jako zastąpienie obecnie stosowanych materiałów ceramicznych i miękkich stopów; Jako magnetyczne urządzenia dyskowe; Ferromagnetyki miękkie znajdują zastosowanie w elektronice i elektrotechnice jako np. rdzenie magnetyczne (magnetowody) w wysokoczęstotliwościowych transformatorach, przekaźnikach elektromagnetycznych, prądnicach, silnikach elektrycznych.

Aspekty innowacyjne i główne zalety

Względnie niskie koszty produkcji; Struktura szkła ogranicza powstawanie prądów wirowych, co prowadzi do zmniejszenia strat magnetycznych; Szkło posiada właściwości ferromagnetyczne i dielektryczne (słabe przewodnictwo elektryczne); Szkło jest ferromagnetykiem miękkim. Tradycyjne ferromagnetyki miękkie (żelazo, stale krzemowe) są materiałami jednofazowymi a ich właściwości zależą od wielkości ziaren: im większe ziarno, tym bardziej miękki materiał. Natomiast nowoczesne, nanokrystaliczne ferromagnetyki miękkie to materiały dwufazowe, których charakterystyczną cechą jest bardzo drobne ziarno); Sposób umożliwia modyfikowanie wielkości i ilości cząsteczek żelaza, co pozwala na zmianę właściwości szkła.

wyświetlono 519 razy