Badanie oddziaływań aktywnych przeciwnowotworowo pochodnych (bis)akrydyny z DNA: podejście elektrochemiczne vs. enzymatyczne jako wstęp do badań in vivo.
Tematyka niniejszego projektu skupia się wokół badań adduktów DNA tworzonych z przeciwnowotworowymi pochodnymi (bis)akrydyny opracowywanymi w zespole Katedry Technologii Leków i Biochemii Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Poziom adduktów związków elektrofilowych z DNA w organizmie człowieka to zaledwie jeden addukt na około 107 par zasad DNA. Wykrywanie ich bezpośrednio u ludzi jest więc niezwykle trudne – dostępne testy nie wykazują wystarczającej czułości. Nowatorskie rozwiązanie doświadczalne w tym obszarze polega na połączeniu układu elektrochemicznego ze spektrometrem mas (EC/MS). Dodając roztwór DNA czy odpowiedniego deoksynukleozydu do roztworu badanego związku, który został poddany reakcjom redoks w reaktorze elektrochemicznym (EC), można zainicjować tworzenie odpowiednich adduktów a następnie dokonać ich analizy spektrometrycznej (MS). W ten sposób podejście EC/MS pozwala w dużym stopniu na przybliżenie (naśladowanie) tego co może mieć miejsce w warunkach in vitro lub in vivo.
Chcąc potwierdzić, że podejście EC/MS może stanowić prostą i funkcjonalną alternatywę do badań adduktów DNA w układach in vitro / in vivo, określimy również zdolność badanych związków do oddziaływania z DNA w modelowych układach enzymatycznych. Modelowanie komputerowe in silico pozwoli z kolei przewidywać potencjalne miejsca reaktywne w cząsteczce badanego związku podatne na atak nukleofilowy DNA.
Podsumowując, proponowane interdyscyplinarne (in electro-in vitro-in silico) podejście do badania adduktów DNA tworzonych przez wybrane przeciwnowotworowe pochodne (bis)akrydyny będzie stanowić część strategii mającej na celu wyjaśnienie mechanizmu/ów aktywności przeciwnowotworowej indukowanej przez te związki, jak również przewidywania ich potencjału toksykologicznego. Dodatkowo, znajomość miejsc reaktywnych w cząsteczkach badanych związków pozwoli na pozyskanie wzorców produktów aktywnych do przeprowadzenia dalszych zaawansowanych badań toksykologicznych i biologicznych.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- Neptunium Enhancing Baltic Region Research Cooperation
- Program finansujący:
- INNY
- Instytucja:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)
- Porozumienie:
- DEC-5/1/2024/IDUB/II.2b/Np z dnia 2024-10-02
- Okres realizacji:
- 2025-01-01 - 2025-12-31
- Kierownik zespołu badawczego:
- dr hab. inż. Agnieszka Potęga
- Realizowany w:
- Wydział Chemiczny
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Instytut Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, Westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münster (Niemcy)
- Wartość projektu:
- 59 752.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Inny
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Brak weryfikacji
wyświetlono 13 razy