Charakterystyka oraz współwystępowanie baniek cenowych na rynku inwestycji w sztukę oraz wybranych rynkach kapitałowych.
Planowane działanie naukowe jest połączone z dotychczasowymi zainteresowaniami naukowymi Wnioskodawcy i dotyczy identyfikowania baniek cenowych na rynkach inwestycji alternatywnych oraz ich współwystępowania z bańkami cenowymi na rynkach inwestycji kapitałowych. Wnioskodawca zamierza zbadać rynek inwestowania w sztukę, który jest częścią szerzej rozumianego rynku inwestycji emocjonalnych. Przeprowadzone do tej pory badania literaturowe pozwoliły na zidentyfikowanie luki badawczej, jaką jest brak pogłębionych badań nad współwystępowaniem baniek cenowych na rynku sztuki i rynkach kapitałowych krajów europejskich, plus Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Jako inwestycje emocjonalne, których inwestycje na rynku sztuki są wiodącym rodzajem, Wnioskodawca rozumie te, które zdefiniowano np.
w pracach (Dimson & Spaenjers, 2014; Plastun et al., 2022). Istnieją bowiem liczne badania nad występowaniem baniek cenowych na rynkach kapitałowych (głównie krajów z grupy G-7), a także w znikomej liczbie artykuły, dotyczące tego zagadnienia na rynkach inwestycji w surowce, czy win inwestycyjnych lub diamentów. Brak jest badań dla rynku sztuki. Przeprowadzenie zatem takiego badania, na tym rynku, pozwoli na wypełnienie zdefiniowanej luki badawczej oraz na określenie czy badane segmenty mogą stanowić dla inwestorów źródło bezpiecznej przystani (ang. safe haven) w czasach, kiedy jest to najbardziej pożądane, czyli podczas okresów zawirowań na rynkach finansowych. Te, w ostatnich latach coraz częściej dotykają rynki inwestycyjne (agresja Rosji na Ukrainę, COVID-19, wielki kryzys finansowy z 2008).
W związku z powyższymi okolicznościami, dla planowanego działania zdefiniowano cel badawczy o następującej treści: Zdiagnozowanie i charakterystyka okresów baniek cenowych na rynku inwestycji w sztukę oraz ich współwystępowanie z wybranymi rynkami kapitałowymi.
Informacje szczegółowe
- Program finansujący:
- MINIATURA
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- dr inż. Marcin Potrykus
- Realizowany w:
- Katedra Finansów
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 57 razy