Celem głównym projektu będzie wykształcenie 120 wysokiej klasy specjalistów poszukiwanych na pomorskim rynku pracy w branży technologii kosmicznych do września 2018 roku. Cel zostanie osiągnięty poprzez dostosowanie międzyuczelnianego i międzywydziałowego kierunku Technologie kosmiczne i satelitarne
(TKiS) II stopnia studiów stacjonarnych o profilu ogólnoakademickim do potrzeb społeczno-gospodarczych regionu województwa pomorskiego oraz włączenie pracodawców w tworzenie i realizację nowych elementów dydaktyki - poprowadzenie zajęć warsztatowych, mentoring projektów grupowych oraz prac dyplomowych studentów.
Zapotrzebowanie na absolwentów kierunku w województwie pomorskim motywowane jest dynamizującym się rozwojem sektora kosmicznego polskiej gospodarki. Również na Pomorzu nastąpiło zwiększenie ilości podmiotów działających w branży kosmicznej, które dostrzegają korzyści płynące z uruchomienia kierunku TKiS.
Uruchomiony na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni oraz Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kierunek TKiS dostosowany będzie przy udziale pracodawców zrzeszonych w ramach Inteligentnej Specjalizacji Pomorza z obszaru Technologii interaktywnych w środowisku nasyconym informacyjnie oraz
dzięki współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA), mającą siedzibę w Gdańsku oraz specjalistów z Centrum Badań Kosmicznych PAN. W ramach kierunku TKiS uruchomione zostaną 4 nowe specjalności:
○ Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej,
○ Technologie mechaniczne i mechatroniczne w inżynierii kosmicznej,
○ Morskie systemy satelitarne i kosmiczne,
○ Aplikacje kosmiczne i satelitarne w systemach bezpieczeństwa.
Rezultaty projektu są zgodne również z efektami kształcenia obowiązującymi na PG, AMG i AMWG oraz wpisują się w elementy długofalowej strategii działania tychże Uczelni.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- TKIS
- Program finansujący:
- Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) (The National Centre for Research and Development)
- Porozumienie:
- POWR.03.01.00-IP-.08-00-NPK/16 z dnia 2017-01-17
- Okres realizacji:
- 2016-10-01 - 2018-09-30
- Kierownik projektu:
- prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt
- Realizowany w:
- Wydział Mechaniczny
- Instytucje zewnętrzne
biorące udział w projekcie: -
- Akademia Marynarki Wojennej W Gdyni (Polska)
- Akademia Morska w Gdyni (Polska)
- Wartość projektu:
- 1 973 352.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 335 razy