Celem projektu jest opracowanie chitozanowych układów z liofilizowanym wyciągiem z korzeni tarczycy bajkalskiej (Scutellariae baicalensis radix) dedykowanych leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy.
Połączenie liofilizowanego wyciągu z korzeni tarczycy bajkalskiej z chitozanem ma na celu nie tylko zwiększenie jego aktywności w zakresie zaproponowanych badań, ale również otrzymanie układu o przedłużonym uwalnianiu substancji czynnych, co w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia częstości przyjmowania leku oraz ograniczy możliwość wystąpienia działań niepożądanych.
W efekcie realizacji głównych założeń projektu zostanie oznaczona trwałość przygotowanych układów, ich aktywność biologiczna (mikrobiologiczna, antyoksydacyjna i przeciwzapalna) oraz szybkość uwalniania związków czynnych w warunkach in vitro. Stosując metody spektroskopowe ocenione będą odziaływania międzycząsteczkowe pomiędzy substancjami aktywnymi a nośnikami.
Na podstawie uzyskanych wyników prowadzonych badań zostanie wytypowany innowacyjny układ dostarczania liofilizowanego wyciągu z korzeni tarczycy bajkalskiej o najsilniejszej aktywności farmakologicznej, który wykorzystany będzie w dalszych badaniach formulacyjnych.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- SBE
- Program finansujący:
- MINIATURA
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Porozumienie:
- 2020/04/X/NZ7/01515 z dnia 2020-12-12
- Okres realizacji:
- 2020-12-12 - 2020-12-11
- Kierownik zespołu badawczego:
- dr n. farm. Justyna Chanaj-Kaczmarek
- Realizowany w:
- Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
- Wartość projektu:
- 49 999.00 PLN
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Brak weryfikacji
wyświetlono 111 razy