Naukowe Koło Chemików Studentów Politechniki Gdańskiej od ponad 9 lat organizuje kwartalne badania jakości wód powierzchniowych na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Podczas obozu pobieramy liczne próbki z około 40 różnych punktów pomiarowych rozmieszczonych na powierzchni ponad 350 km^2. Przy pomocy przenośnego miernika wielofunkcyjnego, spektrofotomertrii oraz chromatografii jonowej sprawdzamy jak antropopresja wpływa na nasze środowisko. Przeprowadzając monitoring wód jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić pochodzenie zanieczyszczeń np. z przemysłu, rolnictwa, gospodarstw domowych czy gospodarki komunalnej. Gdy znamy już etymologię problemu możemy we współpracy z NPK skutecznie mu zapobiegać zawiadamiając właściwe organy.
Od niedawna nasze badania wzbogacamy o analizę mikrobiologiczną. Klasyczne metody filtracji membranowej wymagają jednak ogromnego nakładu czasu zarówno na filtrowanie jak i na inkubację. Niebywałym udogodnieniem w naszej pracy badawczej byłaby możliwość wykorzystania do tego metody qPCR.
Technika ilościowego wykorzystania metody PCR wykorzystując techniki fluorescencyjne pozwala na ciągłe śledzenie ilości produktu w czasie rzeczywistym. Ponadto dzięki temu, że umożliwia ona wgląd w kinetykę reakcji można za jej pomocą oszacować początkową ilość produktu co odróżnia ją od klasycznej metody PCR. Zapewnia to szybkość i większą dokładność wyników.
Nowoczesne metody z którymi studenci należący do naszego Koła mogliby się zapoznać dzięki temu projektowi niejednokrotnie okazują się przydatne również w pracy poza murami uczelni.
Informacje szczegółowe
- Program finansujący:
- Studenckie koła naukowe tworzą innowacje
- Porozumienie:
- UMOWA Nr SKN/SP/570324/2023 z dnia 2023-05-15
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- dr hab. inż. Marek Lieder
- Realizowany w:
- Katedra Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 85 razy