Opracowanie i walidacja metodyki oznaczania wybranych związków z grupy VOCs uwalnianych w procesu kofermentacji metanowej osadów ściekowych z dodatkiem odpadów rolno-spożywczych
Wykorzystanie odpadów pochodzenia rolno-spożywczego w procesie kofermentacji wiąże się z możliwością powstawania w warunkach beztlenowych substancji potencjalnie uciążliwych zapachowo. Ich obecność w powstającym biogazie jest niepożądana głównie ze względu na potencjalne procesy korozyjne jakie mogą zachodzić w dalszych elementach instalacji, zwłaszcza w przypadku kontaktu z parą wodną. Część z tych związków może również negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Mowa tu zarówno o zjawisku uciążliwości zapachowej czyli dyskomforcie psychicznym związanych z obcowaniem ze związkami odorowymi, jak i wpływem na ogólne samopoczucie i stan zdrowia (część związków uciążliwych zapachowo ma właściwości nowotworowe). Niestety w literaturze naukowej brakuje doniesień na temat możliwości oznaczania tej grupy związków w substratach stosowanych w procesie kofermentacji metanowej.
W ramach zaplanowanego zadania badawczego przewiduje się opracowanie i walidację metody umożliwiającej jakościowe i ilościowe oznaczanie związków potencjalnie uciążliwych zapachowo w oparciu o technikę analizy fazy nadpowierzchniowej połączonej z chromatografią gazową sprzężona ze spektrometrią mas (HS-GC/MS). Jako materiał badawczy zostaną wykorzystane substraty pochodzenia rolniczo-spożywczego, takie jak: gnojowica bydlęca i wieprzowa, osad rybny, wywar gorzelniany dodawane do osadu nadmiernego w procesie kofermentacji metanowej. Próbki badanych substratów będą analizowane zarówno przed procesem fermentacji oraz w trakcie procesu prowadzonego w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem dedykowanego systemu Authomatic Methane Potential Test System (AMPTS, Bioprocess Control, Sweden). Optymalizacja zaproponowanej procedury obejmować będzie: dobór warunków ekstrakcji oznaczanych związków do fazy nadpowierzchniowej (temperatura inkubacji, czas inkubacji, objętość dozowania fazy gazowej do układu GC), dobór warunków analizy chromatograficznej (program temperaturowy, rodzaj zastosowanej kolumny chromatograficznej, czas trwania pojedynczej analizy) oraz systemu detekcji spektrometru mas (dobór parametrów pracy spektrometru mas). Walidacja zaproponowanej procedury analitycznej obejmować będzie wyznaczenie takich parametrów jak: powtarzalność, odtwarzalność, liniowość opracowanej metody.
Informacje szczegółowe
- Program finansujący:
- MINIATURA
- Instytucja:
- Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- dr inż. Hubert Byliński
- Realizowany w:
- Katedra Konstrukcji Inżynierskich
- Typ zgłoszenia:
- Krajowy Program Badawczy
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 0 razy