Opracowanie wytycznych dla systemu zrównoważonego zarządzania odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi w Polsce w oparciu o najlepsze praktyki w Europie w ponownym wykorzystaniu materiałów rozbiórkowych. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Opracowanie wytycznych dla systemu zrównoważonego zarządzania odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi w Polsce w oparciu o najlepsze praktyki w Europie w ponownym wykorzystaniu materiałów rozbiórkowych.

Wprowadzana koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym ma istotny wpływ na kształtowanie zrównoważonego zarządzania odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi (CDW) w krajach Unii Europejskiej. Wysoko rozwinięte gospodarki europejskie mają dobrze rozwinięte systemy segregacji i infrastrukturę do ponownego wykorzystania materiałów rozbiórkowych. W Polsce wskaźniki ponownego wykorzystania materiałów pochodzących z CDW są wciąż relatywnie niskie, i konieczne są działania, aby Polska wypełniła swoje zobowiązania w zakresie regulacji prawnych UE w tym obszarze. Badania nad najlepszymi praktykami dotyczącymi zarządzania odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi (w Europie mają na celu ustanowienie cennych wskazówek dla działań w obszarze zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym w Polsce. W ramach projektu badania obejmą: a) Analizę regulacji prawnych: porównanie obowiązujących przepisów oraz wdrażanej polityki w różnych krajach europejskich dotyczących ponownego wykorzystania materiałów rozbiórkowych. b) Ocena efektywności systemów gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi w różnych krajach europejskich w celu zidentyfikowania najlepszych praktyk dotyczących segregacji, recyklingu, odzysku, ponownego wykorzystania i unikania składowania odpadów, które mogą być wdrażane w Polsce. c) Przykłady działań edukacyjnych i szkoleniowych dotyczących zrównoważonego zarządzania CDW. Analiza programów szkoleniowych dla pracowników sektora budowlanego służąca identyfikacji skutecznych metod podnoszenia świadomości i wiedzy na temat zrównoważonego zarządzania odpadami. d) W oparciu o informacje uzyskane podczas 3 dniowego wyjazdu służbowego, analiza studiów 4 przypadków udanych przedsięwzięć w Belgii, Holandii oraz Francji w celu identyfikacji najlepszych praktyk europejskich, które przynoszą pozytywne wyniki w zakresie zarządzania odpadami rozbiórkowymi, mogących stanowić inspirację i wskazówki dla polskiego sektora budowlanego.

Informacje szczegółowe

Program finansujący:
MINIATURA
Instytucja:
Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
Okres realizacji:
brak danych - brak danych
Kierownik projektu:
dr inż. Magdalena Pawelska-Mazur
Realizowany w:
Katedra Inżynierii Budowlanej
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 15 razy