Projekt zakłada wsparcie rozwoju studentów, poprzez przygotowanie i umożliwienie startu w prestiżowych zawodach pojazdów wodnych. Zawody mają charakter rywalizacji inżyniersko-sportowej, wymagają wykorzystania samodzielnie zaprojektowanych i zbudowanych jednostek pływających, obejmujących 3 kategorie:
1. jednostki pływające z napędem mięśniowym (Surface Human-Powered Vehicles, Waterbikes), kategoria dedykowana studentom projektowania i budowy jachtów oraz sprzętu rekreacyjnego, szczególnie w kontekście rozwijania przedsiębiorczości;
2. jednostki podwodne z napędem mięśniowym (Underwater HPV, Submarines), kategoria dedykowana studentom planującym karierę związaną z technikami głębinowymi, szczególnie w kontekście obsługi obiektów morskiej energetyki wiatrowej;
3. jednostki pływające z zasilaniem fotowoltaicznym (Solar Boats), zawody skierowane do studentów okrętownictwa i oceanotechniki, głównie w kontekście zielonych napędów przyszłości i zaawansowanej hydromechaniki szybkich, ekologicznych jednostek pływających.
Cele projektu:
1.Stymulacja aktywności studentów, biorących udział w pracach kół naukowych, poprzez umożliwienie skutecznego konkurowania z zagranicznymi ekipami, wyrównanie szans i zbliżenie wartości dostępnego budżetu do kwot jakimi dysponują zespoły konkurencji.
2. Kształtowanie poczucia sprawczości i nawyku samodzielnego zdobywania wiedzy, również w procesach wykraczających poza formalną edukację.
3. Promowanie liderów studenckiego ruchu naukowego.
4. Rozwój zawodowy uczestników, zachęcenie ich do podejmowania nowych wyzwań, a w szczególności do studiów II i III stopnia oraz kariery akademickiej.
Główne założenia:
Studenci mają przyswoić i sprawdzić w czasie zawodów, zaawansowane umiejętności w zakresie nowoczesnych technik projektowania i eksploatacji pojazdów wodnych, w tym:
a) Minimalizacja oporów hydrodynamicznych.
b) Optymalizacja napędu.
c) Szkolenia w zakresie inwentyki (metodyka TRIZ).
d) Zapewnienie odpowiedniego przygotowania od strony sportowej.
e) Szkolenia w zakresie technik remontowych .
f) Niezbędne badania lekarskie, specjalistyczne szkolenia i treningi pracy zespołowej pod wodą.
Informacje szczegółowe
- Akronim projektu:
- Regaty Inżynierów 2024
- Program finansujący:
- Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
- Instytucja:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW)
- Okres realizacji:
- brak danych - brak danych
- Kierownik projektu:
- dr inż. Cezary Żrodowski
- Realizowany w:
- Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa
- Typ zgłoszenia:
- Fundusze Europejskie [w tym Fundusze Strukturalne]
- Pochodzenie:
- Projekt krajowy
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 0 razy