Zaawansowane układy antenowe o wysokiej wydajności, pasywne elementy mikrofalowe dla systemów komunikacyjnych przyszłych generacji oraz sensory, działające w pasmach milimetrowych, oparte na technologii falowodu z przerwą elektromagnetyczną. - Projekt - MOST Wiedzy

Wyszukiwarka

Zaawansowane układy antenowe o wysokiej wydajności, pasywne elementy mikrofalowe dla systemów komunikacyjnych przyszłych generacji oraz sensory, działające w pasmach milimetrowych, oparte na technologii falowodu z przerwą elektromagnetyczną.

Projekt dotyczy rozwoju technologii i urządzeń wykorzystujących falowody z przerwą elektromagnetyczną (ang. gap waveguide), przełomowego rozwiązania technologicznego w projektowaniu linii transmisyjnych na pasmo fal milimetrowych, zaproponowanego pierwotnie przez profesora P.-S. Kildala w 2009 roku. Falowody z przerwą elektromagnetyczną, które prowadzą fale elektromagnetyczne w oknach częstotliwości tworzonych przez periodycznie rozmieszczone metalowe kołki bez konieczności elektrycznego kontaktu między metalowymi częściami struktury, oferują znaczne przewagi w porównaniu z tradycyjnymi falowodami. Zalety te to mniejsze straty wtrąceniowe, niższe koszty, waga i uproszczone procesy produkcyjne. Pomimo swojego potencjału, technologia falowodów z przerwą elektromagnetyczną pozostaje mało zbadana w porównaniu z tradycyjnymi technologiami, takimi jak puste falowody prostokątne, kołowe, transmisyjne linie planarne czy nowszymi, takimi jak falowody zintegrowane z podłożem (ang. SIW) Głównym celem projektu jest opracowanie, zaprojektowanie, wytworzenie prototypów i weryfikacja eksperymentalna nowych koncepcji wysokowydajnych, niskokosztowych i łatwych w produkcji anten, komponentów mikrofalowych i czujników wykorzystujących technologię falowodów z przerwą elektromagnetyczną w zakresie fal milimetrowych i submilimetrowych. Projekt skupia się na czterech kluczowych obszarach badawczych: 1. Nowe koncepcje projektowania i niskokosztowej produkcji komponentów i podsystemów wykonanych w technologii falowodów z przerwą elektromagnetyczną, 2. Sensory na bazie falowodów z przerwą elektromagnetyczną: Ponieważ w literaturze brak jest publikacji o czujnikach na bazie falowodów z przerwą elektromagnetyczną, te badania będą skutkować pionierskimi rozwiązaniami, 3. Anteny i pasywne komponenty układów zasilania anten i interfejsy (front-end) na pasmo fal milimetrowych:. 4. Anteny szerokopasmowe o wysokim zysku z niskim poziomem listków bocznych (SLL). W niektórych aspektach badania będą pionierskie, szczególnie w niezagospodarowanym obszarze czujników na bazie falowodów z przerwą elektromagnetyczną, co będzie przekładać się na liczbę publikacji naukowych. Projekt zakłada również współpracę z zagranicznymi naukowcami, więc przyczynia się do internacjonalizacji. Planowane jest również zrekrutowanie dwóch nowych doktorantów.

Informacje szczegółowe

Program finansujący:
OPUS
Instytucja:
Narodowe Centrum Nauki (NCN) (National Science Centre)
Okres realizacji:
brak danych - brak danych
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Michał Mrozowski
Realizowany w:
Katedra Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej
Typ zgłoszenia:
Krajowy Program Badawczy
Pochodzenie:
Projekt krajowy
Weryfikacja:
Politechnika Gdańska

wyświetlono 4 razy