Abstrakt
Badania opisane w artykule zmierzają do określenia warunków zasilania i drenażu lokalnych systemów wód podziemnych formujących się na wysoczyźnie morenowej w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. W latach 2010 - 2011 przeprowadzono w terenie szczegółowe zdjęcie geologiczne i hydrogeologiczne. Polegało ono na ustaleniu charakteru i stopnia przepuszczalności gruntów powierzchniowych oraz inwentaryzacji przejawów obecności płytkich wód podziemnych, którymi na badanym terenie są źródła, wysięki, podmokłości, stawki, jeziora, rzeki, strumienie, kanały i rowy melioracyjne. Zidentyfikowano także studnie wiercone i kopane ujmujące wody podziemne występujące na różnych głębokościach. W sumie zbadano 311 punktów terenowych.Zasilanie wód zawieszonych odbywa się poprzez infiltrację opadów atmosferycznych, zaś wód gruntowych zarówno z opadów jak i przesiąkania wód zawieszonych. Dlatego jest to strefa bardzo dynamiczna i wykazująca dużą wrażliwość na warunki klimatyczne, na co wskazują znaczne wahania położenia zwierciadeł wód mierzone w studniach kopanych.Wody zawieszone oraz gruntowe wykazują również związki hydrauliczne z wodami powierzchniowymi, przez które są drenowane. Główną bazą drenażu są tu jeziora Ostrzyckie i Potulskie oraz rzeka Radunia. Lokalnymi strefami drenażu są również mniejsze cieki, Jeziorka Trzebno, Rąty, Kniewo, a także część zagłębień bezodpływowych, kanałów i rowów melioracyjnych.
Autorzy (3)
Cytuj jako
Pełna treść
- Wersja publikacji
- Accepted albo Published Version
- Licencja
- Copyright (2012 Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych ; Politechnika Gdańska. Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska)
Słowa kluczowe
Informacje szczegółowe
- Kategoria:
- Publikacja w czasopiśmie
- Typ:
- artykuły w czasopismach recenzowanych i innych wydawnictwach ciągłych
- Opublikowano w:
-
Inżynieria Morska i Geotechnika
strony 604 - 610,
ISSN: 0867-4299 - Język:
- polski
- Rok wydania:
- 2012
- Opis bibliograficzny:
- Jaworska-Szulc B., Pruszkowska-Caceres M., Przewłócka M.: Wody podziemne Wzgórz Szymbarskich i ich powierzchniowe przejawy// Inżynieria Morska i Geotechnika. -., nr. nr 5 (2012), s.604-610
- Weryfikacja:
- Politechnika Gdańska
wyświetlono 199 razy