Zespół Katedry Fizyki Teoretycznej i Informatyki Kwantowej
Strona domowa
https://ftims.pg.edu.pl/katedra-fizyki-teoretycznej-i-informatyki-kwantowej/strona-glowna1 otwiera się w nowej karcieJednostki powiązane:
Obszary badawcze
Kontakt dla biznesu
Centrum Transferu Wiedzy i Technologii
- Lokalizacja
- Al. Zwycięstwa 27, 80-219 Gdańsk
- Telefon
- +48 58 348 62 62
- biznes@pg.edu.pl
Zespół
Marek Czachor
prof. dr hab.Jan Franz
dr hab.Yury Glazunov
prof. dr hab.Julien Guthmuller
dr hab.Paweł Horodecki
prof. dr hab.Patryk Jasik
dr inż.Leszek Kułak
dr hab.Marta Łabuda
dr hab. inż.Anna Perelomova
prof. dr hab.Bartosz Reichel
dr inż.Alexander Streltsov
drPaweł Syty
dr inż.Jan Tuziemski
dr inż.Marcin Wilczewski
dr inż.Tematyka badawcza
Prace naukowe prowadzone w Katedrze dotyczą współczesnych zagadnień fizyki teoretycznej i informatyki kwantowej.
W ramach współpracy międzynarodowej stworzony został w Katedrze program komputerowy umożliwiający obliczanie relatywistycznych przejść w atomach i jonach. Jego celem jest dostarczenie danych atomowych potrzebnych do interpretacji pomiarów plazmy astrofizycznej i laboratoryjnej. Dane atomowe obejmują nie tylko siły oscylatorów i przekroje autojonizacyjne, lecz również zjawiska zderzeń elektronowych. Rozwijana jest także relatywistyczna metoda J-macierzy.
Wykonywane są badania nad ogólnymi własnościami nieliniowych równań von Neumanna z perspektywy dynamik Lie-Poissonowskich i transformacji Darboux. Zastosowano je do algorytmów kwantowych, uogólnionych statystyk i nieliniowych uogólnień mechaniki kwantowej. Rozwijana jest teoria transformacji Darboux z zastosowaniami do klasycznych i kwantowych dynamik nieliniowych.
Prowadzone są badania nad teorią kwantowych kanałów informacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kwestii separowalności i tzw. destylacji splątania. Analizowane są problemy optymalnego kodowania kwantowej informacji przy niepełnych danych. Analizowane są termodynamiczne analogie w dziedzinie kwantowego splątania. Badane jest zagadnienie miary zbioru stanów separowalnych.
Modelowane są zjawiska transportu w środowiskach kapilarno - porowatych i dyspersyjnych jako zagadnienia brzegowe dla układów równań nieliniowych z pochodnymi cząstkowymi typu dyfuzyjnego i dyfuzyjno-konwektywnego.
Modelowany jest teoretycznie i przy pomocy symulacji Monte Carlo wpływ odwrotnego bezpromienistego transportu energii wzbudzenia na fluorescencyjne własności układu monomer- fluoryzujący dimer oraz układu zawierającego jednocześnie formę kwasową i zasadową barwnika.
Wszystkie obszary gospodarki, w których niezbędne do działania jest stworzenie baz danych oraz skonkretyzowanego oprogramowania, mogą być zainteresowane współpracą z Katedrą.
Oferta usługowa
Katedra FTiIK przedstawia ofertę wykonywania zleceń w ramach projektów grupowych oraz prac dyplomowych. Prace te wykonywane są przez studentów ostatnich lat specjalności Informatyka Stosowana (prowadzonej w ramach kierunku Fizyka Techniczna). Studia informatyczne na Wydziale FTiMS pozwoliły im rozwinąć swoje umiejętności oraz pogłębić wiedzę, które teraz mogą zostać wykorzystane w praktyce.
Nasze atuty
- wysokie kwalifikacje studentów, zarówno pod względem informatycznym jak i technicznym, pozwalające na rozwiązywanie niestandardowych i multidyscyplinarnych problemów informatyczno-matematyczno-fizyczno-inżynierskich,
- kompetentna i doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna, nadzorująca wykonywane projekty,
- elastyczne zasady współpracy, dostosowywane do potrzeb każdego zadania i przedsiębiorcy,
- krótkie terminy realizacji,
- konkurencyjne ceny.
Oferta badawcza
Rozwój metod obliczeniowych wykorzystywanych w obliczeniach atomowych
Grupa zajmuje się rozwojem i zastosowaniem wybranych metod obliczeniowych (relatywistyczna metoda Diraca Focka – MCDF, metoda J-macierzy) w następujących dziedzinach, związanych z obliczeniami atomowymi:
- Obliczenia relatywistycznych struktur atomowych.
- Obliczenia właściwości rozpraszania elektronów na atomach.
- Obliczenia wkładu elektronów z widma ciągłego do elektrycznych momentów dipolowych atomów.
- kwantowej kryptografii i komunikacji kwantowej,
- generacji losowości za pomocą źródeł kwantowych,
- teoretycznych i eksperymentalnych aspektów detekcji korelacji kwantowych ze szczególnym uwzględnieniem optyki kwantowej i kropek kwantowych,
- podstaw mechaniki kwantowej ze szczególnym uwzględnieniem nierówności Bella i problemu obiektywności na gruncie mechaniki kwantowej.
Weryfikacja
Politechnika Gdańska
wyświetlono 551 razy