Publikacje
Filtry
wszystkich: 218
Katalog Publikacji
Rok 2009
-
Quantification of Radiation-Induced Single-Strand Breaks in Plasmid DNA using a TUNEL/ELISA-Based Assay
PublikacjaWprowadzono nową metodę służącą do oznaczania in vitro pojedynczych pęknięć nici DNA powstałych pod wpływem naświetlań. Porównano wyniki otrzymane z nowej metody z modelem teoretycznym. Porównano wyniki z szeroko używaną metodą elektroforezy żelowej. Pokazano, że poziom pojedynczych pęknięć powstających w niciach DNA pod wpływem promieniowania VUV jest wyższy niż zakładany na podstawie wyników otrzymywanych metodami standardowymi.
Rok 2008
-
Całkowite przekroje czynne na rozpraszanie elektronów na drobinach wieloatomowych
PublikacjaGłównym celem rozprawy doktorskiej było zmierzenie absolutnych całkowitych przekrojów czynnych (TCS) na rozpraszanie elektronów w szerokim zakresie energii (~1-400 eV) dla wybranych drobin: BCl3, B(CD3)3, NF3, N(CH3)3, P(CH3), SO2Cl2, SO2ClF, SF4, c-C2H4O oraz c-C3H6O (dla ośmiu drobin otrzymano całkowite przekroje czynne po raz pierwszy, natomiast dla dwóch pozostałych został znacznie rozszerzony zakres energii dostępnych danych)....
-
Całkowite przekroje czynne na rozproszenie elektronów na drobinach wieloatomowych
PublikacjaZaprezentowano zmierzone całkowite przekroje czynne na rozpraszanie elektronów dla wybranych drobin wieloatomowych w zakresie energii od 0,5 do 370 eV. Wyniki przeanalizowano ze względu na rolę atomów zewnętrznych i centralnych w procesie rozpraszania.
-
Chemistry induced by low-energy electrons in condensed multilayers of pure small organic acids
PublikacjaPrzedstawiono reakcje indukowane przez niskoenergetyczne elektrony (0.7 - 20 eV) w kondensowanych warstwach kwasu mrówkowego (HCOOH), częściowo deuterowanego kwasu octowego (CH3COOD) oraz kwasu trifluorooctowego (CF3COOD).
-
Electron collisions with ethylene oxide molecules
PublikacjaZmierzono całkowite przekroje czynne na rozproszenie elektronów na drobinach tlenku etylenu w zakresie energii od 0.7 do 400 eV. Obliczono przekroje czynne na zderzenia sprężyste oraz przekroje czynne na jonizację. Otrzymane wyniki obliczeń są zgodne z wynikami eksperymentalnymi w pokrywającym się przedziale energii zderzenia. Wyniki uzyskane dla tlenku etylenu porównano z przekrojami czynnymi dla jego izoelektronowego odpowiednika...
-
Electron-scattering total cross sections for complex molecules: group additivity rule
PublikacjaZaprezentowano całkowite przekroje czynne na rozpraszanie elektronów na dwóch rodzinach drobin: pierwszej - zawierającej azot jako atom centralny [N(CH3)3, NH2CH3, NH3]oraz drugiej - rodzinę eterów cyklicznych [c-(CH2)nO, gdzie n=2-5]. Zostało pokazane, że TCS dla niektórych drobin wieloatomowych można wyznaczyć na podstawie wyników TCS dla drobin o prostszej budowie lub ich fragmentów.
-
Jednoelektronowy atom Diraca w słabym polu elektrycznym
PublikacjaW pracy przeanalizowano wpływ słabego, stałego, jednorodnego, zewnętrznego pola elektrycznego na relatywistyczny atom jednoelektronowy, znajdujący się w stanie podstawowym. Wykorzystując rozwinięcie uogólnionej funkcji Greena w bazie funkcji Sturma-Diraca-Coulomba, wyznaczono trzy rodzaje elektromagnetycznych momentów dipolowych (elektryczny, magnetyczny oraz magnetyczny toroidalny), indukowanych w atomie przez zewnętrzne pole...
Rok 2007
-
Addendum to ''On the derivative of the Legendre function of the first kind with respect to its degree''
PublikacjaPraca stanowi uzupełnienie wcześniejszej publikacji autora [J. Phys. A: Math. Gen. 39(2006) 15147-15172]. Przedstawiono w niej nowe wyrażenia dla pochodnej funkcji Legendre'a względem jej indeksu i zastosowano je do konstrukcji dwóch nowych reprezentacji funkcji Legendre'a drugiego rodzaju z całkowitym indeksem.
-
Calculations of electron impact ionization cross section for simple biomolecules: formic and acetic acids
PublikacjaObliczono przekroje czynne na jednokrotną jonizację kwasu mrówkowego oraz kwasu octowego. Obliczenia przeprowadzono używając formalizmu BEB w zakresie energii od progu na jonizację do 400 eV. Wyniki porównano z dostępnymi danymi doświadczalnymi.
-
Closed forms of the Green's function and the generalized Green's function for the Helmholtz operator on the N-dimensional unit sphere
PublikacjaPokazano, że funkcję Greena dla operatora Helmholtza na N-wymiarowej sferze jednostkowej można wyrazić przez funcję Gegenbauera pierwszego rodzaju. W tych przypadkach, w których funkcja Greena nie istnieje, skonstruowano uogólnioną funkcję Greena.
-
Collisions of electrons with trimethylamine N(CH3)3 molecules
PublikacjaPrzedstawiono całkowite przekroje czynne na rozpraszanie elektronów na drobinach N(CH3)3, zmierzone dla niskich i średnich energii zderzenia. Wyniki porównano z elastycznymi i jonizacyjnymi przekrojami czynnymi, obliczonymi dla tej drobiny, dla średnich energii zderzenia. Porównano i przedyskutowano przekroje czynne dla drobin zawierających azot jako atom centralny.
-
Collisions of electrons with trimethylphosphine [P(CH3)3] molecules
PublikacjaPrzedstawiono wyniki pomiarów całkowitych przekrojów czynnych na rozpraszanie elektronów na molekułach P(CH3)3. Pomiary przeprowadzono w przedziale energii od 0,4 do 400eV. Obliczono przekroje czynne na rozpraszanie sprężyste i na jonizację. Wyniki porównano z przekrojami czynnymi dla innych związków zawierających fosfor jako atom centralny oraz grupę metylową.
-
Forster energy transfer from nonexponentially decaying donors
PublikacjaPrzedyskutowano niezbędne modyfikacje stałej szybkości transferu foersterowskiego w sytuacji, kiedy zanik fluorescencji donora w nieobecności akceptora jest nieeksponencjalny. Stwierdzono, że najbardziej przydatna modyfikacja wynika założenia jednakowej wartości stałej zaniku radiacyjego dla wszystkich molekuł donora.
-
Metody operatorów DtN i NtD dla stanów związanych równań Schroedingera i Diraca
Publikacja -
On the dervative of the Legendre function of the first kind with respect to its degree [Corrigendum]
PublikacjaSkorygowano błąd matematyczny w pracy: R. Szmytkowski, On the derivative of the Legendre function of the first kind with respect to its degree, J. Phys. A: Math. Gen. Vol. 39(2006) s. 15147-15172 [744014]
-
Recurrence and differential relations for sphericial spinors
PublikacjaPraca zawiera zestawienie kilkudziesięciu relacji rekurencyjnych i różniczkiowych, spełnianych przez spinory sferyczne (harmoniki sferyczne dla spinu 1/2).
-
Simple adaptive cubic spline interpolation of fluorescence decay functions
PublikacjaZaproponowano prostą metodę interpolacji funkcji zaniku fluorescencji. W pierwszym kroku interpolowany zanik jest całkowany za pomocą adaptacyjnego algorytmu wykorzystującego kwadratury Newtona-Cotesa. Uzyskiwana w ten spoób siatka wartości czasu jest używana w drugim kroku polegającym na typowej interpolacji za pomocą funkcji sklejanych trzeciego stopnia.
-
Ttotal dissociative electron attachment cross sections of selected amin acids
PublikacjaZaprezentowano całkowite przekroje czynne na dysocjacyjny wychwyt elektronów przez aminokwasy: glicynę, alaninę, prolinę, tryptofan oraz fenyloalaninę. Wartości przekrojów czynnych wyznaczono z pomiarów wydajności w produkcji jonów dodatnich oraz normalizację do całkowitych przekrojów czynnych na jonizację, obliczonych metodą BEB.
Rok 2006
-
Absolute total cross-section measurements for electron collision with tetrahydrofuran
PublikacjaZmierzono absolutny, całkowity przekrój czynny na rozpraszanie elektronów na drobinach tetrahydrofuranu (C4H8O) w zakresie energii zderzenia 1-370 eV. Otrzymane wyniki pozostają w dobrej zgodności z sumą obliczonych przekrojów elestycznych i jonizacyjnych. Przeprowadzono porównananie z innymi dostępnymi przekrojami czynnymi.
-
Amino acid formation by electron irradiation
PublikacjaW artykule zaprezentowano procedurę badania reakcji indukowanych przez niskoenergetyczne elektrony w mieszanych warstwach molekularnych CH3COOD:NH3.
-
Diamond surface modification following thermal etching of Si supported hydrogenated diamond films by DBr
PublikacjaZbadano, wykorzystując spektroskopię oscylacyjną (HREELS - High Resolution Electron Energy Loss Spectroscopy) modyfikacje chemiczne powierzchni wodorowanego diamentu, umieszczonego na podkładzie krzemowym i wystawionego na działanie DBr a następnie podgrzanego do temp. powyżej 600 st.K. Przedstawiona procedura powoduje tworzenie się węglika krzemu SiC na powierzchni warstwy diamentowej, co jest widoczne na widmie HREEL jako dwa...
-
Dirichlet-to-Neumann and Neumann-to-Dirichlet embedding methods for bound states of the Dirac equation
PublikacjaZaprezentowano uogólnienie formalizmu operatorów Dirichleta-Neumanna (DtN) i Neumanna-Dirichleta (NtD) na przypadek równania Diraca. Przedstawiono zastosowanie tego formalizmu do znajdowania poziomów energetycznych cząstki Diraca związanej w potencjale.
-
Electron collision with B(CD3)3 molecules
PublikacjaArtykuł prezentuje całkowite przekroje czynne na rozpraszanie elektronów na drobinach B(CD3)3 zmierzone dla niskich i średnich energii zderzenia. Wyniki porównano z elastycznymi i jonizacyjnymi przekrojami czynnymi obliczonymi dla drobiny B(CD3)3 dla średnich energii zderzenia. Porównano i przedyskutowano przekroje czynne dla drobin zawierających bor.
-
Electron collision with sulfuryl chloride (SO2Cl2) molecule
PublikacjaStosując liniową metodę transmisyjną zmierzono całkowite przekroje czynne (TCS) na zderzenie elektronów z drobinami SO2Cl2 w zakresie energii 0.5-150 eV. Stwierdzono obecność głębokiego minimum przy ok. 1.8 eV i szerokiego maksimum w pobliżu 9.5 eV. Przeprowadzono porównanie z dostępnymi wynikami dla innych związków zawierających grupę sulfonową.
-
Electron scattering by planar boron-containing molecules BX3(X=F, Cl, CD3)
PublikacjaPraca prezentuje absolutny całkowity przekrój na rozpraszanie elektronów dla drobiny B(CD3)3 w zakresie niskich i średnich energii, otrzymany liniową metodą transmisyjną. Porównanie wyników dla innych płaskich drobin zawierających bor jako atom centralny - BX3(X=F, Cl) ukazuje rolę atomów zewnętrznych w procesie rozpraszania.
-
Electron-scattering total cross sections for triatomic molecules: NO2 and H2O
PublikacjaZmierzono całkowite przekroje czynne na rozpraszanie elektronów na drobinach NO2 i H2O, odpowiednio w zakresie energii od 3 do 370 eV oraz 0,5 do 370 eV. Dla średniej energii zderzenia obliczono ponadto przekroje na rozproszenie sprężyste i jonizację.
-
On the derivative of the Legendre function of the first kind with respect to its degree
PublikacjaPokazano, że pochodna po indeksie funkcji Legendre'a pierwszego rodzaju, obliczona dla całkowitej wartości indeksu, może być wyrażona przez funkcje elementarne. Skonstruowano kilka jawnych reprezentacji tej pochodnej. Zaprezentowano przykłady zastosowań otrzymanych wzorów.
-
Reactions in nanofilms of trifluoroacetic acid (CF3COOH) driven by low energy electrons
PublikacjaBadano modyfikacje chemiczne indukowane przez niskoenergetyczne elektrony (0-20eV) w cienkich warstwach skondensowanych molekuł CF3COOH. Do badań zastosowano dwie metody: desorpcję jonów w wyniku bombardowania elektronami (ESD - Electron Stimulated Desorption) oraz termiczną desorpcję jonów (TDS - Thermal Desorption Spectroscopy).
-
Reactivity induced at 25 K by low-energy electron irradiation of condensed NH3-CH3COOD (1:1) mixture
PublikacjaW wyniku bombardowania niskoenergetycznymi elektronami skondensowanej mieszaniny kwasu octowego (CH3COOD) i amoniaku (NH3) następuje synteza najprostszego aminokwasu - glicyny - bez potrzeby dodatkowej aktywacji termicznej. Filmy molekularne przed i po bombardowaniu elektronami były badane techniką HREELS.
-
Relationship between the static dipole polarizability and the static dipole magnetizability of the relativistic hydrogen-like atom
PublikacjaZnaleziono prostą liniową zależność pomiędzy statycznymi dipolowymi podatnościami: elektryczną i magnetyczną relatywistycznego atomu wodoropodobnego w stanie podstawowym.
-
Stark-induced magnetic anapole moment in the ground state of the relativistic hydrogenlike atom: Application of the Sturmian expansion of the generalized Dirac-Coulomb Green function
PublikacjaZnaleziono magnetyczny moment anapolowy indukowany w stanie podstawowym relatywistycznego atomu jednoelektronowego przez zewnętrzne stałe, słabe, jednorodne pole elektryczne. Podano wyrażenie analityczne dla polaryzowalności anapolowej takiego atomu. Obliczenia wykonano, stosując rozwinięcie sturmowskie uogólnionej funkcji Greena-Diraca-Coulomba.
-
Total cross-section measurements for electron collision with α-tetrahydrofurfuryl alcohol (C5H10O2)
PublikacjaPrzedstawiono całkowite przekroje czynne (TCS) na rozpraszanie elektronów na drobinach α-tetrahydrofurfurylu, zmierzone w zakresie energii zderzenia 1-370 eV oraz policzone powyżej 50 eV. Przedyskutowano otrzymaną zależność TCS od energii. Wyniki porównano z dostępnymi teoretycznymi i eksperymentalnymi przekrojami czynnymi.
-
Wpływ konfiguracji przestrzennej drobin na całkowity przekrój czynny na rozpraszanie elektronów.
Publikacja -
Zastosowanie metody R-macierzy do opisu fotoodłączenia od atomowych jonów ujemnych z dwoma elektronami walencyjnymi
Publikacja
Rok 2003
-
Cross section calculations for electron scattering from DNA and RNA bases.
PublikacjaPoliczono różniczkowy i scałkowany przekrój czynny na rozproszenie sprężyste elektronów (w przybliżeniu atomów niezależnych) na uracylu, cytozynie, guaninie, adeninie i tyminie w zakresie energii od 50-4000 eV. W przybliżeniu modelu BEB policzono również przekroje czynne na jonizację tych molekuł.
-
Dion desorption from condensed CD4, C2D2, C2D4, C2D6 ans C2D8 moleculesinduced by electron impact. Radiation.
PublikacjaZmierzono wydajność desorpcji jonu D-z deuteryzowanych węglowodorów. Desorpcja jest stymulowana wiązką elektronów w zakresie energii od 0 do 20 eV.
-
Effects of metallic silver island films on resonance energy transfer between N,N´-(dipropyl)-tetramethylindocarbocyanine (Cy3)- and N,N´-(dipro- pyl)-tetramethylindodicarbocyanine ( Cy5 )-labeled DNA.
PublikacjaZbadano nową metodę zwiększania odległości rezonansowego przekazywania energii poprzez umieszczanie znakowanych donorami i akceptorami oligomerów DNA pomiędzy dwoma płytkami pokrytymi nanocząsteczkami metalicznego srebra.
-
Effects of metallic silver particles on resonance energy transfer between fluorophores bound to DNA.
PublikacjaZbadano wpływ filmów wysepek metalicznego srebra na rezonansowe przekazywanie energii między fluoroforami związanymi z DNA. Donorem i akceptorem były odpowiednio 4´,6 diamidyno-2-fenylindon i jodek propydyny. Zmierzone dla tego układu czasy zaniku i widma fluorescencji pokazują, że sąsiedztwo cząstek srebra dramatycznie zwiększa promień Forstera, a tym samym i przekazywanie energii w znakowanym DNA.
-
Electron collisions with tetrafluoroethylene (C2F4) and ethylene (C2H4) molecules.
PublikacjaStosując liniową metodę transmisyjną zmierzono całkowite przekroje czynne(TCS) na zderzenie elektronów z drobinami C2F4 w zakresie energii 0.6-370eV.Stwierdzono obecność szerokiego maksimum przy ok. 30eV. Dla porównania zmierzono TCS dla C2H4. Przedyskutowano wpływ podstawienia atomu fluoru w miejsce wodoru.
-
Electron Elastic Collisions with C3F6 Molecule
PublikacjaObliczono różniczkowy i scałkowany przekrój czynny na zderzenia elektronu z molekułą C3F6 w zakresie średnich i wysokich energii (50-1000eV). Obliczenia wykonano stosując metodę atomów niezależnych. Stwierdzono dobrą zgodność z wynikami oszacowanymi na podstawie eksperymentu.
-
Electron scattering from C4H6 and C4F6 molecules.
PublikacjaZmierzono całkowity przekrój czynny (TCS) na zderzenie elektronów z izomerami C4H6 i z drobiną C4F6. Pomiary przeprowadzono w oparciu o liniową metodę transmisyjną. Dla izomerów C4H6 stwierdzono różnice w kształcie i wielkości TCS w obszarze niskich energii. Wskazano na efekt fluoryzacji.
-
Experimental study of natural convection heat transfer from horizontal conic
PublikacjaPrzedstawiono badania eksperymentalne i ich wyniki konwekcji swobodnej w wodzie i powietrzu poziomych stożków o kącie przy podstawie 30, 45 i 60 deg. Wyniki badań wykazują dobrą zgodność z rozwiązaniem teoretycznym i z danymi literaturowymi.
-
Generalized Zero Range Potentials and Multichannel Electron Molecule Scattering.
PublikacjaZagadnienie o rozpraszaniu elektronów na molekułach rozwiązuje się w sposób jawny w modelu potencjałów o zerowym promieniu. Uwzględniając stany wzbudzone wprowadzamy potencjał macierzowy. Dla przykładu stanów wibracyjnych e+H_2 porównujemy wyniki obliczeń przekrojów czynnych z innymi (ab initio) oraz z doświadczeniem.
-
Increased resonance energy transfer between fluorophores bound to DNA in proximity to metallic silver particles.
PublikacjaZbadano wpływ nanocząstek metalicznego srebra na rezonansowe przekazywanie energii między fluoroforami związanymi z DNA. Donor (pochodna kumaryny) i akceptor (Cy3) umieszczono na przeciwległych końcach DNA o strukturze podwójnej helisy i o 23 parach bazowych. W nieobecności cząstek srebra wydajność przekazywania energii w tym układzie wynosiła ok. 9%, zaś po umieszczeniu go między kwarcowymi płytkami pokrytymi filmem wysepek...
-
Isomer effects on the total cross section for electron scattering from C4F6molecules.
PublikacjaZmierzono całkowity przekrój czynny (TCS) na rozpraszanie elektronów na drobinach 1,3-C4F6. Pomiary przeprowadzono w zakresie energii elektronu od 0,6do 370 eV. Wyniki porównano z TCS otrzymanym poprzednio dla 2-C4F6. Stwierdzono wpływ różnic strukturalnych na otrzymane energetyczne zależności TCS (tzw. efekt izomeryczny).
-
Liquid water. Analytical equation of state and acoustic parameters evaluation.
PublikacjaRównanie stanu dla ciekłej wody zaproponowane przez Jefferya - Austina zastosowano do obliczeń prędkości dźwięku oraz parametru nieliniowości B/A. Parametry akustyczne są porównywane z danymi doświadczalnymi.
-
Measurements of absolute total cross sections for electron scattering fromtriatomic polar molecules: SO2 and H2S.
PublikacjaZmierzono całkowity przekrój czynny na rozproszenie elektronów na SO2 i H2S.Pomiary przeprowadzono na zmodyfikowanym spektrometrze elektronów pracującym w oparciu o metodę transmisyjną.
-
Modelling of the finite amplitude waves interaction problem inside truncated cone.
PublikacjaModel matematyczny zjawiska oddziaływania fal o dużej amplitudzie dla przetwornika kołowego zbudowanego w oparciu o równanie KZK. Rozwiązania zagadnienia poszukiwano wewnątrz stożka ściętego. Do rozwiązania zagadnienia zastosowano metodę różnic skończonych. Podano przykładowe wyniki badań numerycznych.
-
On numerical calculation of acoustic field of plane source.
PublikacjaSkładowe harmoniczne wiązki akustycznej zostały obliczone na podstawie reprezentacji w postaci całek według teorii reprezentacji. Zastosowano nowe metody do obliczania całek od funkcji szybko oscylacyjnych.
-
Relation ship between electron scattering grand total and ionization totalcross section.
PublikacjaZaproponowano funkcję wiążącą całkowity przekrój czynny i jonizacyjny przekrój czynny na rozpraszanie elektronów na prostych drobinach węglowodorowych i perfluorowanych. Posługując się znalezioną relacją wyznaczono przekroje czynne dla kilku związków fluoru i wodoru.